Szlifierka oscylacyjna do drewna

Szlifierki to narzędzia, które doskonale sprawdzają się podczas cięcia, szlifowania, polerowania czy satynowania różnych powierzchni. Wybór wśród dostępnych modeli jest naprawdę duży. Do szlifowania drewna można wykorzystać zarówno szlifierki taśmowe, mimośrodowe, oscylacyjne, jak i typu “delta”. Każdy z wymienionych rodzajów szlifierek ma jednak inne przeznaczenie. Szlifierki oscylacyjne doskonale sprawdzą się do szlifowania płaskich i równych powierzchni.

Szlifierki oscylacyjne to wielofunkcyjne elektronarzędzia, dzięki którym wykonasz wiele prac. Właśnie dlatego znajdują zastosowanie zarówno w przydomowych garażach, jak i w profesjonalnych warsztatach. Doskonale sprawdzają się podczas różnego rodzaju prac remontowych, jak i np. podczas obróbki drewna czy odnawiania mebli.

Jaką szlifierkę oscylacyjną do drewna wybrać?

Dostępne w sklepach szlifierki oscylacyjne różnią się nie tylko ceną, ale także parametrami  technicznymi, ilością dodatkowych funkcji oraz wielkością. Można jednak powiedzieć, że idealna szlifierka oscylacyjna, to taka, która jest dopasowana do potrzeb użytkownika. Podczas zakupu elektronarzędzia warto zwrócić szczególną uwagę na niektóre parametry i właściwości urządzenia.

Szlifierki oscylacyjne – podstawowe parametry

W sklepach dostępne są szlifierki oscylacyjne zasilane z sieci, akumulatorowe, a także modele spalinowe. Najpopularniejsze są szlifierki podłączane do prądu. Ich zaletą jest długi czas pracy, wytrzymały silnik i stosunkowo duża moc. Podczas kupowania narzędzia zasilanego prądem, warto zwrócić uwagę na długość kabla zasilającego. Im będzie dłuższy, tym łatwiej będzie pracowało się w dużych halach, warsztatach czy garażach. Szlifierki oscylacyjne zasilane akumulatorowo dają większy komfort pracy, gdyż nie trzeba się martwić o długość kabla i dostęp do gniazda z prądem. Jednak są one cięższe od tradycyjnych modeli i wymagają ładowania akumulatorów, a czas ich działania jest ograniczony. Rozwiązaniem może być tutaj zakupienie dodatkowego akumulatora. Najbezpieczniejszym, cichym, wydajnym i lekkim modelem szlifierek są modele pneumatyczne. Jednak wykorzystywane są one stosunkowo rzadko ze względu na wysoką cenę.

Obróbka drewna nie wymaga użycia narzędzi o dużej mocy. Z nawet najtwardszym gatunkami drewna powinny poradzić sobie szlifierki ze średniej półki cenowej. Jeśli jednak elektronarzędzie ma służyć także do obróbki innych, dużo twardszych materiałów, warto wyposażyć się w model o większej mocy. W szlifierkach oscylacyjnych bardzo istotna jest liczba oscylacji, która podawana jest z reguły w minutach. Im wyższa, tym narzędzie wydajniej pracuje.

Dla komfortu i szybkości wykonywanej pracy ma znaczenie również wielkość stopy danego elektronarzędzia. Jeśli szlifierka ma najczęściej służyć do wygładzania większych powierzchni, jak np. stołów czy szaf, warto wybrać model z większą stopą. Do drobnych prac  bardziej precyzyjne okażą się z pewnością niewielkie i poręczne szlifierki z małą stopą. Dobrze także zwrócić uwagę na sposób mocowania papieru. Możemy wybierać spośród modeli z mocowaniem na zaczepy i zyskujących coraz większą popularność – szlifierek z mocowaniem na rzepy. Drugi typ mocowania pozwala na szybkie zmienianie papieru, bez utraty zbyt dużej ilości czasu.

Funkcje dodatkowe szlifierek oscylacyjnych do drewna

W zależności od producenta i modelu, szlifierki oscylacyjne mogą posiadać dodatkowe funkcje, które poprawiają komfort i jakość wykonywanej pracy. Dobrze, gdy narzędzie posiada regulację prędkości, która umożliwia dostosowanie parametrów pracy do rodzaju obrabianego materiału. System antywibracyjny sprawia, iż praca staje się przyjemniejsza i nie obciąża tak bardzo rąk.

Podczas obróbki drewna w powietrzu unosi się mnóstwo kurzu, który osiada później na wszystkich elementach wyposażenia, a także jest częściowo wdychany przez osoby znajdujące się w pobliżu miejsca pracy. Aby uniknąć nadmiernego pylenia, wystarczy zaopatrzyć się w model z pojemnikiem na pył, w  którym zbiera się cały osad, powstały podczas pracy.

Dla osób, które wykorzystują szlifierki do wielu prac i na różnych powierzchniach oraz materiałach, przeznaczone są szlifierki oscylacyjne wielofunkcyjne z wymiennymi podstawami. Takie rozwiązanie pomaga zaoszczędzić sporo pieniędzy, a także miejsca.

Szukasz szlifierki oscylacyjnej do swojego warsztatu? Koniecznie odwiedź sklep internetowy narzedzia.pl: https://www.narzedzia.pl/oscylacyjne,c3495/ i zapoznaj się aktualną ofertą.

Artykuł sponsorowany

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze