wtorek, 19 marca, 2024

Short Waves Festival: warsztaty w sieci

W tym dziwnym pandemicznym roku zostaliśmy uwięzieni w naszych domach, a praca, nauka, pasje i kontakty społecznie przeniosły się do sieci. Warto więc zastanowić się, jakim miejscem jest internet? Czy czujemy się w nim bezpiecznie? Fair Play to seria trzech wydarzeń skierowanych do (nie tylko) młodzieży, poświęconych internetowi.

PONIEDZIAŁEK, 14.06.2021
18:00 (90') | Fair Play: Ciałopozytywność – jak o niej mówić żeby się nie pogubić? | MY | zapisy I PL

Warsztaty prowadzone przez Ulę i Natalię, twórczynie Vingardium Grubiosa, pierwszego polskiego podcastu o grubości i jej społeczno-politycznym kontekście. Podczas warsztatu osoby uczestniczące poznają obszary pojęciowe wykorzystywane do mówienia o ciałopozytywności i nauczą się jak rozróżniać pojawiające się w mediach treści związane z ciałopozytywnością jako ruchem społecznym, popciałopozytywnością i zabiegami marketingowymi, które udają ciałopozytywność. W trakcie spotkania będziemy pracować narzędziami online i offline, wykorzystując przykłady z mediów i angażując swoją intuicję.

Prowadzenie: Urszula Chowaniec, Natalia Skoczylas – twórczynie podcastu Vingardium Grubiosa.

Urszula Chowaniec – Jestem naturalizowaną Łodzianką, marketerką, blogerką, edukatorką, feministką, publicystką, mamą i okazjonalnie modelką plus size. Od 2016 prowadzę bloga galantalala.pl, którego zaczęłam dlatego, że nikt w polskim internecie nie pisał wcześniej, że bycie grubym to nie koniec świata.

Natalia Skoczylas – Przede wszystkim działaczka feministyczna i edukatorka antyprzemocowa, zawodowo związana z III sektorem. Współorganizowała demonstracje, występowała w teatrze, a teraz koordynuje projekty aktywizujące społecznie młodzież i stara się skończyć studia prawnicze. Godzi to wszystko z prowadzeniem konta na IG przy akompaniamencie ataków paniki.

PIĄTEK, 18.06.2021
17:30 (120') | Hejter sam w domu – jak zatrzymać mowę nienawiści w internecie? | Coworking | zapisy | PL

Warsztaty prowadzone przez przez edukatorów antydyskryminacyjnych Patryka Moszkę oraz Aleksandrę Jarocką na temat hejtu w sieci. W trakcie warsztatów nauczymy się rozpoznawać mowę nienawiści w sieci i poza nią. Porozmawiamy również o tym czym jest mowa nienawiści i jakie są jej konsekwencje, a także jak na nią reagować.

Prowadzenie: Aleksandra Jarocka, Patryk Moszka – edukatorzy antydyskryminacyjni.

Aleksandra Jarocka – Założycielka społecznego start-upu “Alleverse Edukacja Pozaformalna”, trenerka antydyskryminacyjna, prowadziła warsztaty antydyskryminacyjne w różnych poznańskich szkołach, a także w współpracowała z takimi organizacjami, jak Teach for Poland, Polskie Forum Migracyjne, Fundacja Bezlik, Stowarzyszenie na rzecz Dzieci i Młodzieży „Szansa”, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu oraz Uniwersytet Adama Mickiewicza. Podczas jej warsztatów nie ma tematów tabu, jej ulubioną metodą pracy jest uczenie się przez doświadczenie. Jest absolwentką programu Global-In Fellowship (2017 rok) oraz członkinią sieci Global Changemakers Network. W marcu 2021 roku została finalistką konkursu „25przed25” Forbes Polska w kategorii „Wspieranie różnorodności”.

Patryk Moszka – Edukator antydyskryminacyjny, działacz społeczny i mentor w szkole demokratycznej Gromada. Współpracował z wieloma poznańskimi organizacjami pozarządowym i kolektywami, m.in.: Stowarzyszeniem Lepszy Świat, CIM Horyzonty, Sceną Roboczą, Komitetem Ochrony Praw Dziecka czy Migrant Info Point i Poznańską Garażówką. Wspólnie z innymi działacz(k)ami i społecznymi współtworzy projekty równościowe na rzecz różnorodności i sprawiedliwości społecznej. Współkoordynował projekt Critical Creation oraz był częścią Generatora Malta przy Festiwalu Malta w Poznaniu.

SOBOTA, 19.06.2021
13:30 (90') | Fair Play: Datanomia | Coworking | zapisy | PL

Warsztaty prowadzone przez poznańską artystkę Agnieszkę Pokrywkę, mieszkającą i pracującą w Helsinkach, na temat prywatności w sieci. Wraz z uczestnikami porozmawiamy o tym jak nasze dane stają się własnością innych i przejdziemy przez szereg praktycznych ćwiczeń, podczas których postaramy się uczynić nasze smartfony bardziej bezpiecznymi przedmiotami codziennego użytku. Będziemy zmieniać zarówno ustawienia w urządzeniach, jak i własne nawyki.

Prowadzenie: Agnieszka Pokrywka – artystka multidyscyplinarna.

Agnieszka Pokrywka – Jest multidyscyplinarnie wykształconą artystką w zakresie filmu animowanego i krytyki sztuki (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu) oraz symulacji komputerowych i fizyki (Politechnika Poznańska). Szczególnie interesuje ją tworzenie wieloperspektywicznych narracji opowiadających na nowo stare historie. Na co dzień współpracuje z komputerami, bakteriami i ludźmi. Dotychczas jej prace brały udział w ponad 70 wystawach i festiwalach filmowych na 5 kontynentach. Współtworzy kolektyw Super Eclectic.

Informacje o karnetach na wydarzenia stacjonarne, pojedynczych biletach, akredytacjach branżowych oraz bezpłatnych wejściówkach.

Strona głównaKulturaShort Waves Festival: warsztaty w sieci