Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Szykują się duże zmiany nad Wartą

Wyeliminowanie betonowych brzegów i zastąpienie ich koszami i materacami gabionowymi wypełnionymi kamieniem. To najważniejsze ze zmian jakie się pojawią nad Wartą.

Niektórzy uważają, że beton jest piękny. Cóż, o gustach się nie dyskutuje… Czy jest praktyczny? W jakiś sposób na pewno. Czy jest optymalną opcją nad brzegami Warty? O to trwają debaty od dłuższego czasu. Ale z tym już koniec… Miasto zdecydowało się ostatecznie pozbyć betonowych elementów z brzegów Warty.

Jednym z głównych powodów zmian jest stan obecnych umocnień. Lata zaniedbań dają o sobie znać – beton w wielu miejscach się kruszy przez co powstają groźne nierówności. W niektórych miejscach widać również już zbrojenia, o które pijana (założenie) osoba może wieczorem łatwo zahaczyć nogą.

– Betonowe elementy umocnień uległy znacznej korozji, odkrywając zbrojenia. W wielu miejscach występują spękania, wykruszenia i załamania. Stwarza to niebezpieczeństwo dla osób, przebywających nad rzeką – zauważa Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Entuzjaści betonowego brzegu podkreślali, że jest on niezwykle wygodny i zdecydowanie lepiej siedzieć na nim, niż te parę metrów dalej na trawie (zwłaszcza gdy jest mokra). Wygoda mieszkańców ich zdaniem jest ważniejsza od estetyki i miasto nie powinno porzucać sprawdzonych rozwiązań.

Zwolennicy zmian podkreślają, że rozwiązanie, które zastąpi betonowe brzegi będzie równie wygodne, a przy tym zdecydowanie bardziej estetyczne. Trzeba im przyznać, że nowe brzegi powinny się prezentować faktycznie zdecydowanie korzystniej dla oka, ale ciężko stwierdzić czy będą one równie wygodne.

Początkowo miasto planuje przerobić brzegi Warty pomiędzy Mostem Przemysła (Hetmańska) do rozwidlenia rzeki za mostem Rocha (początek Ostrowa Tumskiego). Zrobienie reszty brzegu do mostu na Garbarach zależy od decyzji Ministerstwa Środowiska, do którego miasto zgłosiło się po dofinansowanie. Na całej tej trasie beton ma zostać zastąpiony przez kosze i materace gabionowe.

– Celem projektu jest zabezpieczenie brzegów rzeki przed erozją, która stwarza zagrożenie dla przyległej infrastruktury i pogarsza warunki przepływu wód wezbraniowych. Realizując inwestycje postawiono na rozwiązania proekologiczne. Wykorzystane zostaną materiały naturalne, tj. kamień i drewno. Z obecnego ekosystemu zostaną wyeliminowane płyty betonowe, które ograniczają wchłanianie wody do gruntu – tłumaczy Grzegorz Kamiński, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

Oprócz przebudowy brzegów mieszkańców czekają również drobne zmiany w okolicznej infrastrukturze. Wyremontowane zostaną m.in. istniejące schody i tarasy.

– Warta i tereny nadrzeczne dzisiaj to zupełnie inne miejsce, niż cztery lata temu. Dlatego mieszkańcy tak chętnie spędzają tu czas. Rozbudowywana jest Wartostarda oraz inna infrastruktura niezbędna do rekreacji. A dzięki rozbudowie monitoringu miejskiego i oświetlenia jest coraz bezpieczniej. Poznaniaków przyciągają też organizowane tu wydarzenia kulturalne – wylicza prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak. – Miasto wróciło nad rzekę, ale to nie koniec naszych inwestycji. Rewaloryzacja brzegów Warty to kolejny krok – dodaje prezydent.

Wartość całego projektu to 30 mln złotych, z których jednak 85% zostanie pokryte przez Unie Europejską. Umowa na dofinansowanie zostanie podpisana jesienią. Na przełomie roku miasto zacznie poszukiwać wykonawcy. Prace mogłyby ruszyć w 2019 roku i powinny się zakończyć rok lub dwa lata później.

 

fot. poznan.pl

Strona głównaPoznańSzykują się duże zmiany nad Wartą