Ranking korków w Polsce. Które miejsce zajmuje Poznań?

Niestachowska korki fot. L. Łada

Stolica Wielkopolski znajduje się wśród dziesięciu najbardziej zakorkowanych miast w Polsce. TomTom właśnie opublikował swój indeks korkowy za 2022 rok. Poznań zajmuje 7. miejsce.

Średni czas przejazdu przez centrum miasta na 10 km wynosi, według rankingu, 19 minut i od ubiegłego roku wydłużyła się o 40 sekund. To nie jest dobry wynik – ale daleko nam na przykład do Wrocławia, który zajmuje niechlubne pierwsze miejsce. Tam, żeby przejechać przez centrum, potrzeba aż 25 minut.

Drugie miejsce zajmuje Łódź – tu czas przejazdu wynosi 22 minuty i tyle samo trzeba mieć w Krakowie, by przejechać przez miasto. Na czwartym miejscu znajduje się Szczecin, miasto dotąd słynące z dobrych rozwiązań dla kierowców, gdzie trzeba mieć 20 minut, by przejechać przez centrum. Ale pamiętajmy, że w Szczecinie przez cały ubiegły rok trwał i trwa nadal wielki remont całego centrum, co nie może nie przełożyć się na czas przejazdu przez miasto.

Również 20 minut trzeba mieć, by przejechać przez centrum Warszawy, a 19 minut – oprócz Poznania – także Bydgoszczy, która jednak o kilkanaście sekund bije stolicę Wielkopolski, jeśli chodzi o długość przejazdu.

Z kolei jeśli chodzi o aglomerację poznańską, tu zajmujemy 8. miejsce z wynikiem 14 minut i 20 sekund potrzebnych na przejazd. W tej kategorii też sporo nam brakuje do czołówki: w aglomeracji łódzkiej, zajmującej pierwsze miejsce, pokonanie dziesięciu kilometrów zajmuje 20 minut, w krakowskiej, będącej na drugim miejscu, 17 minut i 30 sekund więcej, a we wrocławskiej, zajmującej trzecie miejsce – 15 minut.

Aglomerację poznańską wyprzedzają jeszcze Białystok, Warszawa, Szczecin oraz Trójmiasto. Wszędzie tam potrzeba więcej czasu, by pokonać 10 km niż w stolicy Wielkopolski.

Podziel się:

Ostatnio dodane: