Rosja zawiesiła postanowienia o bezpiecznym transporcie zboża przez Morze Czarne!

Sewastopol fot. elmaari, pixabay

Rosjanie wycofali się z „umowy zbożowej”, dzięki której ukraińskie zboże mogło być bezpiecznie przewożone przez morze ze względu na atak dronów na rosyjską flotę w Sewastopolu. O atak obwiniają Ukraińców i Brytyjczyków.

Decyzję podało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej, które nazwało to „aktem terrorystycznym popełnionym przez kijowski reżim z udziałem brytyjskich specjalistów”, jak podaje portal Nexta. Rosjanie twierdzą, że atak dronów, do którego doszło rano 29 października, był wymierzony nie tylko w okręty Floty Czarnomorskiej, ale też statki cywilne wykorzystywane do transportu zboża.

Według Rosjan uszkodzeniu uległ trałowiec „Iwan Golubiec”, a także zapora w zatoce.

Dlatego Kreml zdecydował, że w trosce o bezpieczeństwo dostaw zawiesza porozumienie i oskarżył o ten atak Ukraińców i Brytyjczyków. Jak podaje Radio Swoboda, ministerstwo w komunikacie podało, że specjaliści z Wielkiej Brytanii mieli przygotowywać ataki dronami na Sewastopol i byli też zamieszani w wysadzenie gazociągów Nord Stream. Brytyjczycy nazwali komunikat rosyjskiego ministerstwa obrony „kłamstwem na skalę epicką”.

Sytuacje skomentował także na Twitterze Dmytro Kułeba, szef ukraińskiego MSZ, który przypomniał, że Ukraina od początku podchodziła do rosyjskiej oferty z dużą dozą nieufności – i ta nieufność okazała się usprawiedliwiona.
„Ostrzegaliśmy przed rosyjskimi planami zrujnowania Inicjatywy Zboża Czarnomorskiego” – napisał. – „Teraz Moskwa pod fałszywym pretekstem blokuje korytarz zbożowy, który zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe milionom ludzi.

Zdaniem ukraińskiego ministra teraz wszystkie państwa powinny zażądać od Rosji ponowne umożliwienie transportu zboża przez Morze Czarne.

Podziel się: