Sondaż wyborczy po powrocie Donalda Tuska. Duże zmiany!

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej fot. Kpalion
Najnowszy sondaż wyborczy „Puls Opinii” przeprowadzony przez agencję Opinia24 dla RMF FM, pokazuje całkiem inny obraz polskiej sceny politycznej. Czy miał na to wpływ powrót Donalda Tuska?

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, to ich zwycięzcą nadal byłaby Zjednoczona Prawica – ale zagłosowałoby na nią tylko 29 proc. Polaków. Niewiele mniej głosów, bo 23 proc., zdobyłaby Koalicja Obywatelska, która zajęłaby drugie miejsce. Na trzecim miejscu znalazła się Polska 2050 z wynikiem 17 proc. głosów.

10 proc. głosów zdobyłaby Konfederacja, 8 proc. – Lewica i one także weszłyby do sejmu. Natomiast PSL z wynikiem 4 proc. i Kukiz’15 z 1 proc. poparcia znalazłyby się poza parlamentem. 8 proc. wyborców nie wie, na kogo zagłosować.

Wzrosła też chęć udziału w wyborach – gotowość pójścia do urn potwierdziło aż 81 proc. badanych, w tym 66 proc. zapowiedziało, że na pewno weźmie udział w wyborach.

Czy na zmiany miał wpływ powrót Donalda Tuska? Tu badacze są ostrożni w ocenach, wskazując, że badanie zostało przeprowadzone w pierwszych dniach po jego powrocie i nie wiadomo, w jakim stopniu przełożyło się na decyzje ankietowanych. Powinno się to wyjaśnić w kolejnym badaniu, za miesiąc.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 2-5 lipca 2021 roku techniką wywiadu telefonicznego CATI na losowej, ogólnopolskiej próbie 1000 osób.

Podziel się: