Spekulacja na akcjach – założenia, narzędzia, ryzyko

fot. pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

Inwestowanie w akcje może przyjąć wiele form, a jedną z najpopularniejszych jest z pewnością spekulacja. Na czym polega? Jakie narzędzia wykorzystują giełdowi spekulanci? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Na czym polega spekulacja na akcjach?

Spekulacja na akcjach to strategia inwestowania na giełdzie polegająca na zakupie akcji spółek akcyjnych bądź komandytowo-akcyjnych przy założeniu, że ich kurs bardzo szybko wzrośnie, co pozwoli uzyskać satysfakcjonujący zysk. Cechą charakterystyczną transakcji spekulacyjnych jest fakt, że są one z reguły otwierane i zamykane tego samego dnia, a maksymalnie w ciągu kilku najbliższych dni. Inwestorzy wychodzą natomiast z założenia, że kurs akcji podlega określonym trendom, które należy odnaleźć, a a następnie wykorzystać zanim zdążą się odwrócić. Podobnie jak inne strategie inwestowania na giełdzie spekulacja wymaga posiadania rachunku maklerskiego, a jeśli chcesz go otworzyć ofertę sprawdź na stronie brokera. W tym miejscu warto również podkreślić, że spekulacja na akcjach jest bardzo wymagającą strategią, ponieważ wymaga ciągłego śledzenia notowań.

Analiza techniczna – podstawowe narzędzie wykorzystywane przez spekulantów

Inwestowanie na giełdzie wymaga wykorzystania określonych narzędzi, które pozwalają podejmować trafne decyzje inwestycyjne. W przypadku spekulacji na akcjach jest to analiza techniczna, która koncentruje się na analizie historycznych wykresów przedstawiających kształtowanie się kursów akcji w przeszłości. Poza wykresami obejmuje także interpretację wskaźników, które odnoszą się do aktualnej sytuacji na rynku. Więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule przedstawiającym narzędzia analizy technicznej.

Spekulacja na akcjach – ryzyko

Każdy, kto zamierza zacząć spekulować na giełdzie powinien zdawać sobie sprawę z ryzyka, które jest z tym związane. Jego poziom uzależniony jest w dużej mierze od wiedzy, którą posiada inwestor oraz jego poziomu doświadczenia. W związku z tym zaleca się zdobywanie nowej wiedzy oraz praktycznego doświadczenia, które można uzyskać inwestując realne pieniądze. Dobrą radą w szczególności dla początkujących inwestorów może być inwestowanie wyłącznie tych środków, których ewentualna strata nie wpłynie negatywnie na poziom życia. Należy także pamiętać o odsunięciu na bok emocji, które nie są w tym przypadku dobrym doradcą.

Podsumowując należy stwierdzić, że spekulacja giełdowa to strategia, która pozwala uzyskać duże zyski w krótkim czasie. Warto jednak pamiętać o ryzyku, które można zminimalizować dzięki opieraniu podejmowanych decyzji o wiarygodne dane i rzetelne analizy.

Artykuł sponsorowany