Szczepionka Astra Zeneca powstrzymuje rozprzestrzenianie się koronawirusa

Szczepienie na Covid 19 fot. Sławek Wąchała (zdjęcie ilsutarcyjne)
Tak wynika z ustaleń naukowców Uniwersytetu Oksfordzkiego opublikowanych na łamach „The Lancet”. Oznacza to, że osoby zaszczepione nie tylko nie zachorują, ale nie będą zarażać.

Z badań wynika, że – jak informuje Onet.pl, szczepionka AstraZeneca o 67 proc. zmniejsza przenoszenie się koronawirusa. Osoby zaszczepione nie będą więc przenosić koronawirusa. To ważna informacja, bo skoro szczepionka powstrzymuje rozprzestrzenianie się wirusa, każda zaszczepiona osoba pośrednio będzie chronić także innych ludzi. Nie będzie więc trzeba zaszczepić wszystkich, żeby osiągnąć ochronę populacji.

„The Lancet” informuje też, że skuteczność szczepionki jest wyższa niż początkowo podawano – wstępnie mówiono o 66. proc. skuteczności, teraz wiemy, że skuteczność szczepionki wynosi 76 proc. przez trzy miesiące po podaniu pierwszej dawki. W przypadku podania drugiej dawki po trzech miesiącach skuteczność wzrasta do 82,4 proc., przy czym ważny jest odstęp pomiędzy dawkami. Skuteczność jest większa, gdy druga dawka zostanie podana później niż w ciągu pierwszych sześciu tygodni.

W przypadku szczepionek Pfizera i Moderny nie ma pewności, jak wydłużenie odstępu między dawkami wpływa na skuteczność szczepienia. Nie wiadomo też, czy te szczepionki także zapobiegają przenoszeniu wirusa.

 

Podziel się:

Ostatnio dodane: