Sprawdzanie zgód TCF
środa, 8 maja, 2024

Trzy tysiące miejsc dla uchodźców z Ukrainy

Hotele, pensjonaty i środki – wszystkie przygotowały około 3 tysięcy miejsc dla uchodźców. To pula zapewniona przez rząd, ale jeśli będzie trzeba, miasto jest w stanie przygotować co najmniej dwa razy więcej, jak zapewnił zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski.

Zastępca prezydenta podczas porannej rozmowy w Radiu wyjaśnił, że za sprowadzenie i rozlokowanie uchodźców w Poznaniu odpowiada wojewoda wielkopolski, oczywiście we współpracy z miastem. I obecnie w ośrodkach wypoczynkowych, hotelach czy pensjonatach na uchodźców czeka około 3 tysięcy miejsc. Ale do tego trzeba jeszcze doliczyć osoby, które też są uchodźcami, jednak korzystają z miejsc oferowanych przez organizacje pozarządowe lub parafie, a więc nie wliczone do puli rządowej, więc w praktyce jest ich więcej. Gdyby jednak mimo to okazało się za mało, to miasto jest w stanie zorganizować dodatkowe miejsca, i to co najmniej dwa razy tyle, wykorzystując sale sportowe czy choćby pawilony targowe.

Mariusz Wiśniewski podkreślił też ogromne zaangażowanie poznaniaków w organizację pomoc – choć to akurat nie powinno dziwić, bo to mieszkańcom miasta zostało z czasów “Najdłuższej wojny nowoczesnej Europy”. Większość szkół, organizacje społeczne, jednostki miejskie, rady osiedli, firmy – wszyscy zaangażowali się w zbieranie pomocy dla Ukrainy. Część oddolnych inicjatyw to odpowiedź na potrzeby ukraińskich sąsiadów czy pracowników, ale jest sporo zbiórek z potrzeby serca, które nie mają bezpośrednich kontaktów z Ukrainą. I dla nich, a także dlatego, by uporządkować tę pomoc i uczynić ją bardziej skuteczną, powstał centralny punkt zbiórki na targach poznańskich. Zebrane dary można przewieźć właśnie na MTP od strony ulicy Bukowskiej, a tam przejmie je Caritas albo PCK, dwie organizacje mają doświadczenie i wprawę w organizacji pomocy na taka skalę. Także jeśli chodzi o organizację konwojów i transport za granicę.

Każdy, kto chciałby pomóc uchodźcom z Ukrainy, może przekazać dary co punktu zbiórki na MTP w pawilonie 4 od strony ulicy Bukowskiej, może także przekazać je do miejskiego centrum zbiórki, przy Bukowskiej 27/29. Oba punkty działają od 10.00 do 20.00 od poniedziałku do soboty.

Jeśli natomiast chodzi o wsparcie przybyłych uchodźców, to mogą je uzyskać przy ul. Półwiejskiej 17/27 w miejskim punkcie wsparcia cudzoziemców: Poznański Ośrodek Integracji POINT (nr tel.: 503 979 758, pn.-śr. godz. 14-20, czw.-pt.w godz. 9-15, warto zajrzeć też na ich stronę internetową). POINT współtworzony jest przez doświadczonych pracowników Migrant Info Point, którzy zapewniają pomoc cudzoziemcom. Obcokrajowcy, którzy potrzebują pomocy, znajdą tam wsparcie i pomoc formalno-prawną (także związaną z uzyskaniem statusu uchodźcy).

Cały czas czynna jest też infolinia Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM): Infolinia Migrant Info: 22 490 20 44 czynna jest codziennie od poniedziałku do piątku od 9.00 do 17.00, a także miejskie call center – Biuro Poznań Kontakt (nr tel.: 61 646 33 44, od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30-20), w którym połączenia telefoniczne obsługiwane są także w języku ukraińskim.

Źródło: Radio Poznań
Strona głównaPoznańTrzy tysiące miejsc dla uchodźców z Ukrainy