Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

“Trzymaj ciepło” – bezpłatne badania termowizyjne budynków

Rozpoczyna się kolejna 10. edycja akcji “Trzymaj ciepło”. Rejestracja uczestników ruszyła 12 grudnia, punktualnie o godzinie 12. Program zakłada bezpłatne badania termowizyjne budynków. Pozwala to wykryć ewentualne nieprawidłowości i zaplanować działania, pozwalające oszczędzić ciepło i pieniądze, a także zadbać o środowisko.

Organizatorem tej edycji akcji jest Miasto oraz partnerzy – Veolia Energia Poznań S.A. i Veolia Energia Poznań ZEC S.A. “Trzymaj ciepło” to program o charakterze edukacyjnym i informacyjnym, który promuje działania energooszczędne i proekologiczne. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na fakt, że utrata ciepła przez nieszczelne okna czy źle ocieplone ściany to nie tylko niższa temperatura w mieszkaniu. To także realna strata pieniędzy na energię cieplną, która bezpowrotnie ucieka z nieszczelnych budynków i powoduje niepotrzebną emisję zanieczyszczeń do środowiska.

W ramach programu “Trzymaj ciepło” mieszkańcy miasta mogą skorzystać z bezpłatnych badań termowizyjnych budynków. Po ich wykonaniu, każdy z uczestników programu otrzymuje w terminie 14 dni obszerny raport, który zawiera termogram z opisem ewentualnych nieprawidłowości. Wiedząc, w których miejscach budynki tracą ciepło, jego właściciel może zaplanować inwestycję termomodernizacyjną, np. ocieplanie obiektu, uszczelnianie lub wymianę okien i drzwi, montaż rolet czy wymianę grzejników.

– Apeluję do wszystkich świadomych ekologicznie poznaniaków o wzięcie udziału w tym programie. Projekt “Trzymaj ciepło” jest bardzo istotny z punktu widzenia poprawy jakości powietrza w naszym mieście. Pomaga też zmniejszyć obciążenie domowego budżetu – zauważa Katarzyna Kierzek – Koperska, zastępca prezydenta Poznania. – Z okazji jubileuszowej edycji akcji “Trzymaj ciepło” chcemy zbadać 799 domów jednorodzinnych i 30 kamienic.

Akcja “Trzymaj ciepło” jest realizowana od 2009 roku i wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem. Chętnych do udziału w programie jest zawsze więcej niż miejsc. W trakcie dziewięciu sezonów grzewczych przebadano łącznie 4201 budynków jednorodzinnych i 170 kamienic. Najwięcej, bo ponad 30 proc. badań wykonano na Świerczewie, Dębcu i Górczynie oraz Podolanach i Strzeszynie. Po zakończeniu tegorocznej, jubileuszowej edycji łączna liczba przebadanych budynków jednorodzinnych wyniesie 5 tys. Do tego dochodzi 200 przebadanych kamienic.

Z przeprowadzanych co roku ankiet wynika, że program jest też skuteczny. Po każdej edycji akcji ponad 40 proc. jej uczestników decyduje się na przeprowadzenie inwestycji termomodernizacyjnej. Większości z tych osób udaje się obniżyć rachunki za energię cieplną o 5-10 proc. rocznie.

– Projekt “Trzymaj ciepło” został wprowadzony w Poznaniu 10 lat temu, gdy w Polsce nie mówiło się jeszcze o smogu i oszczędzaniu energii. Dziękuję osobom, które się w ten program zaangażowały. To był pierwszy krok w realizacji polityki antysmogowej – mówi Paweł Orlof – prezes Veolia Poznań S.A.

Projekt “Trzymaj ciepło” doceniły też instytucje, zajmujące się ochroną środowiska. W grudniu 2015 roku został uznany przez Ministra Środowiska za najlepszy spośród 294 przedsięwzięć w kategorii edukacja ekologiczna w konkursie “Zielone miasta – w stronę przyszłości”. Program otrzymał też wiele innych nagród i wyróżnień, zdobywając dla Poznania takie tytuły, jak: ECO-MIASTO 2015, Panteon Polskiej Ekologii 2012, Miasto Szans – Miasto Zrównoważonego Rozwoju 2011, Pozytywista Roku 2012, Samorządowy Lider Zarządzania 2012.

– Za naszym przykładem poszli inni. Program “Trzymaj ciepło” realizuje dziś także podpoznańska gmina Czerwonak, ale też takie miasta jak Kraków, Warszawa, Gdynia czy Legionowo – wylicza Piotr Szczepanowski – zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta.

Dziesiąta edycja akcji “Trzymaj ciepło” rozpoczęła się 12 grudnia, o godz. 12.00. Wtedy uruchomiona została rejestracja uczestników. Właściciele domów jednorodzinnych oraz właściciele i administratorzy kamienic mogą zgłosić się za pośrednictwem Internetu na stronie projektu pod adresem: www.poznan.pl/srodowisko – zakładka “TRZYMAJ CIEPŁO” (http://www.trzymajcieplo.pl/). Zgłoszenia będą przyjmowane aż do wyczerpania miejsc.

Autor: UMP

Strona głównaBiznes i Finanse"Trzymaj ciepło" - bezpłatne badania termowizyjne budynków