Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Śladami rodziny von Treskow

Kim była rodzina von Treskowów i dlaczego zajmuje tak ważne miejsce w historii Poznania – a także jego okolic? Zainteresowani znajdą odpowiedź na wystawie “Zanim czas zatrze ślady. Śladami rodziny von Treskowów” w Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach.

Wystawa jest efektem projektu historyczno-fotograficznego realizowanego latem przez Fundację Nasze Podwórko we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury Sokół oraz Stowarzyszeniem Lepsza Gmina Czerwonak. Projekt poświęcony był pałacom, wsiom i folwarkom, należącym niegdyś do rodziny von Treskowów. Grupa miłośników historii regionu odwiedziła kilkanaście miejscowości gmin Czerwonak, Suchy Las i Swarzędz oraz sam , poznając dawne włości von Treskowów, ich historię, a także interesujące i mało znane fakty dotyczące tej rodziny.

Bo von Treskowowie byli rzeczywiście rodziną barwną, nietuzinkową i wrośli w krajobraz Poznania, mimo że do majątku w stolicy Wielkopolski doszli w dość kontrowersyjny sposób. W styczniu 1797 roku pierwszy wielkopolski von Treskow, Zygmunt Otto, uszlachcony galanteryjnik, kupił majątek cystersów w Owińskach po kasacie zakonu. Jednak w przeciwieństwie do innych przybyszów z Berlina, którzy przyjeżdżali do Wielkopolski tylko po to, by się dorobić, a póxniej wracali do Niemiec – von Treskowowie tu zostali. W różnych okresach do von Treskowów należały: Annowo, Biedrusko, Bolechowo, Chludowo, Karłowice, Morasko, Nieszawa, Owińska, Radojewo, Strykowo, Węgorzewo, Wierzonka – i wszędzie tam odcisnęli swoje piętno.

Projekt „Zanim czas zatrze ślady” dofinansowany został ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021”.

Strona głównaPoznańŚladami rodziny von Treskow