pieniądze fot. stevepb, pixabay

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe. I to jak!

Aż o 1 pkt. proc. Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe podczas dzisiejszego posiedzenia. To aż dwukrotnie więcej niż prognozowali analitycy i niż oczekiwał rynek.

Od 7 kwietnia główna, referencyjna stopa procentowa w Polsce wynosić będzie 4,5 proc., jak poinformowała 6 kwietnia Rada Polityki Pieniężnej. To oznacza podwyżkę o 1 pkt. proc., czyli dwa razy wyższą niż typowali analitycy.

To już siódma podwyżka stóp od października, jak przypomina Business Insider Polska, dodając, że to także najwyższa podwyżka w tym wieku. Wyższa była tylko w sierpniu 2000 r., kiedy podnoszono główną stopę o 1,5 pkt. proc. Jednak jest to podwyżka zgodna z reakcją banków na poprzednią decyzję RPP. Od 8 marca stopa WIBOR 3M wzrosła z 4,03 proc. do 4,90 proc. 5 kwietnia – czyli o 0,87 pkt. proc. Pod tym względem można więc uznać decyzję RPP za zgodną z rynkiem.

Wzrost stóp procentowych dla większości posiadaczy kredytów, tych ze zmienną stopą procentową, oznacza wzrost rat przy najbliższej weryfikacji, czyli w ciągu kilku miesięcy. Przykładowo dla kredytu w wysokości 300 tys. zł ze stałą ratą, jeśli do spłaty zostało jeszcze 20 lat, wzrost o 1 pkt proc. oznacza wzrost miesięcznej raty o 164 zł. Jeśli do spłaty pozostało 10 lat, to rata wzrośnie o 72 zł.

Niestety, analitycy zapowiadają, że to nie koniec podwyżek stóp w tym roku. Według banku Goldman Sachs stopa referencyjna może dojść nawet do 5,5 proc. w grudniu 2022. A to by oznaczało, że będą jeszcze trzy podwyżki po 0,5 pkt. proc. w tym roku – albo dwie po 0,75 pkt. proc. A według rynku kontraktów forward na WIBOR 3M (FRA) można oczekiwać wzrostu do nawet ponad 6,7 proc. do końca roku.

Gdyby rzeczywiście stawka WIBOR 3M urosła do 6,7 proc., to kredytobiorcy dostaliby mocno po kieszeni. Przy kredycie na 20 lat ze stałą ratą, gdzie do spłaty zostało 300 tys. zł – miesięczna rata wzrosłaby o 309 zł, a dla 200 tys. zł – o 206 zł. Dla kredytu z taka kwotą do spłaty i ze stałą ratą na 10 lat wzrost WIBOR 3M o 1,8 pkt. proc. oznaczałby ratę wyższą o 270 zł miesięcznie.

W dodatku taka sytuacja jest bardzo prawdopodobna, bo docelowy poziom stóp zależy od wysokości inflacji bazowej, czyli tej, która nie jest zależna od cen paliw i żywności. A ona niestety także przyspiesza i w marcu odnotowała wzrost do 6,9 proc. przy poziomie 6,2 proc. w lutym rok do roku.