Sprawdzanie zgód Vendorów
piątek, 19 kwietnia, 2024

Startuje Ethno Port!

Koncerty, potańcówki, warsztaty, pokazy filmowe i wystawy – rozpoczyna się 12. edycja najbardziej kolorowego i międzynarodowego poznańskiego festiwalu Ethno Port Poznań.

Aktywność sceniczna i fonograficzna artystów występujących na Ethno Porcie przypisywana jest do kategorii world music, etno lub folk. Pojawią się wykonawcy i twórcy kultywujący tradycje polskiej i światowej kultury muzycznej, ale także ci, którzy dzięki zastosowaniu nowatorskich środków artystycznych kreują nowe wartości.

Kogo w tym roku zobaczymy i usłyszymy na Ethno Porcie?
W CK Zamek w Sali Wystaw można już oglądać ekspozycję „Kongo − Haiti. Pamięć − Obraz − Tożsamość”. Wystawa prezentuje cykl obrazów – przekazanych przez prof. Bogumiła Jewsiewickiego Instytutowi Historii UAM – powstałych w ramach projektu badawczego, wspartego finansowo przez Prince Claus Fund, zrealizowanego na kierowanej przez profesora Katedrze Badań Kanady i Porównawczej Historii Pamięci Uniwersytetu Lavala w Quebecu (Kanada), wspólnie z doktorem Carlosem Céliusem specjalizującym się w historii malarstwa Haiti.

W warsztacie zrealizowanym w roku 2005 w Port-au-Prince (Haiti) udział wzięło trzech malarzy kongijskich i sześciu haitańskich. Celem warsztatu było stworzenie w tym samym miejscu i czasie możliwości współpracy i wymiany artystom reprezentującym dwie różne (post)kolonialne kultury, o których można było sądzić, że zostaną one przedstawione jako wspólna praca dzielących to samo doświadczenie (post)kolonialnej przeszłości Kongijczyków i Haitańczyków.

Od 13 czerwca w Masztalarni będzie można oglądać wystawę „Powiązania miejscowe” Patrycji Plich. Podczas projektu „Wędrująca ziemia” (Wanderland) Patrycja Plich pracowała wokół zagadnienia migracji. Stworzyła platformę, która jest zarazem otwartym archiwum migrujących społeczności, a także przestrzenią do wspólnych działań polegających na ciągłej wymianie wiedzy i doświadczeń związanych ze zmianą miejsca – odnoszących się zarówno do zmiennej tkanki miasta, jak i ludzkich historii przyjazdów, powrotów, zadomawiania. Wernisaż rozpocznie się o godzinie 18.00.

Podczas koncertu otwarcia, w czwartek 13.06. o 19.00 w Sali Wielkiej, wystąpi zespół BAUL MEETS SAZ (Indie Turcja). Główną bohaterką projektu Baul Meets Saz jest Malabika Brahma, śpiewaczka pochodząca ze stolicy Bengalu – Kalkuty. Z niezwykłą wrażliwością potrafi ona wydobyć drzemiące w bāul gān (pieśni bengalskich mistyków) piękno i podzielić się nim ze słuchaczami. Towarzyszy jej współczesny trubadur, muzyczny eksplorator tradycji wędrownych muzyków i doświadczony mistrz tureckiej lutni saz, Emre Gültekin. Niecodziennemu duetowi akompaniuje na duggi znakomity bengalski perkusjonista, Sanjay Khyapa.

Po koncercie, o godzinie 21.00, na Dziedzińcu Zamkowym rozpocznie się Potańcówka, na której będzie przygrywać KAPELA NIWIŃSKICH i KOŁO JANA. Na Potańcówkę wstęp jest wolny.

14 czerwca o godzinie 17.00 na Dziedzińcu Zamkowym zagra KAPELA BRODÓW, założony prawie 30 lat temu zespół przywracający muzykę ludową w jej najczystszej postaci. O 19.00 w Sali Wielkiej wystąpi ODPOCZNO – łódzki kwartet, który od pięciu lat przeczesuje tradycje muzyczne regionu opolskiego, wybierając najbardziej porywające oberki i ubierając ich esencję w inspirowane współczesnością szaty.

O 20.30 na Scenie na Trawie zagrają SOFIANE SAIDI & MAZALDA – Prince of Raï 2.0 (Algieria). Rai to fascynujący muzyczny język, który narodził się w północno-zachodniej Algierii. Jego początki sięgają pieśni zendanis, stanowiących kiedyś ważny element tożsamości biednych pracowników fabryk i portów nadmorskiego miasta Oran.

