Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Transport niskopodwoziowy

Transport niskopodwoziowy wykorzystuje się do przewozu towarów ponadgabarytowych. Głównie stosuje się go przy transporcie potężnych maszyn i urządzeń. Do transportu niskopodwoziowego konieczny jest zaawansowany technologicznie i profesjonalny sprzęt.
Słów kilka od strony technicznej

Dla przewoźników dużym wyzwaniem jest już sam załadunek przewożonych towarów. Wymaga on bowiem doświadczenia i zaangażowania wielu pracowników oraz urządzeń, takich jak podnośniki czy dźwigi. Jednak są firmy, które bez problemu radzą sobie z tego rodzaju transportem.

W transporcie niskopodwoziowym stosowane przyczepy oraz naczepy mają specjalnie obniżony pokład ładunkowy – znajduje się on poniżej wysokości kół. Tak stworzona konstrukcja w dużym stopniu ułatwia załadowanie konkretnego ponadgabarytowego towaru na pokład. Innym, mile widzianym udogodnieniem, jest obecność rampy najazdowej, dzięki której nie będzie konieczne podnoszenie ciężkiego towaru.

Transport niskopodwoziowy a bezpieczeństwo

Kluczowym zagadnieniem, o którym powinna pamiętać każda firma specjalizująca się w transporcie niskopodwoziowym jest bezpieczeństwo. Istotne jest nie tylko bezpieczne i sprawne załadowanie przewożonego towaru oraz zabezpieczenie go przed ewentualnemu przemieszczaniu się podczas transportu. Tak samo ważne jest bezpieczeństwo pracowników obsługujących tego rodzaju transport. W związku z tym przy produkcji przyczep i naczep używa się materiałów wysokiej jakości, a także stosuje się nawierzchnie pokryte specjalnymi, antypoślizgowymi materiałami jak np. blachą czy specjalną wodoodporną sklejką.

Znaczna część towarów przewożonych w transporcie ponadgabarytowym są przedmiotami niewymiarowymi. W związku z tym w transporcie niskopodwoziowym istnieje możliwość dopasowania szerokości przyczepy lub naczepy do wymiarów przewożonego ładunku. Profesjonalne firmy oferujące transport niskopodwoziowy posiadają zestawy niskopodwoziowe, które nadają się do mocno zróżnicowanych ładunków. Począwszy od maszyn budowlanych z demontowanymi elementami naczepy i zagłębionym pokładem ładunkowym, aż do przewozu potężnych ładowarek – rozciąganych i poszerzanych.

Co przewożone jest za pomocą transportu niskopodwoziowego?

Dobre firmy transportowe przyjmują zlecenia na przewóz samochodów, maszyn czy ciężarówek na naczepie niskopodwoziowej. Ponadto w ich ofercie znaleźć można transport nowych i używanych pojazdów, TIRów, które zostały uszkodzone w wyniku wypadku, kolizji albo stłuczki.

Pracownicy profesjonalnej pomocy drogowej znakomicie radzą sobie z załadunkiem i transportem pojazdów uczestniczących w karambolu. Zniszczenia oraz trudność załadunku, to dla nich wyzwanie, któremu bez problemu potrafią sprostać.

Transport niskopodwoziowy na naczepie

Zdarzają się sytuacje na drodze, w czasie których samochód ciężarowy w wyniku awarii nie może dalej się poruszać. Wydaje się, że ten problem jest bardzo trudny do rozwiązania, jednak nic bardziej mylnego. Specjalistyczne pomoce drogowe, w tym firma Michała Kuty z Poznania przyjadą pod wskazany adres, załadują zepsuty pojazd i przetransportują go w planowane miejsce. Jeżeli transport nie będzie konieczny, bo usterka nie jest bardzo poważna, polecane jest wezwanie mobilnego serwisu TIR. Taką usługę pełni firma Fast-Trans z siedzibą w Poznaniu. Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu podany na stronie internetowej i wezwać pracownika na miejsce awarii. jednak gdy na miejscu okazuje się, że uszkodzenie jest większe niż wydawało się kierowcy, to ciężarówka transportowana jest do warsztatu, w którym wykonywana jest naprawa.

Transport niskopodwoziowy to błyskawiczna pomoc dla:
  • TIRów,
  • pojazdów ciężarowych,
  • maszyn budowlanych,
  • samochodów dostawczych,
  • naczep,
  • ciągników siodłowych,
  • maszyn rolniczych.
Podstawowe warunki, które muszą zostać zachowane, aby odbył się transport niskopodwoziowy

Przede wszystkim należy pamiętać o zaangażowaniu w transport firmę mającą specjalistyczny sprzęt oraz doświadczenie w branży. Gwarancją bezpiecznego i profesjonalnego transportu jest posiadanie przez pomoc drogową odpowiedniej niskopodwoziowej naczepy, która dostosowana jest pod względem wielkości ładunku i pod kątem specyfikacji. Transport niskopodwoziowy traktuje się jako specjalistyczny, dlatego należy, aby firmy realizowały go w optymalny sposób z wykorzystaniem wspomnianych wyżej środków transportu.

Aby móc zajmować się transportem ponadgabarytowym należy posiadać odpowiednie uprawnienia i pozwolenia. Każdy projekt, który realizowany jest w ramach przejazdu ponadgabarytowego, należy realizować zgodnie z założeniem, czyli w możliwie najbardziej bezpieczny i optymalny sposób dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Transport niskopodwoziowy – krajowy czy międzynarodowy?

Większość profesjonalnych firm zajmujących się transportem ponadgabarytowym oferuje swoje usługi nie tylko w Polsce, ale również poza krajem. Niezależnie od długości trasy przed wyruszeniem należy dokładnie przeanalizować załadunek, trasę oraz odległości. Należy dobrać odpowiednią, najbardziej bezpieczną drogą, którą sprawnie transport zostanie przewieziony.

Transport niskopodwoziowy – dla kogo?

Z transportu niskopodwoziowego skorzystać może każda osoba prywatna, która potrzebuje przewieźć ponadgabarytowy pojazd lub przedmiot. Jednak często z takiego rodzaju transportu korzystają firmy spedytorskie, logistyczne. Ponadto z usług transportu ponadgabarytowego skorzystają firmy sprzedające np. domki holenderskie lub firmy przewozowe w sytuacji, gdy autokar odmówił posłuszeństwa.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Fast-Trans z Poznania.

Artykuł sponsorowany.

Strona głównaArtykuł SponsorowanyTransport niskopodwoziowy