Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Świąteczny stół

Przygotowanie dań, ostatnie zakupy i strach, czy aby o czymś nie zapomnieliśmy sprawiają, że często w ogóle nie myślimy o wyglądzie świątecznego stołu. Jak powinien wyglądać świąteczny stół?

Przede wszystkim o jego wyglądzie trzeba pomyśleć wcześniej, najlepiej zanim rozpocznie się ta najbardziej nerwowa część przygotowań świątecznych. Najpierw trzeba wybrać obrus, serwetki i świeczniki – o ile zamierzamy biesiadować przy świecach. Obrus powinien zakrywać cały stół i najlepiej, żeby był biały. Nie chodzi tu o nadmierny konserwatyzm wystroju – po prostu biały obrus jest też najbardziej neutralny i pozwoli nam dobrać dodatki w dowolnym kolorze i stylu.

Biały obrus można też przykryć lekką, przejrzystą tkaniną, jest to ostatnio bardzo modne, co pozwoli wprowadzić i kolor, i odrobinę połysku, jeśli tkanina jest z połyskiem. Do tego wystarczy dobrać kolorystycznie świece i elegancki stół jest gotowy. Miłośnicy wyrafinowanych dekoracji mogą tkaninę udrapować w ozdobne fale, posypać dodatkowo cekinami – jednak trzeba przy tym pamiętać, że między takimi dekoracjami dość niewygodnie stawia się półmiski, a zdecydowanie lepiej z nich zrezygnować, gdy przy stole będą siedzieć dzieci.

Wszystkie dekoracje powinny być w jednym stylu. Jesli więc stawiamy na minimalizm, czyli biały obrus bez ozdób i naczynia stołowe bez dekoracji, to kolorowe gliniane świeczniki w kwiatuszki raczej nie będą tu pasowały. I odwrotnie: czerwony obrus z dekoracją w renifery i mikołaje nie stworzy udanej całości z elegancką białą porcelaną i kryształowymi kieliszkami. Do niego będą bardziej pasować fajansowe naczynia w ciepłych kolorach ziemi i czarki ozdobione świątecznym motywem. Gdy stół wyda nam się zbyt surowy – zawsze można dodać stroik z gałązek świerku na środku stołu.

Warto też pamiętać o tym, żeby nie przesadzić z ozdobami. Ważna jest zgodność kolorystyczna stołu i potraw: jeśli dania się kolorowe, bogate, to dekoracja powinna być neutralna, stanowić dla nich tło i podkreślać urodę dań. Wigilijny czerwony barszcz z uszkami, grzybowa w pięknym brązowym kolorze doskonale będą się prezentować w zwykłych białych talerzach i nie potrzebują ozdobnych naczyń. Tu odrobina błyszczącej tkaniny, kilka cekinów i ozdobne świeczniki będą wystarczającą dekoracją. Doskonale wśród świątecznych dań wyglądają też niewielkie stroiki ze świerkowych gałązek ozdobione kilkoma bombkami i świeczką – trzeba tylko pamiętać, żeby nie były za wysokie, bo wtedy będą utrudniać biesiadnikom rozmowy między sobą. Jeśli na stole nie ma miejsca na dekorację świąteczną, a marzy nam się taki właśnie akcent – można go powiesić nad stołem. Świerkowy wieniec z ozdobami będzie z pewnością niebanalną ozdobą, no i nawiązaniem do dawnych tradycji – nasi przedkowie, Słowianie, w święto Godów, wieszali pod stropem w izbie podłaźniczkę, czyli zdobioną gałąź.

I jeszcze dla przypomnienia porządek stawiania naczyń na stole: talerze ustawiamy jeden na drugim w zależności od tego, ile będzie dań. Widelce do przekąsek, ryb i mięsa układamy z lewej strony talerza, a noże i łyżki do zupy – z prawej. Łyżeczki i widelczyki do deserów powinny leżeć nad talerzami, a kieliszki i szklanki stać nad nożami, po prawej stronie. Kieliszki powinny być dwa: do białego wina, wyższy i nieco smuklejszy, oraz do czerwonego, nieco niższy. Chyba że jest to na przykład wigilia, gdzie w zasadzie powinno się pić przede wszystkim białe wina – wtedy jeden kieliszek wystarczy. Oddzielnie podaje się talerzyki do deserów.

Na stole lub obok niego powinno się też znaleźć miejsce na zestaw ratunkowy: dodatkowe sztućce, gdyby komuś spadły albo zabrakło, dwa, trzy talerze, zestaw serwetek i naczynia na później: talerzyki deserowe, kieliszki do koniaku, dodatkowe kieliszki do wina i szklanki. Wtedy pani lub pan domu będzie mógł znacznie więcej czasu spędzić ze swoimi gośćmi, mając potrzebne przedmioty pod ręką i nie musząc po nie chodzić do kuchni.

el

Strona głównaKulturaŚwiąteczny stół