Sprawdzanie zgód TCF
niedziela, 28 kwietnia, 2024

Startuje Betlejem Poznańskie. Jakie atrakcje czekają na odwiedzających?

W dwóch miejscach: na placu Wolności i MTP, z dwoma diabelskimi młynami, jednym lodowiskiem, straganami i programem artystycznym. 17 listopada startuje pierwszy, a 18 listopada drugi jarmark w ramach Betlejem Poznańskiego. Co na nich znajdziemy?

Tegoroczny jarmark potrwa 52 dni i będzie najdłuższym w historii Poznania.

Plac Wolności

Jako pierwsze, 17 listopada o godzinie 19.00, zostanie otwarte Betlejem na placu Wolności. W tej lokalizacji potrwa aż do 7 stycznia. Wśród atrakcji będzie diabelski młyn, który wróci na to miejsce po 4 latach, będą też trzy karuzele: z reniferami, wenecka i Świąteczny Pociąg.

Na placu Wolności będą też stragany – swoje towary wystawi na nich ponad 60 wystawców z całego świata – m.in. z Włoch, Hiszpanii, Francji, Holandii, Niemiec, Polski. Tradycyjnie będzie rękodzieło, upominki i świąteczne przysmaki: od owocowego fondue po oscypki, bigos i pieczone kasztany.

Otwarcie tej części jarmarku uświetni mapping na Arkadii, ale artystyczne atrakcje przewidziano w czasie całego jarmarku. To ponad 30 dni wydarzeń: koncerty, spektakle czy dni tematyczne, na przykład “rodzinne środy” – czas dla najmłodszych i ich rodziców ze specjalnymi promocjami, animacjami, spektaklami i świątecznymi warsztatami, a “studenckie czwartki” to promocje dla studentów i Christmas Silent Disco.

Na placu Wolności 6 grudnia pojawi się Święty Mikołaj, a 11 grudnia z kolei przyjedzie w odwiedziny ten prawdziwy, z Laponii. Tego samego dnia zgromadzeni na placu będzie można odebrać Betlejemskie Światełko Pokoju. Z kolei 14 grudnia odbędzie się tu Silent Night. Oczywiście przez cały jarmark będzie można kupić świąteczne kubki do grzańca z wzorem przygotowanym specjalnie na ten rok.

Jarmark na pl. Wolności będzie czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 11.00-21.00. Nieczynny będzie jedynie 24 grudnia, a 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia będzie czynny krócej: od 13.00 do 21.00.

Międzynarodowe Targi Poznańskie

18 listopada o 12.00 Bajanka zaprosi wszystkie dzieci pod scenę, aby zaangażować je do wspólnej zabawy i poczytać im piękną bajkę – i to będzie początek Betlejem Poznańskiego na MTP, od strony ulicy Głogowskiej. O 15.00 rozpocznie się pierwszy koncert “Muzyka na jarmarku”, na którym wystąpi zespół Emce One. Natomiast o godzinie 17.00 na scenie pojawi się Pierwsza Poznańska Niesymfoniczna Orkiestra Ukulele, która zagra na swoich hawajskich.

– Podobnie jak w zeszłym roku przygotowaliśmy bardzo wiele atrakcji – zapewnia Karolina Niementowska, dyrektorka ds. komunikacji korporacyjnej Grupy MTP. – Każdy gość znajdzie coś dla siebie. Na naszym terenie zagościło już największe w mieście młyńskie . Po raz kolejny przygotowaliśmy też dla mieszkańców jedyne w Poznaniu lodowisko pod chmurką.

