150 placówek oświatowych, atrakcje dla uczniów, bezpłatne warsztaty i szkolenia dla nauczycieli, rodziców oraz opiekunów – a wszystko to na XXVII Targach Edukacyjnych, które w dniach 10-12 marca odbędą się na MTP.
Hasłem tegorocznych targów jest „Wielkopolski pociąg do edukacji”. A w podróż, której celem jest zdobywanie wiedzy i nowych kompetencji, zabiorą targowych gości wielkopolskie licea, technika, szkoły branżowe, szkoły policealne, szkoły językowe. Będą także szkoły wyższe z całego kraju.
– Wartościowa edukacja młodych ludzi to najlepsza inwestycja w przyszłość Wielkopolski – mówi marszałek Marek Woźniak, który objął wydarzenie honorowym patronatem. – Jeśli chcemy być bardziej innowacyjni i konkurencyjni na mapie regionów Europy, ale i w szerszej skali, to powinniśmy konsekwentnie wpierać młodzież w zaspokajaniu potrzeb zgodnych z ich ambicjami” – mówi Marszałek Marek Woźniak
Targi odbywają się w pawilonach 7A i 8A. Główna scena znajduje się w pawilonie 7A i jak zapewniają organizatorzy, będzie tętniła życiem od rana do wieczora każdego dnia targowego. Wystąpią na niej między innymi dr Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka w latach 2008-2018, pisarz i dziennikarz Mariusz Szczygieł czy Paweł Mieszała, mistrz świata w cukiernictwie.
Na targach nie zabraknie szkoleń i warsztatów, takich, które naprawdę przydadzą się w pracy. Na przykład: „Smartfon jako środek dydaktyczny na lekcji” czy „Pięć języków miłości – pięć sposobów budowania kompetencji emocjonalno-społecznych uczniów”. Będzie można także porozmawiać z ekspertami o tym, jak budować umiejętność samodzielnego myślenia w szkole, skutecznie wspierać pamięć, być bezpiecznym w sieci, wprowadzić Domowe Zero Waste czy równowagę cyfrową w rodzinie. Nie wszystkie warsztaty i wykłady będą jednak dostępne „z marszu” – na niektóre trzeba się zarejestrować na stronie organizatora imprezy.
Z ofertą wystąpią także Wielkopolskie Samorządowe Centra Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego – placówki edukacyjne Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Będzie można skorzystać z indywidualnych konsultacji zawodowych i obejrzeć pokazy zawodów technik budowy fortepianów, tapicer, dekarz czy mechatronik.
„Centra i Ośrodki Doskonalenia Nauczycieli oprócz doradztwa dla nauczycieli zaprezentują na swoich stoiskach pracę studiów nagraniowych” – informuje Samorząd Województwa Wielkopolskiego. – „W programie studia z Konina odbędą się rozmowy m.in. z Marzeną Kendrą nt. tworzenia szkół przyjaznych uczniom, natomiast o edukacji w bibliotece opowie Mirona Adamska. W konińskim studiu także wywiad z Nauczycielem Roku panią Iwona Pietrzak Płachtą. Oddział kaliski przeprowadzi prelekcję z prof. UAM dr hab. Piotrem Łuszczykiewiczem pt. “Język – nasz przyjaciel lub wróg”. ODN Leszno zaprosi do studia m.in. Krzysztofa Tarke, który opowie o swoich doświadczeniach podróżniczych. Studio pilskie przeprowadzi z kolei pokazy zawodowe”.
Bogaty program na swoich stoiskach przedstawią również Publiczne Biblioteki Pedagogiczne z Piły, Kalisza, Konina, Leszna i Poznania – między innymi z pomocą długopisów 3D. Targom będzie też towarzyszyła akcja charytatywna dla czteroletniej Alicji oraz koncerty: Orkiestry Vivat, Wiktorii Krakowskiej, Katarzyny Hybiak oraz Joanny Dudkowskiej w towarzystwie Chucka Fraziera. Będą też pokazy taneczne i akrobatyczne m.in uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej, Skillart Dance Studio, wystąpi też Teatrzyk Zielona Gęś z XX LO w Poznaniu.
Wstęp na Targi Edukacyjne i towarzyszące im Poznańskie Targi Książki jest bezpłatny. Organizatorami Targów Edukacyjnych są Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie oraz Grupa MTP.
Godziny otwarcia: 10 marca – 10:00-18:00, 11 marca – 9:00-18:00, 12 marca – 9:00-16:00.
Wejście bezpośrednie od ulicy Bukowskiej (Wejście Północne). Na teren można wejść także poprzez Hol Wschodni od dworca Poznań Główny.