piątek, 19 kwietnia, 2024

Świadek kolizji lub wypadku drogowego – o czym trzeba pamiętać

Wielu kierowców nie raz natknęli się lub byli świadkami kolizji lub wypadku drogowego. Część z nich ominęła zdarzenie i kontynuowała jazdę. Jednak jest to błąd, który podlega kara grzywny, a nawet aresztu. Dlatego warto znać swoje prawa i obowiązki, aby pomóc innej osobie i zarazem uniknąć kłopotów.

Kodeks drogowy jasno określa w jaki sposób powinni zachować się uczestnicy zdarzenia drogowego. Jednak na temat zachowania świadków zdarzenia jest niewiele mowy. Natomiast istnieją inne przepisy mówiące, w jaki sposób zachować się w danej sytuacji. Obowiązkiem każdego człowieka jest udzielenie pomocy osobie poszkodowanej. W naszym artykule przedstawiamy jakie prawa i obowiązki ma świadek zdarzenia.

Bezpieczeństwo na miejscu zdarzenia

Podczas zdarzenia drogowego świadek powinien zadbać o bezpieczeństwo na drodze oraz udzielić pierwszej pomocy uczestnikom kolizji lub wypadku. Pierwszym krokiem jest zabezpieczenie miejsca zdarzenia poprzez włączenie świateł awaryjnych i ustawienie trójkąta ostrzegawczego za pojazdem. Następnie bardzo ważne jest wyłączenie uszkodzonych samochodów, aby nie doprowadzić do zapalenia się wyciekających płynów. Jeśli sytuacja na to pozwala można także odłączyć akumulator. Jeśli zdarzenie miało miejsce na ruchliwej ulicy można także zapewnić bezpieczny przejazd pozostałym kierowcom, aby nie tarasować drogi. Kolejnym krokiem podejmowanym przez świadka zdarzenia jest udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym. Jeśli nie mogą oni samodzielnie opuścić pojazdu i wezwać pomocy należy niezwłocznie wykonać to za nich. Należy jednak pamiętać, że przy większych wypadkach poszkodowani mogli odnieść także urazy wewnętrzne, więc jeśli pozostanie w samochodzie nie zagraża ich zdrowiu lub życiu nie należy na siłę ich z niego wyciągać, gdyż można doprowadzić do powstania większych urazów.

Jeśli na miejscu wypadku znajduje się wielu świadków można prosić ich o pomoc. Dzięki temu więcej czynności zostaje wykonanych w tym samym czasie, a profesjonalna pomoc przyjedzie na miejsce znacznie wcześniej. Podczas udzielania pierwszej pomocy należy zapoznać się ze stanem poszkodowanych co pozwoli udzielić informacji operatorowi podczas wzywania pomocy. Dzwoniąc na numer alarmowy 112 jednocześnie na miejsce zdarzenia zostanie wysłane pogotowie oraz policja, a w razie konieczności także straż pożarna. Ważne jest, aby podczas zgłoszenia podać liczbę osób poszkodowanych, ich urazy oraz miejsce, w którym doszło do wypadku. Operator może udzielić dzwoniącemu dodatkowych informacji w jaki sposób można pomóc poszkodowanym oraz czego nie robić, aby nie pogorszyć ich stanu. Ważne jest, aby zastosować się do wszystkich otrzymanych zaleceń. Warto także zadzwonić po profesjonalną pomoc drogową, która zabierze uszkodzone pojazdy z miejsca zdarzenia i zajmie się ich naprawą.

Co robić, gdy sprawca zdarzenia ucieka z miejsca zdarzenia?

