Szukamy pracy w Poznaniu!

Poznań to największe miasto w Wielkopolsce, cechujące się jednym z najniższych w Polsce wskaźników bezrobocia. Pracę znajdują tu specjaliści z wielu branż – zarówno absolwenci studiów wyższych, jak i osoby z wykształceniem zawodowym.

Poznań to największe miasto w Wielkopolsce, cechujące się jednym z najniższych w Polsce wskaźników bezrobocia. Pracę znajdują tu specjaliści z wielu branż – zarówno absolwenci studiów wyższych, jak i osoby z wykształceniem zawodowym.

Specjaliści oceniają, że tak dobrej sytuacji na polskim rynku pracy nie było od 25 lat. Na szczególną uwagę w tej kwestii zasługuje Poznań, gdzie we wrześniu ubiegłego roku średnia stopa bezrobocia wynosiła 1,2% (źródło: http://www.poznan.pl/mim/s8a/news/w-poznaniu-najnizszy-poziom-bezrobocia-w-kraju,125173.html).

W Poznaniu brakuje rąk do pracy

Osoby szukające pracy w Poznaniu powinny zacząć od udania się do Powiatowego Urzędu Pracy (ul. Czarnieckiego 9). Ciekawych ofert można szukać również na stronach internetowych konkretnych firm i na portalach takich jak amundio.pl, gdzie znajdują się propozycje dla pracowników z różnych branż.

Osoby, które właśnie w Poznaniu pragną kontynuować swoją karierę zawodową lub dopiero szukają pierwszej pracy, powinny wiedzieć, jacy pracownicy są tu najbardziej poszukiwani. Otóż absolwenci uczelni wyższych w największym mieście województwa wielkopolskiego mogą liczyć na pracę jako nauczyciele w przedszkolach. Bez problemu znajdą tu zatrudnienie inżynierowie elektrycy i automatycy. Osoby z wykształceniem średnim zawodowym znajdą w Poznaniu zatrudnienie jako przedstawiciele handlowi, spedytorzy i logistycy. Warto jednak podkreślić, że najbardziej poszukiwani są pracownicy z wykształceniem zawodowym. Poszukuje się tu przede wszystkim elektryków, drukarzy, ślusarzy, magazynierów.

Mimo że Poznań to duże miasto, to brakuje w nim rąk do pracy. Dlatego przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z usług cudzoziemców, szczególnie z Ukrainy. Znajdują oni zatrudnienie w przetwórstwie przemysłowym, transporcie i gospodarce magazynowej oraz budownictwie.

Ile zarabia się Poznaniu?

W Poznaniu – poza spadkiem stopy bezrobocia – odnotowuje się wzrost przeciętnego wynagrodzenia, które w 2018 roku wynosiło 4800 zł brutto. Przykładowo mechanicy w stolicy Wielkopolski zarabiają 3–6 tys. zł. brutto, telemarketerzy otrzymują co miesiąc pensję w wysokości 1800–3200 zł. brutto, sekretarka może liczyć na zarobki rzędu 2700 zł brutto, a magazynier – na 2–3 tys. zł. Pracownicy sklepów w wielu miejscach w Poznaniu zarabiają przeszło 3 tys. zł.

Najlepsi pracodawcy w Poznaniu

W całej Polsce najszybciej rozwijającą się branżą jest IT. W ten trend wpisuje się również stolica Wielkopolski. W Poznaniu osoby pracujące w sektorze IT zarabiają powyżej 5 tys. zł brutto. Zatrudniane są w takich firmach jak: Sii, Capgemini, Cognifide, GFT Polska, TomTom i Computacenter.

Jednak nie samym IT Poznań żyje. Do największych pracodawców w stolicy Wielkopolski należy zaliczyć też Volkswagen Poznań, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, Politechnikę Poznańską i Bridgestone.

Gdzie szukać mieszkania w Poznaniu?

Rodowici poznaniacy bardzo dobrze oceniają dzielnice Grunwald i Łazarz, które mogą poszczycić się wygodnym transportem publicznym, licznymi sklepami oraz terenami do rekreacji. Kawalerkę o powierzchni 30 m2 można tu wynająć już za 1200–1300 zł. Dobrą komunikacją zachęcają również Jeżyce, gdzie koszt wynajmu mieszkania jednopokojowego również nie przekracza 1500 zł. Droższe mieszkania znajdują się w okolicach Starego Rynku.

W Poznaniu już od pewnego czasu brakuje pracowników. Najbardziej poszukiwani są elektrycy, ślusarze, dekarze. Pracę znajdą tu też specjaliści z branży IT. Może warto z tego skorzystać?

Artykuł sponsorowany

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze