Tour de Pologne przejedzie przez Poznań. Gdzie można się spodziewać utrudnień w ruchu?

fot. Depositphotos (zdjęcie ilustracyjne)

Najlepsi kolarze świata, w tym takie sławy jak Rafał Majka czy Michał Kwiatkowski – 29 lipca w Poznaniu, na placu Marka na MTP, rozpocznie się pierwszy etap 80. Tour de Pologne. To oznacza, że kierowcy w Poznaniu i powiecie muszą się nastawić na utrudnienia w ruchu.

Najlepsi kolarze świata wystartują w samo południe (start honorowy) i ulicą Bukowską pojadą w stronę Toru Poznań (start ostry – godz. 12.15). Następnie wjadą na ul. Słupską, a dalej Koszalińską i Biskupińską dojadą do Suchego Lasu, a dalej Meteorytową w kierunku Radojewa, by przez Biedrusko, Bolechowo dojechać do Murowanej Gośliny.

Później drogą wojewódzką 196 zawodnicy przejadą w pobliżu Sławy Wielkopolskiej, a potem przez Rejowiec i Kiszkowo dojadą do Pobiedzisk, a dalej przez Kostrzyn, Środę Wielkopolską, Zaniemyśl, Kórnik i Mosinę do Puszczykowa i Łęczycy, skąd dalej pojadą do Komornik, a potem do Plewisk i Skórzewa. Po przejechaniu ponad 180 kilometrów w Wielkopolsce kolarze będą finiszować na Torze Poznań, gdzie przejadą jedną rundę o długości 4 km. Wjazd zawodników na tor planowany jest po godzinie 16.00.

Na całej trasie zaplanowano w sumie sześć premii: trzy Premie Lotne LOTTO zlokalizowane będą w Suchym Lesie, Murowanej Goślinie oraz w Kostrzynie. W Suchym Lesie zawodnicy powalczą też o jedyną na tym etapie Premię Górską PZU III kat. Dodatkowo do zdobycia będą dwie premie specjalne: 95 lat Tour de Pologne SOUDAL w Pobiedziskach oraz w Środzie Wielkopolskiej.

– Jestem bardzo szczęśliwy, że po długiej przerwie Tour de Pologne wraca do Poznania – mówi Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne. – Tym bardziej, że do Polski przyjedzie światowa czołówka, w tym kilku zwycięzców z poprzednich lat. Cieszy mnie też udział Rafała Majki i Michała Kwiatkowskiego, którzy są w naprawdę świetnej formie. Zapowiada się naprawdę zaciekła walka i wspaniałe sportowe widowisko, a dodatkowo wielka promocja Poznania i Wielkopolski na całym świecie!

W poznańskim etapie wystartują m.in. poprzedni zwycięzcy Tour de Pologne: Portugalczyk Joao Almeida, który w 2021 zajął pierwsze miejsce, reprezentujący Francję Pavel Sivakow, zwycięzca 76. edycji tego wyścigu – czy Belg Tim Wellens, który triumfował w 2016 roku. Będą także: Olav Kooij, Holender, który w ubiegłym roku zwyciężył w pierwszym etapie, Pascal Ackermann – pierwszy na mecie czwartego etapu w 2022 r. oraz norweski mistrz, Tobias Foss. Na starcie stanie też w sumie 18 Polaków.

Tour de Pologne to największy wyścig kolarski w Europie Środkowo-Wschodniej, jedyny należący do elitarnego cyklu UCI WorldTour. Wraca do Wielkopolski po 16 latach nieobecności. Poprzednio zawitał do Poznania dwa lata z rzędu – w 2006 i 2007 roku. W tym roku Tour de Pologne będzie trwać od 29 lipca do 4 sierpnia.

– Cieszę się, że po 16 latach ponownie możemy gościć w Poznaniu ten prestiżowy wyścig – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Sobotni start na MTP daje niepowtarzalną okazję, by na własne oczy zobaczyć zmagania najlepszych na świecie zawodników i kibicować Polakom. To także doskonała okazja, by promować nasze miasto nie tylko wśród miłośników kolarstwa, ale na całym świecie.

Tour de Pologne oznacza także utrudnienia w ruchu. Na ul. Bukowskiej na odcinku od Międzynarodowych Targów Poznańskich do skrzyżowania z ul. Polską ruch zostanie całkowicie wyłączony od godz. 11:00 do godz. 12:15. Bezpośrednio po przejechaniu końca wyścigu trasa będzie otwierana.

Na odcinku ul. Bukowskiej od skrzyżowania z ul. Polską do skrzyżowania z ulica Rynkową ruch zostanie wyłączony na nitce wschodniej. Przejazd ul. Bukowską od strony Przeźmierowa do Poznania na odcinku od. ul. Polskiej do ul. Rynkowej będzie się odbywał bezkolizyjnie.

Ruch na lotnisko będzie możliwy od Przeźmierowa bez zakłóceń, wstrzymany na ul. Bukowskiej zostanie wyłącznie na czas przejazdu wyścigu około godziny 12:15 oraz 16:10 na 10 min.

Na całej trasie ruch na danym odcinku drogi będzie wstrzymywany na 40-50 minut przed planowanym przejazdem peletonu na danym odcinku. Bezpośrednio po nim będzie wznawiany. Ruch poprzeczny będzie wstrzymywany bezpośrednio na czas przejazdu peletonu i puszczany od razu po przejechaniu wyścigu

Organizatorem Tour de Pologne UCI World Tour jest Lang Team Sp. z o.o., we współpracy z Miastem Poznań, Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, Starostwem Powiatowym oraz Automobilklubem Wielkopolska.

Podziel się: