Sprawdzanie zgód TCF
wtorek, 30 kwietnia, 2024

Rozpoczyna się Poznański Tydzień Równości. Co się będzie działo?

Warsztaty, wykłady i spotkania poświęcone kwestiom od autyzmu po doświadczenia uchodźcze i problemy osób trans. W Poznaniu rozpoczyna się Poznański Tydzień Równości, który wcześniej nosił nazwę Tygodnia Tolerancji. Impreza odbywa się już piąty raz i potrwa 6 dni.

Wszyscy są ważni i równi

– W Poznaniu wszyscy jesteśmy tak samo ważni i równi – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Niezależnie od poglądów, wyznania, wieku, płci, stopnia sprawności, koloru skóry, orientacji czy pochodzenia, każdy ma prawo, by czuć się tu dobrze i bezpiecznie. Tydzień Równości przypomina nam, że w naszym mieście nie ma miejsca na uprzedzenia, a szacunek należy się każdemu człowiekowi.

Poznański Tydzień Równości rozpocznie się 18 o godzinie 18.00 w kinie Muza seansem filmu “Tori i Lokita” w ramach Filmowej Akademii Zrozumienia. To historia dwojga dzieci – uciekinierów z Afryki Zachodniej, które chcą rozpocząć nowe życie w Belgii. Ale brak pomocy ze strony urzędników imigracyjnych i długi, jakie zaciągnęli u przemytników, by dostać się do Europy sprawiają, że oboje lądują w szarej strefie. To początek, ale przez cały tydzień na zainteresowanych czekają różnorodne wykłady, spotkania i dyskusje, przygotowane przez 17 organizacji społecznych przy współpracy z miastem.

– Równość jest wtedy, gdy szanujemy każdego człowieka, który kocha, wierzy lub żyje inaczej niż my – mówi Agnieszka Zawadzka, pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. polityki równościowej. – Tą myślą kierowaliśmy się, tworząc koncepcję Poznańskiego Tygodnia Równości 2023 i pracując nad jego realizacją. Zmianie uległa już sama nazwa wydarzenia, ponieważ działania miasta w tym obszarze zdecydowanie wykraczają poza słowo “tolerancja”, które to słowo nie oddaje w sposób właściwy i pełny kierunku, w którym podążamy. Otwartość, szacunek dla różnorodności, respektowanie praw człowieka oraz włączenie społeczne wszystkich grup to wartości, którymi kierujemy się jako miasto.
– Planując Tydzień Równości chcieliśmy, by każdy mógł wziąć w nim udział, niezależnie od tego, w jakich godzinach pracuje – dodaje Kacper Nowicki, prezes Zarządu Fundacji Varia Posnania. – Wydarzenia są w wielu częściach miasta, dotykają różnorodnych tematów i odbywają się o różnych godzinach, tak by każdy mógł wziąć w nich udział.

Piknik na placu Kolegiackim

23 września zaplanowano wielki piknik – kulminację Poznańskiego Tygodnia Równości 2023. W namiotach i na stragach będą czekać warsztaty i niespodzianki, a także dania charakterystyczne dla różnych krajów. Będzie też punkt interwencyjny dla uczniów, których prawa są łamane i debaty o równości w szkole, prawach kobiet i mężczyzn, dyskryminacji, mobbingu i molestowaniu w miejscu pracy. Będzie też tworzona mozaika, która ma przedstawiać poznańską równość i różnorodność.

O godzinie 14.00 na placu Kolegiackim zagrają Siły Specjalne – zespół składający się z zawodowych muzyków oraz muzyków-wolontariuszy, w tym osób w kryzysie bezdomności. Będą też spektakle – o godzinie 18.00 Teatr Ba-Ku przedstawi “Całe życie w dresach”, a o godzinie 19.15 Scena Robocza “Dla nas nie zabraknie krzeseł”.

– Chcielibyśmy, by Tydzień Równości trwał w Poznaniu 365 dni w roku – mówił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Najbliższe dni mają przypomnieć i uświadomić nam wszystkim, jak ważne są różnorodność i równość. Myślę, że już teraz zdaje z nich egzamin i jest miastem otwartym – choć zawsze jest coś, co można zrobić jeszcze lepiej.

Program Poznańskich Dni Równości

18.09.2023 r. 18:00-21:00 Kino Muza, Święty Marcin 30, Poznań
Filmowa Akademia Zrozumienia, Fundacja Varia Posnania
Pokaz filmu “Tori i Lokita” mówiącego o osobach z doświadczeniem uchodźczym poprzedzony krótkim panelem wprowadzającym.

19.09.2023 r. 18.30 Kaplica Reformowanego Kościoła Katolickiego, Poznań, osiedle Powstańców Warszawy 9A, Poznań
Warsztat “Jak wierzymy w Poznaniu”
Stowarzyszenie Reformowanych Katolików
Warsztat ma na celu przedstawienie mozaiki wyznaniowej Miasta Poznania. Osoby uczestniczące dowiedzą się jakie wspólnoty religijne istnieją w Poznaniu i jakie są ich cechy charakterystyczne.

19.09.2023 r. 18:00 – 21:00 Strefa Do-Wolności, ul. Nowowiejskiego 15, Poznań
Międzykulturowy Poznań
Centrum Inicjatyw Międzykulturowych Horyzonty
Transcultural Movie with Debate/ Transkulturowy Wieczór filmowy z debatą(Event in English) ważny temat społeczny, pozwoli na przyjrzenie się naszym relacjom w międzykulturowym środowisku Poznania. Spotkanie prowadzone po angielsku z możliwością tłumaczenia na polski i ukraiński.

20.09.2023 r. 18.00 Schron, ul. Taczaka 10, Poznań
Równość, której wszyscy potrzebujemy – kampania informacyjna oraz panel dyskusyjny
Local Girls Movement
Panel dyskusyjny – z przedstawicielami kolektywu Grupa Performatywne Chłopaki oraz Local Girls Movement na temat zmieniających się ról mężczyzn i kobiet. Na temat szkodliwości patriarchatu dla wszystkich płci i ich kulturowych wzorcach.

20.09.2023 r. 18:00 PISOP, Chwaliszewo 75, Poznań
Transpłciowy pacjent – komunikacja bez przemocy – panel dyskusyjny
Fundacja Akceptacja
Panel dyskusyjny o komunikacji bez przemocy z pacjentem transpłciowym. Udział wezmą akademicy, osoba trans i medycy.

20.09.2023 r. 11:00 – 13:00 Ikea ul. Szwedzka 10, Poznań
Równość i Różność – spotkanie sieciujące NGO i biznes
Stowarzyszenie Centrum PISOP oraz Ikea Poznań
Do udziału w spotkaniu zaprosiliśmy zarówno przedstawicieli firm, jaki i organizacji pozarządowych oraz Urzędu Miasta Poznania. Pozwoli to na szerszą dyskusję i wymianę doświadczeń. Plan spotkania przedstawia się następująco: Wstęp do dyskusji: perspektywa firmy i organizacji pozarządowej, Dyskusja: odkrywanie różnorodności z dwóch perspektyw: organizacji pozarządowych i firm; Networking: praktyki biznesu a praktyki organizacji pozarządowych. Spotkanie współprowadzą: Katarzyna Kaczmarek – Country Equality, Diversity
& Inclusion Leader z firmy IKEA oraz Paulina Kirschke – Przewodnicząca Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. równości przy Urzędzie Miasta Poznania, Prezeska Fundacji im. Julii Woykowskiej.

20.09.2023 r. 11:00 – 16:00 Strefa Do-Wolności, ul. Nowowiejskiego 15, Poznań
Międzykulturowy Poznań
Centrum Inicjatyw Międzykulturowych Horyzonty
Warsztaty dot. Praw Człowieka oraz Dialogu Międzykulturowego przypomną o prawach i obowiązkach wynikających ze wspólnego życia w międzykulturowym społeczeństwie, ale i dadzą chwilę do refleksji, gdzie w tym wszystkim jestem JA.

21.09.2023 r. 18.00-20.00 Barak Kultury, al. Marcinkowskiego 21, Poznań
„Moja ukochana i ja” – miłość i wykluczenie – spotkanie literackie z Renatą Lis i Błażejem Warkockim
Stowarzyszenie Społeczności LGBT+UAM
Czy autobiografia jest polityczna. Spotkanie literackie z Renatą Lis, pisarką i tłumaczką, na temat jej najnowszej, autobiograficznej książki pt. “Moja ukochana i ja”. Spotkanie poprowadzi dr hab. Błażej Warkocki, współredaktor antologii polskiej literatury queer „Dezorientacje”. Wstęp wolny.