O 22.30 na Dziedzińcu Zamkowym rozpocznie się koncert THE COMO MAMAS (USA). Ester Mae Smith, Angela Taylor i Della Daniels urodziły się, wychowały i nadal mieszkają w miasteczku Como w dorzeczu Mississipi – czyli w regionie, w którym tradycje religijnych śpiewów o afrykańskim rodowodzie są ciągle żywe Artystki łączą trzy indywidualne style wokalne zgodnie z rodzimym gospelowo-bluesowym stylem, serwując słuchaczom niezwykle energetyzującą dawkę muzyki. Ten dzień festiwalu zakończy DJ Boogie w Klubie Festiwalowym na Dziedzińcu Zamkowym.

15 czerwca o 11.00 rozpoczną się w cyklu MAŁE ETHNO warsztaty dla dzieci „Gdzie Rośnie Czekolada” w Sali Wystaw. To swoista podróż do tych zakątków świata skąd pochodzi kakao, które w przyszłości stanie się pyszną czekoladą. Spotkanie ma charakter interaktywny. Również o 11.00 na Scenie Nowej rozpoczną się „Etnogadki”, czyli wielopokoleniowe warsztaty dla dzieci o obrzędowości.

O tej samej godzinie przed Zamkiem rozpocznie się ETHNO NA TRAWIE, gdzie znajdziemy między innymi giełdę płyt winylowych i zajęcia jogi rodzinnej. A na Dziedzińcu Zamkowym będzie można wziąć udział w Warsztatach Bębniarskich z Dominikiem Muszyńskim, liderem zespołu WADADA (czyt. ładada), sięgającego po tradycję muzyczną Afryki Zachodniej, Kuby, Jamajki, Brazylii, Gruzji, Azji, Australii i Bliskiego Wschodu.

O 12.00 Masztalarnia zaprasza na „From Poland With Love”, wspólne pisanie pozdrowień z Polski. Skupimy się na takich pojęciach jak: emigracja – imigracja – przemieszczenie znaczeń – wyznanie intymne – wyznanie publiczne. Również o 12.00 w Kinie Pałacowym rozpocznie się pokaz filmu „Sól Ziemi” Sebastiao Salgado, brazylijskego fotografa, który podróżował po całym świecie przez 40 lat. Dokumentował ludzkość w okresie dramatycznych zmian, będąc tym samym świadkiem najważniejszych wydarzeń na świecie: konfliktów wojennych, klęsk głodu i przymusowych emigracji. Film pokazuje życie Sebastiao Salgado i jego prace, dzięki którym stał się jednym z najsłynniejszych fotografów na świecie. Poznajemy Salgado z perspektywy jego syna Juliano oraz Wima Wendersa, współreżysera filmu i fotografa.

O 13.00 w cyklu MAŁE ETHNO w Sali Wystaw rozpoczną się „Opowieści Lasu”. Artyści tworzący grupę Karawana Opowieści przybliżą historie o duchach lasu, a także o zwierzętach ten las zamieszkujących. Natomiast o 14.00 w Sali Kinowej roizpocznie się spotkanie „Las to za mało! Nieposłuszeństwo ekologiczne”. Pretekstem do rozmowy jest książka „O jeden las za daleko. Demokracja, kapitalizm i nieposłuszeństwo ekologiczne w Polsce”.

O 16.00 w Sali Wielkiej rozpocznie się koncert polskiego zespołu Laboratorium Pieśni. Zespół ma w swoim repertuarze przede wszystkim tradycyjne wielogłosowe pieśni słowiańskie, ale sięga też po utwory gruzińskie, skandynawskie czy oksytańskie. W różnym stopniu poddawane są one autorskim aranżacjom, zawsze zachowują jednak przejrzystość i docierają do esencji tego, czym jest współdzielona muzyczna wrażliwość.

O 18.30 na Dziedzińcu Zamkowym zagra MAYA YOUSSEF (Syria/Wielka Brytania). Artystka w niezwykle przekonujący sposób łączy tradycyjną grę na bliskowschodniej cytrze ze współczesną, pełną nowych inspiracji rzeczywistością. A o 20.30 na Scenie na Trawie wystąpią NOORAN SISTERS z Indii. Siostry osiągnęły mistrzostwo w śpiewie w duecie, w którym muzycy podejmują rodzaj artystycznego współzawodnictwa. Prowadzą niesamowity dialog, stosując bogaty wachlarz giętkich zaśpiewów oddających sens hinduskich skal, rytmicznych pogoni za pulsem tabli. Ich występy to nie tylko prezentacja ciekawej, starej tradycji muzycznej, ale także niecodzienny, chwilami szaleńczy spektakl.

O 22.30 w Sali Wielkiej rozpocznie się koncert THE GARIFUNA COLLECTIVE z Belize. Muzyka Garifunów jest opowieścią o spotkaniu zamieszkujących Amerykę Środkową społeczności Arawaków i Karaibów z przybyłymi tam w czasach kolonialnych Afrykanami.

