Spektakle, ćwiczenia i zabawa. Miasto zaprasza na piknik na Cytadeli

piknik, Cytadela fot. MTP

Spektakle teatralne, pokazy, zabawy dla dzieci oraz bezpłatne badania profilaktyczne i porady specjalistów. To będzie niedziela pełna atrakcji – zapewniają organizatorzy pikniku “Poznań w formie” na Cytadeli, który odbędzie się 9 lipca.

Festyn organizuje miasto Poznań, aby zachęcać do zdrowego i bezpiecznego życia w mieście, na polanie pod Dzwonem Pokoju, która zostanie podzielona na strefy: dla dzieci, rodzinnej rozrywki, ekologii, bezpieczeństwa i zdrowia.

W strefie dla najmłodszych będzie można na przykład obejrzeć familijny spektakl “Misja Poznań” Teatru Animacji, w którym para detektywów otrzymuje nowe zlecenie: znalezienie koziołków, które ktoś uprowadził z poznańskiego ratusza. Oczywiście w śledztwie muszą pomóc widzowie, którzy dzięki intrydze poznają tak niezwykłe osobistości jak Duch Lech, Bamberka Supebohaterka, Stary Marych czy Gołąb Ignacy.

Kolejną atrakcją będzie pokaz tańca “Obrazki z Andaluzji” oraz przedstawienie „Muzyczny Market”, a Biblioteka Raczyńskich zaprosi dzieci i dorosłych na spotkanie z historią Poznania, z miejskimi legendami oraz z gwarą poznańską. Będą więc książki, przedstawienia Papierowego Teatru Kamishibai, a także konkursy i inne zabawy. Podczas warsztatów będzie można wykonać tradycyjne lalki-motanki, wziąć udział w zabawach ruchowych i zajęciach plastycznych.

Starsi uczestnicy pikniku będą mogli wziąć udział w bezpłatnych badaniach profilaktycznych oraz konsultacjach ze specjalistami, będzie też osteobus, w którym prowadzone będą badania w kierunku wykrycia osteoporozy, oraz specjalny autobus do wykonywania RTG klatki piersiowej. Będzie także można oddać krew, ponieważ przyjedzie także krwiobus, przebadać sobie wzrok, sprawdzić skład ciała, poradzić dietetyka oraz kosmetologa, który doradzi, jak zadbać latem o skórę, jak rozsądnie się opalać i jak wygląda profilaktyka nowotworów skóry.

Nie zabraknie okazji do sprawdzenia swojej tężyzny fizycznej. Fundacja Wielkopolskie Wioślarstwo przywiezie ergometry, na których będzie można powiosłować, a PGE Akademia Judo zaprezentuje walki pokazowe i zaprosi do wspólnych ćwiczeń.

Strażnicy miejscy i policjanci doradzą, zwłaszcza seniorom, jak żyć bezpiecznie i nie dać się oszukać, a pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP pokażą, jak segreguje się śmieci, zagospodarowuje elektroodpady czy – zgodnie z ideą “zero waste” – nadaje drugie życie różnym przedmiotom.

Piknik odbędzie się na polanie przed Dzwonem Pokoju w niedzielę, 9 lipca, w godzinach 11.00-16.00. Wstęp jest bezpłatny. Do końca września zaplanowano 10 takich spotkań.

Podziel się: