Marlena Maląg, Michał Zieliński fot. WUW

Rodzinny kapitał opiekuńczy: nabór wniosków trwa!

Od 1 stycznia rodzice i opiekunowie złożyli wnioski dla 353 tys. dzieci! – To więcej niż połowa dzieci, które mają być objęte świadczeniem w tym roku – mówi Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Rodzinny kapitał opiekuńczy to jedno z rozwiązań zaproponowanych w Polskim Ładzie – nowe świadczenie dla rodziców dzieci w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia, 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko. Świadczenie przysługuje bez względu na dochód rodziny. Rodzice i opiekunowie mogą sami wybrać, czy chcą by świadczenie było wypłacane po 500 zł przez dwa lata, czy po 1 tys. zł przez rok.

Wnioski online nie sprawiają problemów

– W ciągu niespełna dwóch tygodni rodzice i opiekunowie złożyli wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy obejmujący 353 tys. dzieci – mówi z zadowoleniem minister Maląg. – To więcej niż połowa dzieci, które mają być objęte świadczeniem w tym roku. W sumie w 2022 r. ma ich być ok. 615 tys. Te dane dowodzą, że rodzinny kapitał opiekuńczy doskonale wpisuje się w oczekiwania rodzin z małymi dziećmi i cieszy się ogromnym zainteresowaniem Polaków.

Zdaniem minister rodzice dobrze radzą sobie ze składaniem wniosków o świadczenie online. Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można bowiem składać tylko drogą elektroniczną – przez portal Empatia, PUE ZUS lub bankowość elektroniczną. Pieniądze w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego będą wypłacane bezpośrednio na konto bankowe wskazane we wniosku.

– Rodzinny kapitał opiekuńczy jest kolejnym z rządowych programów, wspierających polskie rodziny. W Wielkopolsce cieszy się ogromnym zainteresowaniem, czego dowodem jest już blisko 32 tysiące złożonych wniosków – mówił wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Kiedy najlepiej złożyć wniosek?

Wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy najlepiej złożyć między 9. a 13. miesiącem życia dziecka. Wtedy świadczenie będzie przysługiwało w pełnej wysokości od miesiąca, w którym dziecko skończy rok.

Jeśli dziecko skończyło już pierwszy rok życia, ale nie ma jeszcze trzech lat, rodzic powinien złożyć wniosek w styczniu. Wtedy kapitał zostanie policzony od początku stycznia. Jeśli rodzic złoży wniosek później, otrzyma świadczenie od miesiąca złożenia wniosku.

– Wszystkich, którzy już dzisiaj mogą wnioskować o świadczenie, gorąco do tego zachęcam. Nie warto zwlekać – apeluje minister Marlena Maląg.

Źródło: WUW