19 listopada o 13.00 najmłodszych zaprosi Wujek Ogórek, którego koncerty będą się odbywać w każdą niedzielę jarmarku. Z kolei o 17.00 rozpocznie się ceremonia otwarcia z udziałem przedstawicieli miejskich władz, a chwilę później na scenie, na koncercie otwarcia, wystąpi Dagadana. Będą też inne atrakcje: diabelski młyn, domek Świętego Mikołaja, zjazdy na pontonach, karuzela wenecka, autodrom, mirror cube, gadający Łoś Marcin, strzelnica, iluminacje świetlne, symulator lotu saniami, a także stragany z ofertą gastronomiczną i rękodziełem oraz 16-metrowa choinka. A w pawilonie nr 2 znajduje się Wielka Fabryka Elfów, która zaprasza wszystkie dzieci w wieku 3-10 lat.

Jarmark świąteczny na MTP potrwa do 22 grudnia. Od wtorku do czwartku oraz w niedzielę będzie czynny od 11.00 do 21.00, natomiast od piątku do soboty – od 11.00 do 22.00. Znajduje się na pl. Powszechnej Wystawy Krajowej, a wejście jest od ulicy Głogowskiej.

Poznań Ice Festival, dekoracje i specjalny tramwaj

Wyczekiwaną przez wszystkich atrakcją tego okresu jest Festiwal Rzeźby Lodowej, który w tym roku odbędzie się już po raz 17 w dniach 8-10 grudnia. W tym roku lodowe rzeźby będzie można podziwiać na ulicy Święty Marcin przy Alfach. Rzeźbiarze – 24 artystów z 9 krajów: Japonii, Kanady, Filipin, Polski, Czech, Francji, USA, Hiszpanii i Finlandii – zademonstrują swoje umiejętności w trzech konkurencjach: Konkursie Małej Rzeźby, Speed Ice Carving'u i Konkursie Głównym. Festiwalowi towarzyszyć będzie minijarmark z grzanym winem oraz przekąskami.

Trwa już montaż świątecznych dekoracji w centrum Poznania – tam, gdzie jest to możliwe, bo remonty wciąż jeszcze trwają. Do 1 grudnia montaż ma się zakończyć, a na ulicach znajdą się więc elementy świetlne nawiązujące do legend: o poznańskich koziołkach, o rogalach świętomarcińskich, o krawcu z Chwaliszewa, o królu kruków oraz o pustelniku z Muszej Góry. W sąsiedztwie każdego elementu znaleźć będzie można kod QR, umożliwiający zapoznanie z daną legendą.
– Co ważne, iluminacjami zostanie udekorowanych wiele miejsc w Poznaniu – mówi Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP. – Podobnie jak w poprzednich latach, światełka nawiązują do Poznańskiego Szlaku Legend dla Dzieci – projektu realizowanego przez Bramę Poznania w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Na Śródce ponownie będziemy zamontowana przestrzenna instalacja świetlna podkreślająca słynny śródecki mural. Oświetlony zostanie także most Biskupa Jordana, Ostrów Tumski, a także śródmiejskie ulice i place: pl. Mickiewicza, pl. Cyryla Ratajskiego. Z kolei na pl. Kolegiackim stanie instalacja przestrzenna nawiązująca do kolegiaty św. Marii Magdaleny, tu także stanie miejska choinka. Na uliczkach wokół Starego Rynku, na Moście teatralnym, ulicach Chwaliszewo i Święty Marcin zostaną zawieszone ozdoby na latarniach. Świąteczne choinki staną na rynkach: Jeżyckim, Wildeckim, Wielkopolskim, Łazarskim i Bernardyńskim. Świąteczne światełka będą zdobiły Poznań do 2 lutego.

Aby ułatwić dojazd na Betlejem Poznańskie, ZTM uruchomi specjalną linię tramwajową nr 24. Pojazd będzie kursować, w godzinach od 16:00 do 22:00 we wszystkie dni tygodnia od 17 listopada do 23 grudnia. Trasa została tak zaplanowana, żeby można było dojechać zarówno na Międzynarodowe Targi Poznańskie (wejście od ul. Głogowskiej), jak i w rejon placu Wolności.

Źródło: UMP, MTP
Strona głównaPoznańStartuje Betlejem Poznańskie. Jakie atrakcje czekają na odwiedzających?