Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Sylwia Spurek: Smog to dziś jeden z największych, cywilizacyjnych problemów

Sylwia Spurek, liderka wielkopolskiej listy Wiosny, skupiła się dzisiaj na walce ze złą jakością powietrza: – Proponujemy, żeby Polska odeszła od węgla już od 2035 roku – zadeklarowała.

– Co roku w Polsce niemal 50 tys. osób umiera z powodu zanieczyszczonego powietrza. To aż 12 proc. wszystkich zgonów w Polsce, z uwzględnieniem wszystkich możliwych przyczyn takich jak starość, wypadki samochodowe czy choroby – stwierdziła Sylwia Spurek.

– Smog to dziś jeden z największych, cywilizacyjnych problemów. Polska pod rządami PiSu sobie z nim nie radzi. Ale mamy Unię Europejską, wspaniały polityczny wynalazek, dzięki któremu możemy rozwiązywać problemy, które przerastają poszczególne państwa. Dlatego jednym z najważniejszych punktów europejskiego programu Wiosny jest postulat aktualizacji programu Infrastruktura i Środowisko. Wiosna chce, aby do końca obecnej perspektywy budżetowej, czyli do 2027 roku, wszyscy Polacy i wszystkie Polki mogły dzięki unijnym dotacjom wymienić piece „kopciuchy” na ekologiczne źródła ogrzewania, np. pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne. Chcemy, by nikt nie był wyłączony z tego programu, dlatego będziemy zabiegać w Komisji Europejskiej, by dofinansowano również wymianę pieców węglowych na nowoczesne piece gazowe – dodała liderka wielkopolskiej listy Wiosny.

– Realizacja tego postulatu przyniesie nam potrójną ulgę: będziemy oddychać zdrowszym powietrzem, zapłacimy mniejsze rachunki za ogrzewanie oraz jako państwo unikniemy wysokich kar za naruszanie zobowiązań międzynarodowych – przekonywała Spurek.

– W niedawno zakończonych wyborach do rad osiedli inicjatywy na poszczególnych osiedlach podnosiły temat smogu – dodał Jakub Skurzyński, radny osiedla na Łazarzu (wcześniej związany z partią Razem). – Na Łazarzu jest to temat szczególnie aktualny, bo to dzielnica, którą zimą smog doświadcza bardzo mocno. Jako radny osiedla chciałbym kłaść nacisk i lobbować za tym, aby samorządy – miejski i wojewódzki – robiły jak najwięcej w ramach swoich możliwości i budżetu w celu poprawy jakości powietrza tu i teraz, a nie ograniczały się tylko do akcji informacyjnych.

– Priorytetowo musimy jak najwięcej budynków mieszkalnych podłączać do sieci ciepłowniczej i rozbudowywać ją, a w drugiej kolejności finansować wymianę kopciuchów na wydajne, ekologiczne piece i organizować dopłaty do opału celem walki z ubóstwem energetycznym, którego istotnym społecznie skutkiem jest tragiczna jakość powietrza, którym oddychają wszyscy niezależnie od zasobności portfela – wyjaśnił Skurzyński.

Radny uważa, że dobry przykład powinny dać urzędy, który mogą zostać pionierami nowoczesnej termomodernizacji budynków.

– W lutym Eurostat opublikował dane za 2017 r., dotyczące udziału energii odnawialnej w krajowym miksie energetycznym. Udział OZE w Polsce jest najniższy od lat i wynosi 10,9 proc. Tymczasem zgodnie z prawem do 2020 r. współczynnik ten powinien wynosić co najmniej 20 proc. Patrząc na działania premiera Morawieckiego i jego rządu wygląda na, że to się nam nie uda, ale wymóg nie zniknie od tego, że nie dajemy rady go osiągnąć, a dzięki programowi Wiosny wymiany pieców na ekologiczne źródła ogrzewania będziemy się przybliżać do realizacji tego celu. Niewywiązanie się z celu dotyczącego OZE będzie skutkowało karami, oszacowanymi przez NIK na nawet 8 miliardów złotych – straszy Spurek, a następnie przechodzi do propozycji Wiosny w tym zakresie.

– Proponujemy, by Polska odeszła od węgla już od 2035 r. Chcemy wpisać ten cel do unijnych strategii, by zdobyć dla Polski dodatkowe unijne dofinansowanie. Ze smogiem wynikającym z ogrzewania starymi piecami węglowymi czy wykorzystywaniem węgla w energetyce chcemy sobie poradzić przy pomocy UE.

Strona głównaPoznańSylwia Spurek: Smog to dziś jeden z największych, cywilizacyjnych problemów