Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 27 kwietnia, 2024

Rewolucja w bibliotekach i nagrody dla bibliotekarzy

75. urodziny Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz Dzień Bibliotekarza i Bibliotek – marszałek Marek Woźniak uczcił oba święta, przyznając nagrody i odznaki zasłużonym bibliotekom i bibliotekarzom.

Uroczystości związane z obchodami Wielkopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek odbyły się 18 maja w Concordii Design w Poznaniu i były okazją, aby podziękować tym, którzy pracują na rzecz upowszechniania czytelnictwa, kultury i edukacji.

– Przez wiele lat w funkcjonowaniu bibliotek nastąpiła olbrzymia ewolucja, która się działa na naszych oczach – mówił Marek Woźniak. – Po upadku PRL wiele z tych obiektów było bardzo siermiężnych. Potem zaczęła się ich modernizacja, pojawiły się nowoczesne technologie informatyczne, multimedia, digitalizacja. To wszystko spowodowało, że te miejsca bardzo się zmieniły. Cieszy mnie to, że dzięki wsparciu budżetu Unii Europejskiej, udało się wiele z tych placówek całkowicie odmienić, jak biblioteki w Lesznie czy Pleszewie. Takich miejsc jest jednak coraz więcej.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego co roku przeznacza coraz większe środki z budżetu województwa na kulturę.
– To stała tendencja, która dotyczy zarówno wynagrodzeń, jak i inwestycji – podkreślił marszałek. – Staramy się też wspierać samorządy lokalne, na przykład poprzez nasz program “Kulisy kultury”, dzięki któremu mogą być modernizowane centra kultury i biblioteki.

Małgorzata Grupińska-Bis, dyrektorka Biblioteki Wojewódzkiej w Poznaniu, podkreśliła z kolei, że wszystkie te zmiany nie byłyby możliwe, gdyby nie zaangażowanie bibliotekarzy, często wykraczające poza ich zawodowe obowiązki.
-To dzięki wam biblioteki województwa wielkopolskiego są dzisiaj miejscami nowoczesnymi i ważnymi społecznie, gdzie dzieją się rzeczy mądre i szlachetne – mówiła. – Siła bibliotek tkwi w tym, że mają szczególną zdolność zamieniania się w słuch i bycia w stałym kontakcie i dialogu z użytkownikiem. W związku z tym niezwykle szybko i w sposób niewymuszony są w stanie rozpoznać i zareagować na jego potrzeby.

Odznaki Honorowe “Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”, najwyższe regionalne odznaczenie przyznawane przez samorząd Wielkopolski, otrzymali Izabela Putz z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu oraz Przemysław Pawlak, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu.

Swoje święto obchodziła także Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, która liczy sobie już 75 lat – jest następczynią Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu, utworzonej od podstaw na mocy Zarządzenia Wojewody Poznańskiego 12 maja 1947 roku i działającej od stycznia 1948.

W końcu 1949 roku biblioteka zatrudniała 5 pracowników, którzy zajmowali się głównie wypożyczaniem książek, a księgozbiór liczył 10 609 tomów. Obecnie, od sierpnia 2021 roku, placówka dysponuje wyremontowaną siedzibą, w której odbywają się różne aktywności kulturalne, prowadzona jest działalność wydawnicza, szkoleniowa i integracyjna, a pracowników jest ponad 60.

Warto wiedzieć, że w całej Wielkopolsce działa ogółem 647 placówek bibliotecznych, a ich księgozbiór to blisko 12 mln woluminów. Tylko w ubiegłym roku wielkopolskie biblioteki miały 444 tys. czytelników, którym wypożyczono 8,5 mln książek.

Strona głównaKulturaRewolucja w bibliotekach i nagrody dla bibliotekarzy