wspólne ćwiczenia z SIR fot. 12 WBOT

Terytorialsi doskonalili umiejętności w szukaniu i ratowaniu

Poszukiwania harcerek, które podczas zimowego obozu zaskoczyła burza śnieżna i mróz – to jeden ze scenariuszy ćwiczeń żołnierzy 124 blp ze Śremu. Ćwiczenia odbywały się we współpracy z ostrowskim stowarzyszeniem „Szukamy i Ratujemy”.

Dowódcy i instruktorzy zaplanowali szkolenie w okolicy Jaszkowa, a żołnierze zostali podzieleni na cztery sekcje. Jeden ze scenariuszy zakładał poszukiwanie harcerek, które uczestniczyły w obozie zimowym w lesie i zaskoczyła je burza śnieżna i siarczysty mróz. Podczas ewakuacji obozowiska zaginęło czterech uczestników i opiekun, który wrócił do lasu, by szukać podopiecznych. Zadaniem żołnierzy i członków SIR, było odnalezienie w lesie pięciu osób (manekinów) i udzielenie pomocy medycznej w zakresie hipotermii, złamań, nagłego zatrzymania krążenia a także zaopatrzenie ran powstałych podczas kontaktu z niewybuchem.

Drugi scenariusz dotyczył poszukiwań pary skoczków, którzy zostali zniesieni nad las. Prawdopodobnie są ranni, a zadaniem ratowników jest zaopatrzenie ran ciętych i złamań kończyn. Trzeci wariant zakładał poszukiwania osoby, która może targnąć się na swoje życie, a ostatnim zadaniem było zapoznanie się z pracą z psem ratowniczym.

– Każda sekcja musiała przećwiczyć wszystkie cztery warianty zdarzeń – tłumaczy por. Krzysztof Owsiński, dowódca 3 kompanii lekkiej piechoty 124 blp w Śremie. – Bardzo ważnym aspektem podczas tego typu działań jest też zabezpieczenie terenu, który może okazać się zagrożeniem dla postronnych osób. W poszukiwaniach zaginionych osób pomagała specjalna aplikacja SIRon, która umożliwiała kontrolowanie przydzielonego obszaru. Każda grupa miała na wyposażeniu radio, by zachować łączność ze sztabem.

Tego rodzaju ćwiczenia i doskonalenie swoich umiejętności jest niezwykle ważne w realizacji podstawowej misji Wojsk Obrony Terytorialnej, jaką jest wspieranie i obrona lokalnej społeczności. Podczas prowadzenia poszukiwań osób zaginionych liczy się czas. Właśnie dlatego terytorialsi nieustannie doskonalą swoje umiejętności, zgrywają się w sekcjach i pracują nad wartkością przeprowadzanych działań. Dlatego też podczas ostatniego szkolenia żołnierze 12 WBOT połączyli siły z ostrowskim stowarzyszeniem SIR (Szukamy i Ratujemy).

Źródło: 12 WBOT