Słynny zamek w Wielkopolsce znów otwarty. „Podwójnie świętujemy”

zamek w Gołuchowie fot. S. Wąchała

Od 18 marca zamek w Gołuchowie znów jest otwarty dla zwiedzających. Dzień wcześniej minister Gliński przekazał placówce dyptyk z warsztatu Dierica Boutsa, który można oglądać w zbiorach zamkowych. To odzyskana strata wojenna.

Zamek w Gołuchowie, oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, był zamknięty dla odwiedzających ze względu na trwający remont – wymieniano w nim drzwi i okna. Od 18 marca znów można go zwiedzać.

„My podwójnie świętujemy, bo dzisiaj miała miejsce uroczystość przekazania odzyskanej straty wojennej” – poinformowało 17 marca Muzeum Narodowe na swoim profilu społecznościowym – „dyptyku „Ecce Homo” i „Mater Dolorosa” z warsztatu Dierica Boutsa – do Muzeum Zamku w Gołuchowie. W uroczystości wzięli udział między innymi Wiceprezes Rady Ministrów – prof. Piotr Gliński i ambasador Królestwa Hiszpanii – Ramiro Fernández Bachiller”.

Dyptyk „Ecce Homo” i „Mater Dolorosa” pochodzi z kolekcji Czartoryskich, został kupiony przez Izabelę Czartoryską-Działyńską. Latem 1939 r. obrazy, by je ochronić, wywieziono do Muzeum Narodowego w Warszawie. Stamtąd, prawdopodobnie w czasie Powstania Warszawskiego, zostały skradzione przez niemieckiego okupanta i ślad po nich zaginął.
– W 2019 r. pracownicy Departamentu Restytucji Dóbr Kultury MKiDN natrafili na ślad tych obrazów w Museo Provincial de Pontevedra w Hiszpanii – mówił minister Piotr Gliński podczas uroczystości przekazania obrazów. – Rozpoczął się wówczas proces restytucji tych dzieł, który przebiegał w sposób wzorcowy i już w 2021 roku mogliśmy złożyć wnioski restytucyjne.

Uroczyste przekazanie obrazów zainaugurowało otwarcie zamku w Gołuchowie po zakończonym remoncie. Można go zwiedzać od wtorku do niedzieli od 9.00 do 16.00, a bilet normalny kosztuje 15 złotych.

Podziel się:

Ostatnio dodane: