Sprawdzanie zgód TCF
poniedziałek, 17 marca, 2025

Skąd wziąć pieniądze na remont mieszkania lub domu?

W zależności od zakresu prac, remont nieruchomości mieszkalnej może kosztować od kilku aż do kilkuset tysięcy złotych. Jeśli nie możesz sfinansować remontu z oszczędności, nie musisz z niego rezygnować. Sprawdź, skąd wziąć pieniądze na metamorfozę swoich 4 ścian.

Na skutek wielu lat eksploatacji materiały wykorzystane do wykończenia mieszkania czy domu tracą swoje właściwości, funkcjonalność i walory estetyczne. Skutecznym sposobem na przywrócenie wnętrzom dawnego blasku i świeżości jest wykonanie remontu.

Polacy chętnie inwestują w nieruchomości i remonty

Jak wynika z badania Sytuacja na rynku consumer finance opracowanego przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH) ponad połowa gospodarstw domowych w Polsce ma nadwyżki finansowe. Efektem takiego stanu rzeczy są lepsze nastroje konsumenckie i chęć ponoszenia większych wydatków na dobra trwałe. Ankietowani chętniej zapowiadają zakupy mieszkań lub domów, a także wydatki remontowe. 14,6 proc. wskazało, że inwestycja w mieszkanie lub dom w ciągu najbliższych 12 miesięcy jest w ich przypadku możliwa. Z kolei remont zapowiedziało 28 proc. respondentów.

Jak dobrze oszacować koszty remontu? Ile założyć na nieprzewidziane wydatki?

Wbrew pozorom oszacowanie kosztów remontu wcale nie jest łatwe. Jak zrobić to właściwie?

1. Określ zakres prac i potrzeby w zakresie nowego wyposażenia. Zanim rozpoczniesz kalkulacje kosztów, dobrze przemyśl, jakie prace remontowe chcesz wykonać i jakie elementy wyposażenia wymienić. Czy remontując kuchnię, będziesz potrzebował także nowego sprzętu AGD? Czy remont łazienki będzie dobrą okazją do wymiany kabiny prysznicowej na wymarzoną wannę? Czy zależy ci na tym, aby zastąpić zniszczone panele podłogą z naturalnego drewna?

2.  Stwórz przejrzystą bazę. Aby odpowiednio oszacować koszty remontu, stwórz tabelę (możesz zrobić to w arkuszu kalkulacyjnym lub na kartce). Uwzględnij w niej każde z pomieszczeń, które chcesz wyremontować wraz z dokładnymi wymiarami, preferowanym zakresem prac oraz wymianą sprzętów i mebli. Dzięki tabeli łatwiej szybciej i precyzyjniej oszacujesz koszty remontu. Dobrym pomysłem jest uzupełnianie kosztów razem z doświadczonym członkiem ekipy remontowej, który doskonale wie, jak kształtują się aktualne ceny materiałów budowlanych i gdzie można kupić je okazyjnie.

3. Wybierz ekipę, niekoniecznie najtańszą. Szukając oszczędności, wiele osób wybiera najtańszą ekipę remontową lub decyduje się na samodzielne wykonanie prac. Obie decyzje mogą skutkować jednak… podwyższonymi kosztami remontu. Zwłaszcza jeśli niska cena ekipy idzie w parze z równie niskimi kompetencjami, a twoje umiejętności w zakresie wykonywania prac remontowych są mocno ograniczone.

4.  Na nieprzewidziane wydatki przygotuj co najmniej 10 – 20 proc. budżetu na remont.

Skąd wziąć pieniądze na remont domu lub mieszkania?

Nie chcesz lub nie możesz sfinansować remontu z bieżących środków? Sięgnij po zewnętrzne źródło finansowania. Jakie?

Kredyt hipoteczny na remont — jakie warunki i formalności należy spełnić?

Kredyt hipoteczny to kredyt o stosunkowo skomplikowanej konstrukcji. Choć jest tańszy od kredytów gotówkowych, jego otrzymanie wymaga spełnienia restrykcyjnych wymagań, dopełnienia wielu formalności i długiego oczekiwania na decyzję. Jeśli chcesz wnioskować o kredyt hipoteczny na remont, będziesz musiał dostarczyć do banku wypełniony wniosek kredytowy oraz:

  • dokument potwierdzający wysokość i źródło dochodu;
  • numer księgi wieczystej nieruchomości;
  • dokument potwierdzający prawo własności nieruchomości (aby wciąż kredyt hipoteczny na remont mieszkania, musisz być jego właścicielem);
  • kosztorys inwestycyjny;
  • operat szacunkowy;
  • dokument określający przeznaczenie i opis techniczny nieruchomości.

Pożyczka online na niewielki remont lub nieprzewidziane wydatki

Potrzebujesz zwiększyć „fundusz remontowy” o kilka tysięcy złotych lub z powodu nieprzewidzianych kosztów chcesz pożyczyć pieniądze „na już”? Dobrym pomysłem może być sięgnięcie po szybką pożyczkę online w vivus.pl. Do pożyczenia pieniędzy będziesz potrzebował jedynie dowodu osobistego, komputera (tabletu lub smartfona) z dostępem do Internetu i telefonu komórkowego. Wszystkie niezbędne czynności, łącznie z zawarciem umowy, wykonasz online — bez wychodzenia z domu, a pieniądze mogą znaleźć się na twoim koncie błyskawicznie po uzyskaniu pozytywnej decyzji. Pożyczka na remont w firmie pozabankowej to dobre rozwiązanie, jeśli przekroczyłeś zakładaną kwotę lub pojawiły się niespodziewane wydatki, ewentualnie przeprowadzasz drobne prace remontowe. Kwota jaką można pożyczyć to od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Pożyczka mieszkaniowa z ZFŚS — kto, ile i na co może pożyczyć?

Jeśli twój pracodawca prowadzi Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, środki na remont możesz pozyskać także z niego. Pieniądze przeznaczysz nie tylko na prace remontowe, ale również na modernizację, przebudowę, rozbudowę mieszkania lub domu. Co ważne, przyznając pożyczki ze środków ZFŚS, pracodawca uwzględnia kryterium socjalne, czyli sytuację materialną pracownika. Szczegółowe zasady udzielania pożyczek, zasady zwrotu czy dodatkowe koszty towarzyszące pożyczeniu pieniędzy powinny być wskazane w regulaminie ZFŚS.

Prace remontowe, na które można uzyskać dofinansowanie z programów rządowych

Część prac remontowych możesz sfinansować środkami z programów rządowych.

●         Środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) pozwolą dofinansować prace mające na celu likwidację barier architektonicznych i dostosowanie pomieszczeń do potrzeb osoby z niepełnosprawnością.

●         Jeśli skorzystasz z rządowego Programu Czyste Powietrze, będziesz mógł otrzymać pieniądze na wymianę starego i nieefektywnego źródła ciepła (np. kotła węglowego) i zastąpienie go nowym i ekologicznym (np. pompą ciepła).

●         Program Mój Prąd skierowany do osób, które zdecydowały się na zakup oraz montaż pompy ciepła i fotowoltaiki od 01.02.2020 roku pozwala uzyskać zwrot poniesionych kosztów w wysokości od kilku aż do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

●         Program Moja Woda umożliwia uzyskanie dopłaty w wysokości 6000 zł do wykonania retencji do gromadzenia i odprowadzania wody deszczowej.

Więcej informacji o warunkach uczestnictwa w każdym z programów znajdziesz na ich stronach internetowych.

Artykuł sponsorowany

Strona głównaArtykuł SponsorowanySkąd wziąć pieniądze na remont mieszkania lub domu?