Ten dzień festiwalu zakończy tradycyjnie spotkanie w Klubie Festiwalowym – Korzenie Poznania (Ashwagundub/Caveman Dub/Moony). Ashwagundub to projekt powstały w 2016 r. którego członkami są DJ i promotor Buju oraz DJ i producent Morc in Dub, reprezentanci Familii Korzenie Poznania oraz aktywni działacze poznańskiej sceny soundsystemowej.

Niedzielę, ostatni dzień festiwalu, rozpocznie znów MAŁE ETHNO, a konkretnie warsztaty „Sahara, czyli Maghrebu” w Sali Wystaw o godzinie 11.00. O tej samej godzinie rozpocznie się ETHNO NA TRAWIE i warsztaty bębniarskie z Dominikiem Muszyńskim na Dziedzińcu Zamkowym.

O 12.00 na Scenie Nowej rozpocznie się w cyklu MAŁE ETHNO „Baśń żywa – opowieści warmińsko-romskie. To spektakl inspirowany baśniami i legendami romskimi (zebranymi przez Jerzego Ficowskiego) i warmińskimi (opracowanymi przez Marię Zientarę-Malewską), który łączy fragmenty dawnych historii z opowieściami współczesnych Romów. Również o 12.00 w Kinie Pałacowym będzie można obejrzeć film „Grotowski w Bengalu”. To zarówno opowieść o samym Grotowskim (m. in. jego fascynacji bengalskimi artystami sztuki performansu – Baulami i jego zainteresowaniu teatrem bengalskim), jak i o bengalskich aktorach oraz o miejscach, w których pracował w 1980 roku w Bengalu Zachodnim. Wstęp wolny.

O 13.00 MAŁE ETHNO znów zaprasza do Salki Wystaw, tym razem na „Opowieści z Butelki”, a o 14.00 na Scenę Nową na „Wassa, Wassa, Wassa, czyli radość po afrykańsku”. To spotkanie wokół książki „Tańcz, Córko Księżyca!” kameruńskiego autora Kouama Tawy z ilustracjami Freda Socharda.

O 14.30 w Sali Kinowej rozpocznie się pokaz filmu “Cantadoras: pamięć życia i śmierci w Kolumbii”.„Cantadora” to pojęcie związane z posiadającą afrykańskie korzenie tradycyjną muzyką Kolumbii; mianem tym określa się kobiety, które komponują i śpiewają stworzone przez siebie pieśni w trakcie wykonywania codziennych obowiązków.

O 16.00 na dziedzińcu Zamkowym wystąpi zespół LANKUM (Irlandia). Młody kwartet z Dublina, nawiązuje do tradycji formą i brzmieniem. Czerpie z niezmierzonego oceanu irlandzkich melodii, jednocześnie traktując je lekko, świeżo, czasem z przymrużeniem oka.

O 18.00 w Sali Wielkiej wystąpi LINA BABILONIA Y SON ANCESTROS (Kolumbia). Lina Babilonia, śpiewaczka pochodząca z María la Baja w kolumbijskiej prowincji Bolívar, wraz z grupą Son Ancestros kontynuuje i rozwija bogate afrokaraibskie tradycje, których fundament stanowią śpiew i taniec przy akompaniamencie pokaźnego zestawu instrumentów perkusyjnych.

O 20.00 na Scenie na Trawie zaprezentują się EVRITIKI ZYGIA (Grecja). To żywiołowy męski kwintet, który przyjął nazwę od Ewros, żyznej doliny północno-wschodniej Grecji, części starożytnej Tracji. Na muzykę tego regionu składają się pieśni i tańce głęboko zakorzenione w rolniczym i pasterskim cyklu pracy, odpoczynku, radości narodzin i ożenku, ale także goryczy śmierci.

O 21.00 rozpocznie się „Nightwatching” – pokaz na świeżym powietrzu i projekcja w plenerze materiałów archiwalnych z Centrum Afrykańskiego istniejącego w Poznaniu w latach 90. „Nightwatching” odbywa się w ramach rezydencji artystycznej Patrycji Plich.

O 22.00 na Dziedzińcu Zamkowym rozpocznie się koncert LEMMA – SOUAD ASLA (Algieria). Słowo lemma, używane od wieków w regionie Saoura w Algierii, wyraża wszystko, co związane jest ze zgromadzeniem, spotkaniem przy szklance herbaty, przy muzyce i tańcu. Lemma jest zaklęciem chwili, zapobieganiem rozproszeniu myśli i działań, spoiwem integrującym kulturę ksour, czyli pustynnych osad południowo-wschodniej Algierii.

Ethno Port zakończy DJ Domi o 23.30 w Klubie Festiwalowym na Dziedzińcu Zamkowym.

Uwaga! Można jeszcze kupić bilety na poszczególne koncerty i karnety na festiwal. Te na 4 dni są wyprzedane, jednak 3-dniowe są jeszcze dostępne.

Mat. pras., el

Strona głównaPoznańStartuje Ethno Port!