Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 20 kwietnia, 2024

Sylwester, fajerwerki i policja, czyli jak to robić bezpiecznie

W tym roku policja i straż pożarna powinny mieć mniej kłopotów z pożarami, ranami i innymi skutkami fajerwerków ze względu na apel premiera o nieprzemieszczanie się. Ale zawsze warto przypomnieć zasady bezpieczeństwa. Tak na wszelki wypadek.

W Polsce zgodnie z prawem nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych poza dwoma dniami: 31 grudnia oraz 1 stycznia. Jedynie przy szczególnie uroczystych okazjach zgodę na dodatkowe użycie fajerwerków poza tymi terminami może wydać właściwy wójt, burmistrz, prezydent miasta.

Fajerwerków nie można sprzedawać osobom niepełnoletnim – a każdy, kto to zrobi, może zostać ukarany grzywną, a nawet więzieniem do 2 lat. Dlatego co roku policja apeluje, by zgłaszać funkcjonariuszom przypadki sprzedaży dzieciom materiałów pirotechnicznych. To właśnie one najczęściej padają ofiarami niewłaściwego używania fajerwerków. Dzieci nie powinny również same ich odpalać – zawsze powinny to robić pod opieką dorosłych.

Co roku w Polsce dochodzi do kilkuset zranień, poparzeń i pożarów z powodu fajerwerków. Czasami powodem jest niewłaściwe użytkowanie – czasami kupno fajerwerków z niesprawdzonego źródła i kiepskiej jakości. Dlatego zawsze należy kupować tego rodzaju materiały u sprawdzonych dostawców, a nie z tymczasowych straganów.
– Pamiętajmy, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją – przypominają policjanci z Komendy Głównej Policji.

Przed zakupem materiałów pirotechnicznych należy sprawdzić, czy obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych: pęknięć, przerwań, wgnieceń czy wybrzuszeń, jej elementy składowe są dobrze ze sobą połączone i nie przesuwają się, a na opakowaniu jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi. Do wyrobu powinna być dołączona instrukcja obsługi w języku polskim.

Wyrób przeznaczony do pionowego ustawienia na podłożu lub wkopania w ziemię, powinien być też wyposażony w oprzyrządowanie, pozwalające na właściwe ustawienie w sposób wykluczający przewrócenie lub przechylenie się w trakcie działania. Natomiast petarda przeznaczona do trzymania w dłoni powinna posiadać uchwyt zapewniający bezpieczne utrzymanie podczas palenia (nigdy nie próbujmy odpalać z dłoni nieprzeznaczonych do tego środków pirotechnicznych!).

Korzystając z fajerwerków należy starannie wybrać miejsce, by odpalenie było bezpieczne, nikomu nie zrobiło krzywdy i niczego nie zniszczyło. Na pewno nie powinno to być pomieszczenie zamknięte oraz miejsce, gdzie łatwo może dojść do pożaru.

Od odpalanego ładunku należy zachować bezpieczną odległość i stać z boku, a już na pewno nie pochylać się nad nim. Jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nie należy podchodzić, aby sprawdzić, co się stało.

Absolutnie nie należy odpalać jakichkolwiek środków pirotechnicznych pod wpływem alkoholu. Z petard i fajerwerków należy też zrezygnować wtedy, gdy mamy psa lub kota albo gdy zwierzęta mają nasi sąsiedzi. Większość zwierząt bardzo źle znosi huki i błyski, mogą uciec podczas spaceru lub rozchorować się ze strachu, więc dla ich spokoju i bezpieczeństwa lepiej z takiej zabawy zrezygnować.

KGP

Strona głównaPoznańSylwester, fajerwerki i policja, czyli jak to robić bezpiecznie