Indyk

Szamotuły: Siódme ognisko ptasiej grypy w Wielkopolsce. 40 tysięcy indyków do utylizacji

Tym razem wirus pojawił się w Zapuście w gminie Ostroróg. Diagnozę oficjalnie potwierdził Państwowy Instytut w Puławach. 40 tysięcy indyków zostanie dziś zutylizowanych.

Lekarze weterynarii wyznaczyli już strefę zapowietrzoną – 3 kilometry i zagrożenia – 7 kilometrów. To pierwsze ognisko w powiecie szamotulskim. Ponownie zaapelowali też, razem z wojewodą Łukaszem Mikołajczykiem, by hodowcy przestrzegali podstawowych zasad higieny oraz bioasekuracji przy pracy. Wirus nie jest niebezpieczny dla człowieka, ale może on przenosić go na zwierzęta. Dlatego higiena i bioasekuracja są tak ważne.

Sytuacja jest tym groźniejsza, że najprawdopodobniej dzikie ptaki, które przenoszą wirusy, uodporniły się na ptasią grypę. Dlatego hodowcy muszą zachować szczególną ostrożność.

Dwa kolejne ogniska ptasiej grypy potwierdzono też w Słaborowicach koło Ostrowa Wlkp., gdzie padło 120 sztuk, oraz w Radłowie w gminie. Raszków. Tu padło 150 sztuk drobiu. Z powodu wirusa w Wielkopolsce trzeba było zutylizować już 30 tysięcy kaczek, 65 tysięcy kur i 6 tysięcy gęsi.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze