Samolot z Afganistanu wylądował w Warszawie

Afgańczycy wylądowali fot. MON

Maszyna dotarła do Polski o 22.43 z Uzbekistanu, bo to tam na jego pokład wsiedli uratowani Polacy i Afgańczycy, który współpracowali z Polskim Kontyngentem Wojskowym i ambasadą.

„Samolot z osobami ewakuowanymi z Afganistanu wylądował bezpiecznie w Warszawie” – poinformował w mediach społecznościowych minister Mariusz Błaszczak. – „Dziękuję żołnierzom i wszystkim, którzy byli zaangażowani w operację. Polska nie zostawia swoich obywateli i sojuszników w potrzebie”.

O wylądowaniu uchodźców w Warszawie napisał także premier Mateusz Morawiecki.
„Akcja ewakuacji obywateli Afganistanu, którzy pomagali Polsce w tym kraju, weszła w kolejny etap” – podał na FB. – Samolot LOT Polish Airlines właśnie odebrał ich z lotniska w Uzbekistanie i przewozimy ich w bezpieczne miejsce w Polsce. Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w tę akcję. To oczywiście nie koniec naszej pomocy i kolejny transport zabierze pozostałe osoby. Chcemy też pomóc UE i NATO w dalszej ewakuacji”.

Jak informuje Onet.pl, grupa 50 osób dotarła z Afganistanu do Uzbekistanu samolotem wojskowym, a tam trafiła pod opiekę konsula RP. Później do Polski lecieli już samolotem cywilnym.

Ewakuacja Polaków i Afgańczyków trwa od 17 sierpnia. Polska wysłała trzy samoloty wojskowe, które prowadzą ewakuację Polaków i ich afgańskich współpracowników z Afganistanu do kraju. Każda grupa, która przylatuje do Warszawy, jest sprawdzana, przechodzi także badanie medyczne i kwarantannę, a dopiero po przejściu tych formalności jest przejmowana przez straż graniczną.

Kolejka oczekujących jest nadal długa, w mediach społecznościowych są opisywane kolejne osoby, które czekają na wyjazd – to ci, którzy współpracowali nie tylko z polskim rządem, ale też organizacjami charytatywnymi. Nie wiedzą, czy zostaną zabrani, mimo starań organizacji, z którymi współpracowali. Ale Marcin Przydacz, wiceminister do spraw zagranicznych, wyjaśnił, że każdy, kto wsiada na pokład samolotu, musi być sprawdzony przez specjalny zespół, bo względy bezpieczeństwa są najważniejsze, a służby muszą mieć pewność, że nikt z tych, którzy przylatują do Polski, nie stanowi zagrożenia dla naszego kraju i jego obywateli.

Jak informuje Onet.pl, według nieoficjalnych informacji polski rząd wcale nie miał zamiaru ewakuacji Polaków i ich współpracowników przebywających w Afganistanie. Decyzje zapadły dopiero po zajęciu Kabulu przez talibów i obalenia rządu, pod naciskiem opozycji, mediów i opinii publicznej.