Rozbrat. “Komorniku, NIE licytuj!”. Mają być kolejne demonstracje

Około 200 osób protestowało dzisiaj pod siedzibą komornika przeciwko licytacji terenów, na których znajduje się Rozbrat.

Sporne tereny obecnie zajmują anarchiści i nie zamierzają ich opuszczać. Mieszkańcy Rozbratu narzekają, że komornik nie wziął pod uwagę, że w toku jest sprawa o zasiedzenie nieruchomości. Ich wątpliwości budzi również wycena, sporządzona przez komornika.

– To jest pierwsza demonstracja, na kolejny będzie nas znacznie więcej – zapewniał jeden z organizatorów. Zgromadziliśmy się tutaj, ponieważ to właśnie tutaj mieści się biuro komornika, Bartosza Guzika. Tutaj się mieści biuro człowieka, który postanowił stanąć po stronie handlarzy długami i spekulantów gruntami, a przeciwko mieszkańcom Poznania i jego przyrodzie. Postanowił zlikwidować teren na którym znajduje się skłot Rozbrat oraz ogródki działkowe. Jest to najstarszy skłot, który istnieje w Polsce. Od 25 lat jest to miejsce w którym żyją aktywiści i aktywistki. Jest to również element zachodniego klina zieleni, który jest kolejna próba jego zlikwidowania.

Anarchiści zdecydowali się na złożenie skargi na działania komornika. Jak do zarzutów odniósł się Bartosz Guzik, komornik? Wyjątkowo krótko. – Komornik nie jest uprawniony do komentowania jakichkolwiek danych. Wszelki kontakt proszę załatwić z rzecznikiem prasowym Izby Komorniczej w Poznaniu.

Zapytany o protest pod jego biurem i skargę, którą na niego złożyli anarchiści odpowiedział: – Komornik wykonuje swoją pracę i w żaden sposób nie komentuje sposobów działania żadnych innych organizacji. Nie mam nic więcej do powiedzenia.

Równie konsekwentny był w rozmowie z anarchistami, którzy weszli do jego biura. W przypadku większości pytań komornik decydował się nie udzielać odpowiedzi.

Rozbrat

Rozbrat funkcjonuje na terenie Poznania już od 25 lat. Z tego też powodu, ludzie zaangażowani w jego rozwój chcieli przejąć tereny, na których się znajduje poprzez “zasiedzenie”. – Uważamy, że teren ten został wcześniej przejęty przez prywatną firmę w ramach dzikiej reprywatyzacji, a państwo i samorząd, choć mają ku temu podstawy, nie bronią interesu dotyczącego społecznego posiadania tego terenu. – można przeczytać w jednej z ulotek rozdawanych przez osoby związane z Rozbratem.

– W 25-lecie naszego istnienia zapowiadamy walkę o miejsce, które powinno być pod społeczną kontrolą. Formalnie tytuł prawny do tej nieruchomości posiada skarb państwa, a mimo to nie powstrzymano spekulacji tym terenem. To Rozbrat działa w interesie publicznym, w przeciwieństwie do władz, które reprezentują prywatny interes deweloperów – czytamy dalej.

Samo stowarzyszenie jest kontrowersyjne i skrajnie różnie odbierane. Niewątpliwie anarchiści mają zasługi w walkach o zieleń w mieście oraz z nadużyciami wobec lokatorów kamienic (to w dużym stopniu oni mobilizowali ludzi do walki z “czyścicielami kamienic”). Na terenie o który obecnie toczą się walki organizowane są różne wydarzenia kulturalne oraz warsztaty. Z drugiej strony część osób o konserwatywnych poglądach uważa ludzi, którzy tam przebywają za “lewackie bojówki”. Podobne określenia zostały użyte w reportażu TVP “Alarm”, który został wyemitowany 5 czerwca. Działacze Rozbrat nazwali te doniesienia “fałszywymi informacjami”.

6
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
wawa
Gość
wawa

Chcą działać? Proszę bardzo. Niech kupią teren i działają. Banda zajęła cudzą własność i uważa, że są nietykalni.

Kuba Gorączkowski
Gość
Kuba Gorączkowski

To są jakieś jaja . Prawo dotyczy wszystkich tylko nie rozbrat …

Damian Wisłocki
Gość
Damian Wisłocki

Np. firmy która w latach 90. na nie wiadomo jakich zasadach wpisała się do księgi wieczystej terenu, który nigdy nie przestał być własnością skarbu państwa, po to tylko żeby wziąć pod zastaw kredyt w banku w Pruszkowie, nie mając oczywiście zamiaru go spłacać? Teraz komornik chce licytować teren, który nigdy nie należał do firmy która wzięła kredyt, ale państwo polskie nie potrafiło sprawy oszustwa rozwiązać i stać je było jedynie na wpis do KW, że jest ona niezgodna ze stanem faktycznym co jednak jak widać nie przeszkadza w próbach jego licytacji, która jeśli się odbędzie będzie jedynie przyklepaniem ewidentnego przekrętu, za który nikt nigdy nie poniósł konsekwencji? Taaaa prawo….

raf
Gość
raf

Komornik działa na podstawie wyroku sądu komuś się coś nie podobało to mógł iść do sądu

Filip Wrzyszcz
Gość
Filip Wrzyszcz

Moim zdaniem OPP Poznań powinno z nimi pobawić się w zomo 😉

Jaroslaw Sassek
Gość
Jaroslaw Sassek

Złodzieje