Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Technologie wodorowe dla samorządów. Czy pojedziemy pociągami na wodór?

Na Międzynarodowych Targach Poznańskich zakończyło się Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2Poland. Drugi dzień imprezy otworzył Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2Poland odbyło się w dniach 16-17 maja. Było to wydarzenie poświęcone rozwojowi technologii wodorowych w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej – w tym popularyzacji nowoczesnych rozwiązań oraz upowszechnianiu najlepszych praktyk w realizacji projektów związanych z gospodarką i klimatem, zwłaszcza opartych na wykorzystaniu wodoru. Forum zostało po raz drugi zorganizowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Pierwszy dzień H2Poland otworzyli wspólnie Jacek Bogusławski, członek zarządu Województwa Wielkopolskiego i Przewodniczący Wielkopolskiej Platformy Wodorowej, Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania oraz Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP.

Drugi dzień, poświęcony w dużej mierze wykorzystaniu wodoru przez samorządy, otworzył Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
– Jesteśmy entuzjastami idei wykorzystania wodoru w gospodarce – mówił podczas otwarcia. – To jedno ze źródeł całej palety pożytecznych rzeczy, które można mu przypisać. Chcemy, by wiedza o wodorze docierała do niemal każdego mieszkańca Wielkopolski. Jednym z elementów istotnych w jego oswojeniu i popularyzacji jest edukacja, a tę powinniśmy rozpoczynać od poziomu szkolnego.

Zdaniem marszałka wiodącą rolę w wykorzystaniu wodoru może odegrać transport publiczny, jak powiedział, rozpoczynając debatę “Ekosystem wodorowy w polityce klimatycznej”.
– Dobrym przykładem są pierwsze autobusy, które już jeżdżą, bądź właśnie je zamawiamy – podkreślił. – Myślimy również o transporcie kolejowym na liniach niezelektryfikowanych. To będzie znaczący krok w wykorzystaniu tej technologii.

Do gości przemówił także Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, który z okazji forum przygotował nagranie wideo.
– Polska może odgrywać rolę lidera w Europie Środkowej i Wschodniej w projektach związanych z odnawialnym wodorem – powiedział. – Wierzę, że przedsięwzięcia realizowane w Koninie i Wielkopolsce zainspirują inne polskie regiony do inwestowania w wodór.

Marek Woźniak, jako gospodarz wydarzenia, wziął również udział w debacie “The challenges we face together”, w której uczestniczyli również Ahmed Berrichi, dyrektor Algierskiej Agencji Promocji Inwestycji, Peter Kasprzak, dyrektor Hydrogen Australia, Pieter Bouwer, Regionalny Komisarz Handlu z Ambasady Kanadyjskiej w Berlinie oraz Martin Kremer, Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec.

– Rozwój technologii wodorowych i sprawiedliwa transformacja to obszary, które w przypadku Wielkopolski ściśle wiążą się ze sobą – wyjaśniał marszałek. – Tam, gdzie dochodzi do przekształcenie obszaru aktywności gospodarczej opartej na węglu brunatnym, mamy do czynienia z gwałtownymi zmianami w kierunku wytwarzania energii elektrycznej z alternatywnych źródeł, w tym ze źródeł odnawialnych. W tym upatrujemy największą szansę, jeśli chodzi o produkcję zielonego wodoru, produkowanego w oparciu o hydrolizę.

Strona głównaBiznes i FinanseTechnologie wodorowe dla samorządów. Czy pojedziemy pociągami na wodór?