Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Rybaki i kłopoty z parkowaniem

Miało być lepiej dla mieszkańców – a wyszło jak zawsze. Najnowsze rozwiązanie zasad parkowania na ulicy Rybaki mocno wzburzyło kierowców.

Nasza Użytkowniczka Olga, parkując właśnie na ulicy Rybaki, otrzymała mandat za parkowanie niezgodnie z prawem. Jak się okazało po fakcie – wjechała na miejsce przeznaczone wyłącznie dla mieszkańców. Niespełna miesiąc temu, w ramach eksperymentu, uruchomiono takie miejsca na ulicy Rybaki, bo właśnie tam mieszkańcom najtrudniej znaleźć jest miejsce do parkowania. I na jednym z nich zaparkowała nasza Użytkowniczka.

Niby standard, takie sytuacje w Poznaniu to codzienność, ale w tym przypadku wina, zdaniem naszej Użytkowniczki, leży po stronie władz miasta, które nie dopilnowały właściwego oznakowania miejsc parkingowych. A to wprowadza w błąd kierowców spoza tego rejonu.
– Jest tam (na ul. Rybaki – przyp. red.) zakaz postoju w godzinach nocnych (18-8), który nie dotyczy mieszkańców, posiadających abonament mieszkańca na strefę – wyjaśnia pani Olga. – Pierwszym problemem jest fakt, że chcący tam parkować mieszkańcy, którzy jedynie wynajmują mieszkania w okolicy, nie mają takiej możliwości. ZDM im nie wydaje kart abonamentowych, gdyż nie są zameldowani w miejscu zamieszkania. No i jak można oznaczać parking znakiem D18, czyli parking dostępny dla wszystkich, jeśli nie ma tam tabliczek, że nie jest on dla wszystkich? Skąd kierowca ma wiedzieć, że to tylko dla mieszkańców? Jest, owszem, jeden znak, ale niewielki i ustawiony tak, że bardzo łatwo go nie zauważyć, jeśli się nie wie, gdzie jest.

Niemniej jednak strażnicy miejscy, nie bacząc na wątpliwą czytelność oznakowania, wystawiają tam mandaty za niestosowanie się do zakazu. Na pytanie pani Olgi odpowiedzieli, że to rozwiązania “strefy mieszkańca”.
– Co to jest? Nie ma czegoś takiego w przepisach – komentuje Użytkowniczka.

Zapytana o zdanie w sprawie kontrowersyjnego oznakowania straż miejska uprzejmie odesłała nas do Zarządu Dróg Miejskich – ta bowiem jednostka za nie odpowiada, straż miejska jedynie egzekwuje wprowadzone rozwiązania. Agata Kaniewska, rzeczniczka prasowa ZDM, wyjaśniła sprawę kontrowersyjnego parkingu.

“Na ulicy Rybaki na odcinku od ul. Kwiatowej do ulicy Krakowskiej (po stronie zachodniej) zostało wyznaczonych ok. 20 miejsc postojowych dedykowanych mieszkańcom” – czytamy w odpowiedzi ZDM. – “Miejsca zostały oznakowane stosownymi znakami: D-18 parking, B-35 zakaz postoju i tabliczką podznakową „Nie dotyczy mieszkańców SPP z Identyfikatorem Sektora nr 4 w godz. od 18.00 do 8.00”.
Znaki te zostały umieszczone tam, gdzie rozpoczynają się miejsca przeznaczone tylko
dla mieszkańców, zgodnie z projektem organizacji ruchu zatwierdzonym przez Miejskiego Inżyniera Ruchu.
Od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00 na tym obszarze obowiązuje strefa płatnego parkowania i mogą tam parkować wszyscy kierowcy, którzy opłacą postój w strefie.
Po godz. 18.00, czyli po godzinach funkcjonowania strefy płatnego parkowania, wydzielona część miejsc jest przeznaczona tylko dla mieszkańców z identyfikatorem.

Regulamin Strefy Płatnego Parkowania uchwalony przez Radę Miasta Poznania wskazuje, kto jest uprawniony do nabycia identyfikatora mieszkańca w preferencyjnej cenie.
Paragraf 13 mówi, że uprawnienie do wykupienia identyfikatora, po wniesieniu opłaty zryczałtowanej, posiadają osoby zameldowane w lokalach usytuowanych przy ulicach objętych SPP, na pobyt stały lub czasowy (…) będące właścicielem pojazdu samochodowego (…).
Osoby zameldowane na pobyt czasowy, będące najemcami lokalu mieszkalnego usytuowanego przy ulicach objętych SPP, nabywają uprawnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 1 od chwili zameldowania, pod warunkiem, że zamierzony czas trwania pobytu wynosi minimum
3 miesiące, na okres max 12 miesięcy, jednak nie dłużej niż na czas zameldowania”.

I niby wszystko jasne – tylko że niezupełnie. Nie ulega wątpliwości, że miejsca parkingowe tylko dla mieszkańców to dobry pomysł. Ograniczenia dla tymczasowych mieszkańców, jeśli chodzi o parkowanie, już mniej. Dlaczego identyfikator można kupić tylko na maksymalnie 12 miesięcy? A potem co? Trzeba się przeprowadzić do sąsiedniej kamienicy? Jest całkiem sporo osób, które wynajmują mieszkania na więcej niż rok.

Odpowiedź Zarządu Dróg Miejskich nie wyjaśnia też niespójności w oznakowaniu parkingu znakiem D-18, który myli kierowców spoza miasta. A przypomnijmy, mówimy o ulicach tuż przy Półwiejskiej, rzut beretem od Starego Rynku. Przyjezdnych tu akurat nie brakuje. Poza tym naprawdę trzeba mieć sokoli wzrok, żeby dostrzec malutką tabliczkę z napisem, że dane miejsca są wyłącznie dla mieszkańców, pomijając już fakt, że trzeba jeszcze zawczasu wiedzieć, gdzie patrzeć. No i wystarczy zmrok lub jedna półciężarówka zaparkowana obok, by nawet najbardziej praworządny kierowca nie zorientował się, że łamie prawo. A chyba nie o to w tym rozwiązaniu chodziło.

Lilia Łada, fot. L. Łada

Strona głównaPoznańRybaki i kłopoty z parkowaniem