Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 2 maja, 2024

Stypendia dla młodych twórców wręczone

Dziesięcioro muzyków, kompozytorów, filmowców, artystów plastyków i aktorów otrzymało stypendia przyznawane przez władze Poznania młodym twórcom. Kapituła Nagrody Artystycznej ogłosiła wyniki 13 czerwca.

Ogłoszenie werdyktu i wręczenie okolicznościowych dyplomów odbyło się w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania. Stypendystom wręczali wyróżnienia i gratulowali sukcesu Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania, Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, Grzegorz Jura przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania oraz prof. Waldemar Kuligowski, przewodniczący kapituły.

– Jako rada miasta pilnujemy tego, żeby nagroda i stypendium doceniły najlepszych, dlatego też staramy się żeby nie było ich zbyt wiele, żebyście traktowali to jako wyróżnienie do tego grona najlepszych – mówił Grzegorz Ganowicz. – Od jakiegoś czasu przestałem mówić, że jest to stypendium, tylko bardziej mała nagroda artystyczna, bo jest to uhonorowanie dorobku, który już macie. Nie zamyka to drogi do pracy i osiągnięcia kolejnego sukcesu – nagrody artystycznej. Pierwszy etap za wami, zachęcam do dalszego rozwoju.

– Dzięki wam nasze miasto staje się lepsze, fajniejsze, milsze do zamieszkania – dodawał Jędrzej Solarski. – Bardzo się cieszę, że macie pasje i dzielicie się nimi z innymi ludźmi. To jest niezwykle istotne, żeby rozwijał się również w sferze kulturalnej. Żeby osiągnąć sukces, trzeba włożyć mnóstwo wysiłku, poświęcenia i pracy, dlatego bardzo serdecznie wam gratuluję.

Stypendia dla młodych twórczyń i twórców poznańskiego środowiska artystycznego w roku 2023 otrzymują:

Michał Drozda (muzyka) – za talent, pracowitość i konsekwencję w tworzeniu nieoczywistych utworów w rolach gitarzysty, kompozytora i producenta. Jako kompozytor i instrumentalista poszukuje złotego środka między gitarową alternatywą i muzyką elektroniczną.

Julia Hazuka (sztuki wizualne – film animowany) – w uznaniu dla wyraźnego własnego stylu, ponadprzeciętnych umiejętności warsztatowych (zarówno graficznych, jak i narracyjnych) oraz za fantastyczne poczucie humoru obecne w realizacjach filmowych. Warto dodać, że aktualnie studiuje też malarstwo na poznańskim Uniwersytecie Artystycznym.

Marta Kaca (muzyka) – za interdyscyplinarne działania kuratorskie, artystyczne, edukacyjne i animacyjne. Pierwszoplanowa jest dla niej jednak muzyka, ze szczególnym uwzględnieniem nowych zjawisk muzyki współczesnej, którą eksploruje zarówno jako artystka, jak i jako naukowczyni.

Nikodem Kluczyński (muzyka) – za bogaty dorobek artystyczny oraz liczne nagrody na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Kompozytor i instrumentalista (specjalność kontrabas), mimo młodego wieku laureat licznych konkursów kompozytorskich. Pole jego poszukiwań to szeroko pojęta muzyka współczesna i elektroniczna.

Krzysztof Mętel (sztuki wizualne) – za godną uwagi twórczość malarską oraz opiekę nad galerią Pani Domu. Trochę na przekór intermedialnym czasom głównym polem twórczych poszukiwań laureata jest malarstwo – jest absolwentem poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego, ma na koncie liczne wystawy indywidualne i grupowe.

Michał Obrębski – za bogate i różnorodne osiągnięcia kompozytorskie, animacyjne oraz popularyzatorskie, służące zarówno edukacji muzycznej, jak i lokalnej społeczności skupionej wokół Domu Tramwajarza. Gra niemal na wszystkich popularnych instrumentach, ale i na kilku mało popularnych (sitar, tabla). Wydał do tej pory trzy solowe płyty, komponuje i edukuje.

Milena Pioruńska (muzyka) – za talent, aktywność i konsekwencję w pracy, wybitne osiągnięcia i imponujący dorobek artystyczny. Jedna z największych nadziei polskiej sceny muzyki skrzypcowej – najlepszym dowodem tytuł “Młody Muzyk Roku” (2022) oraz możliwość reprezentowania Polski na konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków.

Michał Sikorski (teatr i film) – za szczególne osiągnięcia aktorskie na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu, nagrodę za Debiut na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jego aktorski talent dostrzegła Maja Kleczewska – grał w realizowanych przez nią spektaklach “Hamlet” i “Ulisses”. Rola w filmie “Sonata” Bartosza Blashkego przyniosła mu znaczące nagrody festiwalowe.

Jacek Szygenda (muzyka) – pierwszy w historii poznańskich stypendiów raper za swobodę, pomysłowość i ironię, z jaką portretuje postpandemiczny świat w ramach konwencji hiphopowej. Wprost z rapowego podziemia trafił na sceny Next Festu, Juwenaliów i Rap Stacji.

Barbara Żołnierczyk (muzyka) – za bogaty dorobek artystyczny i wybitne osiągnięcia konkursowe. Kolejna przedstawicielka poznańskiej sceny muzyki skrzypcowej – mimo młodego wieku występuje już jako solistka ze znaczącymi orkiestrami i wykonawcami muzyki klasycznej, w tym Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej i Amadeusem.

Każda z wyróżnionych osób otrzyma w tym roku 12 000 złotych – bo zgodnie z decyzją Rady Miasta Poznania od 2021 roku pula na stypendia dla młodych twórców została podwojona i wynosi 120 000 złotych. Warto przypomnieć, że stypendia są przyznawane od 191 roku, a wśród osób, które je otrzymały, są tak wybitni twórcy jak reżyser teatralny i twórca Teatru Biuro Podróży Paweł Szkotak, rektor Uniwersytetu Artystycznego Marcin Berdyszak czy dyrektor Teatru Muzycznego Przemysław Kieliszewski.

Strona głównaKulturaStypendia dla młodych twórców wręczone