Jeśli zaraz po wypadku lub kolizji sprawca zdarzenia zaczyna się oddalać należy niezwłocznie go od tego powstrzymać lub zapamiętać jak najwięcej szczegółów. Sprawcy zdarzenia uciekają najczęściej pod wpływem adrenaliny i szoku. W takim przypadku można udać się za sprawcą i dokonać obywatelskiego zatrzymania. Zdarza się jednak też, że sprawca ucieka, gdyż jest pod wpływem niedozwolonych środków takich jak: alkohol, narkotyki lub środki odurzające. Jeśli już na pierwszy rzut oka widać, że sprawca jest po spożyciu takich środków należy zadzwonić po policję. Dzięki takiemu zachowaniu możemy znacząco obniżyć ilość pijanych kierowców na drodze i zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Jeśli zachowanie uciekiniera budzi podejrzenia należy zrezygnować z prób zatrzymania go. Należy zapamiętać jak najwięcej szczegółów np. strój, model, rodzaj i kolor samochodu, a także numery rejestracyjne pojazdu. Ważne jest, aby nie narażać własnego zdrowia i życia zatrzymując czasami niebezpiecznego uciekiniera.

Zapamiętane dane na temat uciekającego sprawcy należy niezwłocznie przekazać policji. Dzięki temu ich prace dotyczące znalezienia sprawcy będą przebiegać znacznie szybciej. Należy pamiętać, aby podczas wypadku reagować szybko i rozsądnie. Zapewni to bezpieczeństwo wszystkim kierowcom.

Oświadczenie uczestników kolizji

Podczas kolizji, w której żaden z uczestników nie został ranny, a szkody w pojeździe są niewielkie, prawo pozwala na spisanie oświadczenia przez uczestników zdarzenia. Bardzo często w takich przypadkach świadek nie jest konieczny. Jednak niektórzy kierowcy proszą o poświadczenie zdarzenia. W takich przypadkach świadek nie powinien odmawiać i potwierdzić wersję zdarzenia. W przypadku, gdy sprawca kolizji zbiegł z miejsca zdarzenia należy zapamiętać szczegóły oraz numer rejestracyjny samochodu i przekazać go poszkodowanemu. Dzięki temu będzie on mógł wyegzekwować naprawę pojazdu od sprawcy.

Bez względu na to czy są ofiary śmiertelne czy nie, każde zdarzenie drogowe podlega ściganiu z urzędu. Wiele osób nie chce być świadkiem zdarzenia, gdyż nie mają oni czasu na składanie długich wyjaśnień. Jeśli po przyjeździe policji powiemy, że spieszymy się do pracy bądź na umówione spotkanie złożymy tylko krótkie wyjaśnienie. W razie wątpliwości policja będzie się kontaktować ponownie w późniejszym terminie.

Co powinien zrobić świadek zdarzenia

Naoczny świadek zdarzenia powinien:

  • zatrzymać swój pojazd w dozwolonym miejscu, aby nie stwarzać zagrożenia oraz włączyć światła awaryjne i wystawić trójkąt ostrzegawczy;
  • pomóc usunąć pojazdy z miejsca zdarzenia jeśli utrudniają ruch na drodze, a nikt z uczestników kolizji nie został ranny;
  • udzielić pierwszej pomocy osobom biorącym udział w zdarzeniu, jeśli ktokolwiek ucierpiał;
  • wezwać pogotowie ratunkowe, policję oraz w razie konieczności straż pożarną w celu zabezpieczenia miejsca zdarzenia oraz zapewnienia bezpieczeństwa na drodze;
  • nie podejmować czynności, które zatrą ślady i będą utrudniać prowadzenie śledztwa i ustalenie przebiegu zdarzenia;
  • zostać na miejscu do momentu przyjazdu policji i złożyć zeznania.

Wypadki i kolizje zdarzają się na drogach każdego dnia. Warto zatem znać prawa i obowiązki świadka zdarzenia. Należy też pamiętać, aby nie narażać swojego zdrowia lub życia podczas ratowania innych osób lub w trakcie pościgu uciekającego sprawcy zdarzenia.

Artykuł napisany przy współpracy z firmą Pomoc Drogowa Lidia Buda z Poznania, która zajmuje się holowaniem pojazdów uszkodzonych podczas kolizji lub wypadku drogowego.

Strona głównaLifestyleŚwiadek kolizji lub wypadku drogowego - o czym trzeba pamiętać