piątek, 29 marca, 2024

Regeneracja alternatora – czy jest korzystniejsza od kupna nowego?

Alternatory samochodowe mogą ulec zepsuciu na różne sposoby. Niezależnie od przyczyny usterkę trzeba jak najszybciej usunąć. Regeneracja alternatora to rodzaj skomplikowanej naprawy tego urządzenia. Polega na sprawdzeniu działania poszczególnych mechanizmów, rozłożenia alternatora na części, a także wymianie odpowiednich elementów. Alternatywą dla regeneracji jest po prostu zakup nowego alternatora. Które rozwiązanie jest korzystniejsze?

Objawy zużytego alternatora

Oznaką problemów z alternatorem jest świecąca się kontrolka akumulatora na desce rozdzielczej. To oznacza, że akumulator nie jest prawidłowo ładowany, a zatem kwestia bezpośrednio dotyczy alternatora. Jeśli kierowca zauważy, że urządzenia pokładowe nie działają prawidłowo (najczęściej widać to poprzez mruganie i przygaszanie światła we wnętrzu lub reflektorów, utrudnienia z zasuwaniem szyb elektrycznych i korzystania z radia), również może podejrzewać problemy z tym urządzeniem.

Na czym polega regeneracja alternatora?

Regeneracja alternatora polega – w skrócie ujmując – na wymianie uszkodzonych elementów w urządzeniu i wyczyszczeniu podzespołów.

Mechanik rozpoczyna proces od demontażu alternatora z auta. Musi zatem odłączyć przewody generatora, pasek napędowy. Należy również wymontować wszystkie powiązane z alternatorem podzespoły. Dopiero potem można przejść do profesjonalnej regeneracji alternatora, która rozpoczyna się od zdjęcia i przeglądu obudowy. Mechanik może wymienić na nowe wirnik, zestaw prostowniczy, uzwojenie, pierścienie, szczotki, łożysko, sprzęgiełko. Regeneracja alternatora to nie tylko zamiana poszczególnych elementów na nowe, ale i oczyszczenie wnętrza urządzenia z zanieczyszczeń, naoliwienie zużytych części, nałożenie specjalnej pasty, która ułatwia przewodzenie prądu. Konieczne będzie zapewne także przeprowadzenie regeneracji gniazda mocującego.

Regeneracja alternatora – zalety rozwiązania

Regeneracja alternatora powinna odbyć się niezaprzeczalnie w sprawdzonym warsztacie samochodowym. To zbyt skomplikowana naprawa, by dokonać jej samodzielnie, w przydomowym garażu. Kluczem do pomyślności całej regeneracji jest doświadczenie mechaników, którzy precyzyjnie rozbierają alternator i sprawdzą, które podzespoły należy dodatkowo rozmontować. W profesjonalnych serwisach mają oni dostęp do niezbędnych, specjalistycznych narzędzi oraz elementów zastępczych. Miejscowość nie ma znaczenia. Regeneracja alternatora w Poznaniu (https://motointegrator.com/pl/pl/warsztaty/usluga-395-regeneracja-alternatora/miasto-poznan), Olsztynie, Gdańsku czy Radomiu – zarówno w mniejszej miejscowości, jak i większej metropolii powinien znaleźć się odpowiedni warsztat samochodowy, który zajmie się naprawą tak ważnego urządzenia.

Największą zaletą regeneracji alternatora jest stosunkowo niski koszt naprawy – a przynajmniej o połowę mniejszy aniżeli w przypadku zakupienia nowego urządzenia. Skorzystanie z takiej usługi to wielka oszczędność kosztów – jednak tylko wtedy, gdy wybierzesz sprawdzony warsztat, który zna się na regeneracjach.

Kiedy opłaca się kupić nowy alternator?

Rozpatrując za i przeciw naprawy tego elementu. Trzeba pamiętać, że w alternatorze znajduje się kilka innych części, które mogą się natychmiastowo zepsuć po naprawie. Dzieje się tak zwłaszcza w samochodach o dużym przebiegu. Zakup nowego alternatora dla takich aut wydaje się zatem rozsądniejszą opcją. Owszem – będzie to jednorazowo duży koszt, jednak kierowca może mieć pewność spokoju na lata, już do końca życia posiadanego pojazdu.

Strona głównaArtykuł SponsorowanyRegeneracja alternatora - czy jest korzystniejsza od kupna nowego?