piątek, 29 marca, 2024

Staro Zhelezare w Poznaniu

Kto jeszcze nie słyszał o niezwykłej stret-artowej wsi w Bułgarii – będzie miał okazję nadrobić zaległości w środę, 17 października. Na Dziedzińcu UMP zostanie otwarta wystawa prezentujące fanomen wsi – i udział Poznania w jego powstaniu.

Staro Zhelezare to mała wioska położona w centrum Bułgarii, w ciągu ostatnich kilku lat stała się najbardziej znaną street-artową wsią we wschodniej części Europy. Znajduje się tu unikalna zewnętrzna galeria, na ścianach domów i ogrodzeń widnieją namalowane wizerunki mieszkańców w towarzystwie ikon ze świata polityki, kultury, sportu. To mieszkańcy wybierają ulubionych celebrytów i zapraszają ich do swoich domostw. Idea tego przedsięwzięcia brzmi:
„potraktować wieś jako płótno i przekształcić ją w dzieło sztuki”.

Projekt realizowany jest w Bułgarii, ale z istotnym polskim, a dokładniej rzecz biorąc, poznańskim elementem. Ideologiem i współtwócą projektu jest bowiem Ventzislav Piriankov, bułgarski artysta mieszkający i tworzący w Poznaniu. Razem ze swoją żoną, Polką Kasią, utworzyli galerię sztuki, a później Szkołę Rysunku Ventzi. Wtedy też narodził się pomysł, by wspólne doświadczenia i pomysły przenieść w plener, a Staro Zhelezare, wieś położona niedaleko Płowdiwu, rodzinnego miasta Ventziego, wydawała się idealnym miejscem do realizacji tego planu.

Przez kilka lat praca artystów w plenerze bułgarskiej wsi nabierała rozpędu, by w 2015 roku przekształcić się w Staro Zhelezare Street Art Festival, kóry odbywa się co roku latem. Podczas ostatniej edycji imprezy w Staro Zhelezare powstał pierwszy na świecie wiejski oddział nowojorskiego MoMA. Zawisły tu na stałe największe dzieła modernizmu Mondriana, Matissa, Picassa, Rothko, Schielle, i innych mistrzów, oczywiście w postaci murali. Natomiast w 2019 roku festiwal będzie częścią oficjalnego programu Europejskiej Stolicy Kultury Plovdiv 2019.

Wystawę na dziedzińcu będzie można oglądać do 7 listopada.

mat.pras. / el

Strona głównaKulturaStaro Zhelezare w Poznaniu