Ruszyła Kawka Bis. Kto może złożyć wniosek o dotację?

kontrole dronem smog 2 fot. straż miejska

Wszyscy, którzy chcą wymienić stary piec na bardziej ekologiczny i oszczędny system ogrzewania – mogą już składać wnioski do kolejnej edycji miejskiego programu Kawka Bis. I warto, bo pula środków w tym roku to 10 mln zł!

„Dzięki programowi mieszkańcy mogą wymienić swoje stare, niespełniające norm piece, na bardziej ekologiczne źródła ciepła” – przypominają miejscy urzędnicy. – „Pozwala to znacznie ograniczyć emisję zanieczyszczeń powstających na skutek spalania paliw stałych, takich jak węgiel, drewno i brykiet”.

Jakie ekologiczne źródła ciepła wchodzą w grę? Może to być ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej, gazowe bądź elektryczne, pompa ciepła typu powietrze-woda lub gruntowa, pompa ciepła łącznie z instalacją fotowoltaiczną lub ogrzewanie elektryczne łącznie z instalacją fotowoltaiczną.
Natomiast same instalacje fotowoltaiczne oraz rozbudowa już istniejącej mikroinstalacji fotowoltaicznej już nie może liczyć na dofinansowanie.

Jak informują władze miasta, można uzyskać nawet 100 proc. dofinansowania kosztów wymiany „kopciucha”. Limity wysokości zwrotu kosztów wynoszą odpowiednio: 15 000 zł w przypadku zmiany na ogrzewanie gazowe, 25 000 zł w przypadku montażu ogrzewania elektrycznego i paneli fotowoltaicznych – nie więcej niż 300 zł/m2 ogrzewanej powierzchni, 30 000 zł na wymianę pieca na pompę ciepła (typ: powietrze-woda lub gruntowa) – (nie więcej niż 300 zł/m2 ogrzewanej powierzchni), 40 000 zł na wymianę pieca na pompę ciepła (typ: powietrze-woda lub gruntowa) i panele fotowoltaiczne – nie więcej niż 400 zł/m2 ogrzewanej powierzchni. Warto dodać, że kwota maksymalnego dofinansowania w roku 2023 i 2024 będzie największa od początku istnienia programu.

– Mamy nadzieję, że podniesienie większości kwot dotacji zachęci mieszkańców do zmiany źródeł ogrzewania w obecnym, czyli ostatnim roku, w którym mieszkańcy powinni pozbyć się „kopciuchów”, aby uniknąć kar od 2024 roku – mówi Magdalena Żmuda, dyrektorka Wydziału Klimatu i Środowiska UMP. – Podniesiono przede wszystkim kwoty na systemy ogrzewania oparte o odnawialne źródła energii celem promowania tych rozwiązań wśród mieszkańców. To bardzo istotne aby stały się one bardziej popularne w dobie panującego kryzysu energetycznego związanego z rynkiem paliw kopalnych.

Wnioski można składać do 31 lipca, ale im wcześniej zostaną złożone, tym szybciej będą rozpatrzone i pozostanie więcej czasu na realizację inwestycji – a rozliczenie z otrzymanego dofinansowania musi być wykonane do 31 października 2023 roku.

O dotację mogą się starać mieszkańcy Poznania posiadający w swoich nieruchomościach stare piece, a także wspólnoty mieszkaniowe oraz przedsiębiorcy, osoby prawne i jednostki sektora finansów publicznych. Szczegółowe informacje na temat składania wniosków znajdują się na stronie miasta w zakładce Kawki Bis.

Miasto przypomina też, że od 1 stycznia 2024 r. posiadaczom starych bezklasowych pieców centralnego ogrzewania będzie grozić kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł. To więc ostatni dzwonek, by wymienić stary piec i dostać na to dofinansowanie.

Dotychczas dzięki programowi Kawka i Kawka Bis w latach 2015-2022 zlikwidowano 4 210 pieców na paliwo stałe na terenie Poznania, co kosztowało 27 808 284,12 zł.

Podziel się:

Ostatnio dodane: