Terminale zbliżeniowe już działają w pierwszych poznańskich tramwajach!

terminal zbliżeniowy fot. ZTM

Już w 60 tramwajach można korzystać ze świeżo zamontowanych terminali do płatności zbliżeniowych. Te pojazdy są oznakowane specjalnymi naklejkami. Montaż cały czas trwa, bo docelowo w pojazdach MPK będzie ich aż 560.

Terminale do płatności zbliżeniowych, jak przypomina Zarząd Transportu Miejskiego, umożliwiają kupno jednorazowych biletów czasowych lub 24-godzinnych przy użyciu zbliżeniowej karty płatniczej lub smartfona. Montaż terminali obejmie wszystkie pojazdy przewożące pasażerów w aglomeracji poznańskiej, a rozpoczął się od autobusów podmiejskich PUK Komorniki. W grudniu system zaczął działać w autobusach Translubu z Lubonia i Rokbusu z Rokietnicy, a w kolejnym miesiącu w autobusach pozostałych pięciu operatorów: Transkom Czerwonak, Kombus Kórnik, TPBUS Tarnowo Podgórne, ZKP Suchy Las i ZK Kleszczewo. Teraz już system działa we wszystkich autobusach.

Teraz trwa montaż w tramwajach MPK i w 60 z nich już można korzystać z nowej formy płatności za przejazd.

„Montaż urządzeń oznacza, że w momencie, kiedy pojawią się one w pojeździe, będą automatycznie gotowe do użytku” – wyjaśnia ZTM. – „Pojazdy, w których system już działa, będą oznaczone specjalnymi naklejkami. Mają one szczególne znaczenie w przypadku tramwajów składających się z dwóch wagonów – terminal będzie znajdował się w pierwszym z nich. Nowy system znacznie rozszerza sieć sprzedaży, ponieważ nie ma potrzeby zakupu papierowego biletu przed wejściem do pojazdu. Należy pamiętać o tym, że bilet nie jest drukowany, a terminal nie wydaje potwierdzenia transakcji. Operator terminali, Mennica Polska, posiada specjalistyczny certyfikat PCI DSS. Potwierdza on, że wszystkie informacje powiązane z kartą płatniczą klienta, w tym dane osobowe oraz numery PIN są szyfrowane, przesyłane i przechowywane z zachowaniem rygorystycznych procedur”.

Co musi zrobić pasażer, by skorzystać z nowego terminala?
„Po wejściu do autobusu lub tramwaju, na ekranie przyjaźnie zaprojektowanego terminala wystarczy wybrać bilet, a następnie przyłożyć do czytnika kartę płatniczą lub smartfon obsługujący technologię HCE lub NFC. Akceptacja transakcji trwa tylko pół sekundy. To prosty, szybki i ekologiczny sposób kupowania biletu w komunikacji miejskiej” – wyjaśnia ZTM. – „Pasażerowie będą mieli do dyspozycji zakup jednorazowych biletów czasowych: do 15 minut (4 zł w taryfie normalnej), do 45 minut (6 zł) i do 90 minut (8 zł) oraz krótkookresowy bilet 24-godzinny w cenie 15 zł (na strefę A) lub 20 zł (na strefę A+B+C+D). Dostępne będą również bilety ulgowe”.

W przypadku kontroli do czytnika kontrolera należy przyłożyć ten nośnik, za pomocą którego kupowaliśmy bilet, a więc kartę albo smartfon. Jeśli to będzie smartfon – pasażer musi pamiętać, by mieć włączony NFC. ZTM zapewnia, że kontroler nie będzie miał dostępu do żadnych innych danych w telefonie czy na karcie – poza informacją o bilecie.

Docelowo zostanie zamontowanych 760 terminali, z tego najwięcej, bo aż 560, w tramwajach i autobusach MPK Poznań. Zakończenie montażu planowane jest na przełomie lutego i marca.

Podziel się:

Ostatnio dodane: