Sąd Najwyższy zadecydował, że sędziowie wskazani przez nową KRS są nieuprawnieni do orzekania

Sąd Najwyższy fot. SN
Sąd Najwyższy zebrał się dziś, by na podstawie posiadanych dokumentów ocenić status sędziów powołanych przez nową Krajową Radę Sądowniczą. I uznał, że sędziowie wskazani przez nową KRS są nieuprawnieni do orzekania.

Sprawę wywołała tydzień temu Małgorzata Gersdorf – trzy izby sądu najwyższego miały odpowiedzieć na pytanie, czy udział w składzie sądu powszechnego lub SN osoby powołanej na sędziego przez Prezydenta RP na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa w jej aktualnym składzie prowadzi do naruszenia Konstytucji RP, Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz Traktatu o Unii Europejskiej. W posiedzeniu nie uczestniczyli sędziowie wybrani w postępowaniach prowadzonych pod nadzorem obecnej KRS.

Jak podaje Onet.pl, trzy połączone Izby SN – Cywilna, Karna oraz Pracy – przyjęły dziś uchwałę, w której jednoznacznie stwierdziły, że osoby rekomendowane przez nową KRS nie są sędziami w rozumieniu tak polskiej konstytucji, jak prawa unijnego, podkreślając jednocześnie, że uchwała nie mówi o sędziach, ale o sądzie.

Posiedzenie Sądu Najwyższego rozpoczęło się dziś o 10.00, mimo że próbowała je zablokować Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego, na wniosek marszałek sejmu. Elżbieta Witek w środę 22 stycznia wysłała wniosek do TK o rozstrzygnięcie sporu o kompetencje między Sejmem REP a Sądem Najwyższym oraz prezydentem a SN w sprawie podziału władzy i powoływania sędziów. Ten wniosek stał się dla prezes Julii Przyłębskiej pretekstem do zawieszenia postępowania Sądu Najwyższego zaplanowanego na dziś na 10.00. W odpowiedzi na oświadczenie prezes Przyłębskiej, że zawiesza obrady trzech izb Sądu Najwyższego, sędzia Michał Laskowski, rzecznik SN odparł, że sędziowie podczas dzisiejszego posiedzenia będą się nad tym zastanawiać.

Onet.pl, el

Podziel się: