Rekordowo niskie bezrobocie. „Dochodzimy do ściany”

Poznań fot. UMP
GUS podał najnowsze dane dotyczące bezrobocia w Polsce. Te ciągle spada. – Dochodzimy do ściany, co pokazały już wyniki z Eurostatu – skomentował Andrzej Kubisiak.

Bezrobocie spadło w czerwcu do 5,3%. Jest to praktycznie najniższy wynik od czasów zmiany ustroju w Polsce. Nieznacznie lepiej pod tym względem było w 1990 roku, kiedy dopiero upadały państwowe zakłady pracy. Następnie bezrobocie długo rosło, żeby w krytycznych momentach ocierać się nawet o 20%.

Od 2014 roku stopa bezrobocia natomiast konsekwentnie spada. Według danych GUS perspektywy również są optymistyczne, ponieważ pracodawcy w dalszym ciągu masowo szukają pracowników. W części regionów Polski, w tym w Wielkopolsce, można już praktycznie mówić o „rynku pracownika”.

Wielkopolska na tle Polski wypada jeszcze lepiej kolejny raz notując najniższe bezrobocie w kraju, na poziomie zaledwie 2,8%. W praktyce oznacza to, że każda osoba chętna powinna być w stanie znaleźć pracę.

– Bezrobocie w Polsce jest na rekordowych minimach, ale dynamika spadku rok do roku coraz mniejsza – zauważył na twitterze Andrzej Kubisiak, ekspert rynku pracy. – Względem czerwca 2018 roku spadek o 0,5 pp., wobec dynamiki rok wcześniej o 1,2 pp. i 1,7 pp. dwa lata temu. Dochodzimy do ściany, co pokazały już wyniki z Eurostatu.

Źródło: GUS / twitter

Podziel się:

Ostatnio dodane: