Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 4 maja, 2024

Rozpoczyna się Triduum Paschalne

Triduum Paschalne to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików. Rozpoczyna się mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, a kończy nieszporami w Niedzielę Wielkanocną.

W czasie Triduum Paschalnego wierni celebrują mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Paschalne, odprawiana jest na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy.

Wielki Piątek to w Kościele Katolickim dzień skupienia i powagi jako dzień Męki Pańskiej. Wieczorem w Rzymie odbywa się droga krzyżowa, któą prowadzi papież. Msze odbywające się w kościołach odprawiane są przy ołtarzu bez świec, krzyża i kwiatów.

W Wielką Sobotę trwają rozważania Męki Pańskiej, jest to też dzień święcenia potraw wielkanocnych. Wierni przynoszą je do kościoła, gdzie święci je kapłan.

W noc poprzedzającą Niedzielę Wielkanocną, dzień Zmartwychwstania, rozpoczyna się liturgia wigilii paschalnej, najważniejsza w roku liturgicznym. Wierni powinni trzymać tej nocy w rękach zapalone świece.

Liturgia kończy się przed świtem procesją rezurekcyjną wokół kościoła. Jest ona manifestacją zmartwychwstania Chrystusa i wezwaniem do radowania się z niego.

W Poznaniu w Katedrze w Wielki Czwartek mszy św. Wieczerzy Pańskiej o g. 19.oo w katedrze przewodniczyć będzie ks. Arcybiskup. Podczas mszy św. odbędzie się obrzęd obmycia nóg i przeniesienie Jezusa w Najświętszym Sakramencie do kaplicy adoracji – katedra otwarta będzie do g.21.oo. Spowiedź w Wielki Czwartek od 16.oo do 18.45.

W Wielki Piątek o g. 8.oo Jutrznia – od 8.15 do 16.45 spowiedź św.. Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o g. 17.oo w katedrze – na liturgię złożą się: Liturgia Słowa Bożego, adoracja krzyża, komunia św. i przeniesienie Jezusa w Najświętszym Sakramencie do Grobu Pańskiego. Po zakończonej liturgii odśpiewane zostaną „gorzkie żale”. O g.21.00 adorację poprowadzi młodzież parafialna, o g. 22.oo śpiewać będzie Schola 20/30 – adoracja potrwa do g.23.00. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia do 60 roku życia włącznie – pozostałych wiernych obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Wielka Sobota – Członkowie Żywego Różańca adorują Jezusa w Grobie Pańskim od g. 7.oo, o g. 8.oo Jutrznia. O g. 8.15 rozpocznie się spowiedź i potrwa do g. 17.oo. O g.12.oo rozpocznie się święcenie pokarmów na stół wielkanocny – co pół godziny w Katedrze do g.18.oo. W kościele św. Małgorzaty święcenie potrwa do g. 16.oo.

Liturgia Nocy paschalnej i rezurekcja w katedrze o g. 22.00. Liturgii przewodniczyć będzie ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki. Na liturgię paschalną złoży się; poświecenie ognia, śpiew hymnu wielkanocnego, liturgia Słowa B. chrzest św. i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, eucharystia i procesja wielkanocna.

Msze święte w I i II święto wielkanocne w katedrze o g. 8.00, 10.00, 12.15 i 19.00 oraz w kościele św. Małgorzaty o g.9.00 i 11.00. W II święto podczas mszy św. o g.12.15 śpiewać będzie Poznański Chór katedralny. W II święto składać będziemy ofiary na KUL, WT i szkoły katolickie.

Mat. pras., el

Strona głównaLifestyleRozpoczyna się Triduum Paschalne