22.09.2023 r.21.09.2023 r. 19:00 Dom Tramwajarza, ul. Słowackiego 19/21, Poznań
spektakl “Bromance”
Stowarzyszenie Scena Robocza
BROMANCE – spektakl taneczny Michała Przybyły i Dominika Więcka produkcji Sceny Roboczej. Spektakl jest próbą zmierzenia się ze stereotypem „prawdziwego mężczyzny” w celu ukazania wielu wariantów męskości. Co za tym idzie – przekraczania granic stereotypu i ponownego definiowania tożsamości męskiej, widzianej w szerszym aspekcie, bez wykluczenia postaw odbiegających od wyuczonej normy. W jaki sposób zostawić mężczyznom w przestrzeni publicznej nieformalne prawo do przejawów czułości czy sentymentalności, bez obawy o bycie posądzonym o śmieszność czy słuchanie krytycznych uwag o niemęskim zachowaniu? Czy nienacechowany negatywnie bromance w naszym społeczeństwie jest możliwy? Gramy 21 września o 19:00 w Domu Tramwajarza (ul. Słowackiego 19-21 Poznań).

22.09.2023 r. 23.30 Lokum Stonewall, ul. Fredry 7, Poznań
Queerowe Głosy: Luna & Sylvia Baudelaire Live
Stowarzyszenie Grupa Stonewall
Koncerty na żywo dwóch artystek, które w swoich utworach poruszają tematy istotnych problemów społeczności queerowej i kobiet.

22.09.2023 r. 17:00 – 20:00 Strefa Do-Wolności, ul. Nowowiejskiego 15, Poznań
Międzykulturowy Poznań
Centrum Inicjatyw Międzykulturowych Horyzonty
Spotkanie Żywych Książek – Living Library(Meeting in English) Przyjdź by porozmawiać z osobami z innych kultur i skonfrontować swoje na ich temat wyobrażenia. Uwaga, spotkanie bliskiego stopnia grozi przyjaźniami i obaleniem uprzedzeń!

22.09.2023 r. 11.00-14.30 oraz 14.30-18.00 CK Zamek, sala Beczka, Święty Marcin 80/82, Poznań
Równe szanse na rynku pracy i płac dla kobiet
Stowarzyszenie Zaangażowanych Odważnych Kobiet “SZOK” Warsztaty dotyczące wskazania, gdzie są nierówności płacowe oraz wykluczenia związane z powrotem na rynek pracy po urlopie macierzyńskim lub opiece zależnej.

22.09.2023 r. 16.00-19.00 Barak Kultury, al. Marcinkowskiego 21, Poznań
Warsztaty integracyjno-wzmacniające dla rodzin LGBT+ i sojuszników
Fundacja Tęczowe Rodziny
Spotkanie tęczowych rodzin i sojuszników, w trakcie którego odbędą się warsztaty wzmacniająco-integrujące dla rodziców i animacje dla dzieci. Wstęp wolny.

23.09.2023 r. 10:00 ul. Lubeckiego 8/2a, Poznań
Tacy Sami – wspólnotowy piknik równościowy w ramach Poznańskiego Tygodnia Równości 2023
Fundacja TAK dla samodzielności
Piknik równościowy, podczas którego powstanie wspólnotowy gobelin i zrealizowane zostaną prace modernizacyjne w ogródku społecznym.

23.09.2023 r. 12.00-18.00 FunEXIT, ul. Staszica 19A, Poznań
Drzwi otwarte w Centrum Integracji i Aktywizacji
FunEXIT Fundacji FIONA, Fundacja FIONA
drzwi otwarte w Centrum Integracji i Aktywizacji FunEXIT Fundacji FIONA – dzień dedykowany osobom autystycznym, ich rodzicom i bliskim oraz lokalnej społeczności. Zapraszamy do wspólnych aktywności – wszystkie osoby goszczące w FunEXIT będą mogły: zagrać w planszówki, wziąć udział w warsztacie para-artystycznym i wykonać dla siebie art-magnes lub przypinkę, skorzystać z nieodpłatnej konsultacji specjalisty, poznać przestrzeń FunEXIT i zapoznać się z ofertą dedykowaną osobom autystycznym, rodzicom, specjalistom, nauczycielom. Wstęp wolny.

Źródło: UMP
Strona głównaPoznańRozpoczyna się Poznański Tydzień Równości. Co się będzie działo?