Słupca fot. Miasto.Słupca.pl

Słupca: Burmistrz kontra szpital z czynszem i śmieciami w tle

Odmowa umorzenia podatku od nieruchomości i podwyżka o 1000 proc. opłat za wywóz śmieci. To kolejne opłaty nakładane na szpital powiatowy w Słupcy przez burmistrza miasta.

Zaczęło się, jak podaje Radio Poznań, od odmowy umorzenia podatku od nieruchomości, który wynosi około 48 tys. zł rocznie. Dotąd zawsze był umarzany, jednak w tym roku burmistrz Michał Pyrzyk podatku nie umorzył. Tłumaczył to wzrastającymi wydatkami miasta, między innymi na podwyżki dla nauczycieli, których wcześniej nie przewidziano w budżecie. Słupcy nie stać więc na umarzanie podatków w takiej sytuacji.

Kolejnym finansowym ciosem dla szpitala są opłaty za wywóz śmieci. Od 2013 roku szpital płacił tyle samo za wywóz odpadów i – jak to wyszło podczas kontroli – opłata nie miała wiele wspólnego z rzeczywistymi kosztami wywozu i rzeczywistymi ilościami śmieci, które były o wiele wyższe. Kontrolę zarządził burmistrz w ubiegłym roku, gdy system gospodarki odpadami komunalnymi nie zbilansował się. Miał nadzieję, że wyniki kontroli dadzą odpowiedź, dlaczego tak się stało.

I dały: okazało się, że szpital musi dopłacić prawie 120 tys. zł za wywóz odpadów. Zgodnie z uaktualnioną deklaracją tyle kosztuje wywóz śmieci produkowanych przez szpital. To 1000 proc. więcej niż dotychczas. Dla szpitala to ogromne pieniądze, dlatego placówka nie przystąpiła do systemu odbioru odpadów organizowanego przez miasto na przyszły rok. Prawdopodobnie sam poszuka sobie operatora – tańszego niż miasto.

Radio Poznań, el

Dodaj komentarz

avatar