Sondaż: Rosną notowania Koalicji Obywatelskiej. I to jak!

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej fot. Kpalion
Nadal największym poparciem cieszy się Prawo i Sprawiedliwość. Jedna na KO zagłosowałoby – gdyby wybory odbywały się w niedzielę – niewiele mniej osób. Wzrost notowań od poprzedniego badania wyniósł aż o ponad 10 pkt proc.

Jak wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla Onetu, poparcie dla Koalicji Obywatelskiej w ciągu miesiąca wzrosło o 10,1 pkt proc. i wynosi 26,2 proc. Na PiS zagłosowałoby natomiast 33,6 proc. badanych. Tu wynik prawie się nie zmienił od poprzedniego miesiąca.

Na wzroście notowań dla KO najbardziej traci Polska 2050 Szymona Hołowni. Oddanie głosów na tę partię zadeklarowało zaledwie 10,9 proc. To spadek aż o 9,4 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Niewiele mniej, bo 7,1 proc. ankietowanych, zagłosowałoby na Lewicę. To spadek o 1,2 pkt proc. w stosunku do badania z ubiegłego miesiąca. Na Konfederację oddałoby głos 5,4 proc. badanych – tu także mamy spadek o 3,9 proc. Na PSL – Koalicję Polską zagłosowałoby 5 proc. wyborców, a aż 11,8 proc. badanych nie wie, na kogo oddałoby głos.

Udział w wyborach zadeklarowało tylko 49,3 proc. badanych, w tym 37,3 proc. było pewnych, że poszłoby do urn, a 12 proc. – raczej pewnych. Aż 46,6 proc. ankietowanych nie zamierza pójść na wybory, w tym 25,1 proc. na pewno nie pójdzie, a 21,5 raczej nie pójdzie. 4,1 proc. pytanych nie wie, czy pójdzie na wybory czy nie.

Sondaż dla Onetu przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS 24-25 lipca. Badanie zrealizowano metodą telefoniczną, a także za pomocą standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo na próbie 1100 osób.

 

Podziel się: