Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Puszczykowo: Nowy blok operacyjny w szpitalu powiatowym

Pięć supernowoczesnych sal operacyjnych połączonych windami z oddziałami szpitalnymi i sterylizatornią. Tak wygląda nowy blok szpitala powiatowego w Puszczykowie. Inwestycja kosztowała 31,5 miliona złotych i właśnie została oddana do użytku.

– Nowy blok operacyjny postawił nas na rynku usług medycznych w zupełnie innym miejscu. Otwiera olbrzymie możliwości funkcjonowania. Jest jednym z najnowocześniejszych w kraju i najnowocześniejszy w Wielkopolsce – podkreśla z dumą Jan Grabkowski, starosta poznański.

Sala przygotowania pacjenta – to tu najpierw trafia pacjent. Tu sprawdza się jego tożsamość i dokumentację medyczną, przygotowywany jest do zabiegu, a czasami również znieczulany. Bardzo pomocny w czasie tych zabiegów jest ultarsonograf pozwalający na precyzyjne zlokalizowanie miejsca wkłucia. To bardzo skraca czas pobytu pacjenta na sali operacyjnej i umożliwia zwiększenie „przepustowości” całego bloku operacyjnego.

Przez bezdotykowo otwierane drzwi chory trafia na jedną z pięciu sal. Każda w odmiennej kolorystyce, uzupełnianej zdjęciami Wielkopolskiego Parku Narodowego, który ma być kojącym widokiem dla pacjenta, ale też dla operatorów i personelu medycznego. Jest również specjalny, tak zwany “brudny” korytarz, którym po zabiegu wywozi się odpady medyczne i narzędzia do sterylizacji.
– Po wielu miesiącach projektowania, budowania i wyposażania blok operacyjny rozpoczął przyjmowanie pacjentów. To bardzo satysfakcjonująca chwila – mówi Ewa Wieja, prezes Zarządu Szpitala w Puszczykowie. – Przeprowadzamy rocznie blisko 4000 operacji z zakresu ortopedii, chirurgii, neurochirurgii i urologii. Część pacjentów trafia do nas w stanach nagłych, leczymy także osoby z chorobami onkologicznymi. Nowy blok stwarza jeszcze lepsze warunki do ich leczenia, a wysoko wykwalifikowanemu personelowi medycznemu, lekarzom i pielęgniarkom – znakomite warunki do pracy.

Dr Amadou Diakite, szef bloku operacyjnego szpitala w Puszczykowie przyznaje, że aparaty do znieczulenia oraz bardzo zaawansowany system monitorowania parametrów życiowych pacjenta pozwalają na bezpieczne prowadzenie znieczulenia, wczesne wykrywanie zagrożeń i ich eliminację.
– Dodatkowe funkcje, jak ocena głębokości snu oraz stopnia zwiotczenia mięśni zapewniają pełną kontrolę nad przebiegiem znieczulenia oraz szybsze budzenie chorego. To urządzenia na miarę XXI wieku – podkreśla.

Sale w zależności od specyfiki wykonywanych zabiegów wyposażane są dodatkowo w artroskop, laparoskop, mikroskop operacyjny, ultrasonograf lub aparat rentgenowski. Do dyspozycji jest też supernowoczesne oświetlenie z wmontowaną kamerą, która przekazuje obraz operowanego pola na duże monitory. Ogromnym ułatwieniem są także stacje DICO – to komputerowy system, umożliwiający lekarzowi wgląd w historię choroby, która jest błyskawicznie dostępna na specjalnych ekranach. Wyposażenie nowego bloku kosztowało 9 milionów złotych.

Pacjenci trafiają po zakończonym zabiegu trafiają do sali wybudzeń i pozostają pod opieką personelu pielęgniarskiego oraz lekarskiego do czasu przekazania ich na oddział. Dziesięć w pełni monitorowanych stanowisk zapewnia swobodny dostęp do pacjenta i pozwala na kompleksowy nadzór nad wszystkimi jego funkcjami.

– Zakończyliśmy kolejny etap w życiu naszego szpitala – podsumowuje starosta. – 16 lat temu ratowaliśmy budżet, spłacaliśmy długi, a następnie sukcesywnie finansowaliśmy w infrastrukturę i sprzęt. Dopiero po kilku latach przyszedł czas na duże inwestycje. Ale to nie koniec myślenia o rozwoju naszej lecznicy. Teraz czas na wspieranie rozwoju kadr. Mamy w powiecie plany na wiele lat i na wiele milionów.

Szpital w Puszczykowie przeprowadza zabiegi w dziedzinie ortopedii, chirurgii ogólnej, urologii oraz neurochirurgii. Wykonuje się tu bardzo skomplikowane zabiegi endoplastyki stawów, zabiegi chirurgiczne w procesie leczenia schorzeń onkologicznych przewodu pokarmowego. Urolodzy mają największe w regionie doświadczenie w endoskopowym leczeniu kamieni nerkowych (PCNL). Leczą także operacyjnie schorzenia nowotworowe pęcherza moczowego i prostaty. Z kolei neurochirurdzy operują guzy ośrodkowego układu nerwowego oraz przeprowadzają operacje kręgosłupa.
To właśnie w Puszczykowskim szpitalu jako jednym z pierwszych w Polsce wykwalifikowany zespół, w skład którego wchodzili: neurochirurdzy, anestezjolog, neurofizjolog oraz neuropsycholog kliniczny – przeprowadził zabieg usuwania guzów mózgu z mapowaniem kory mózgowej. Daje to szansę na wydłużenie życia z jednoczesnym zachowaniem wszystkich czynności umożliwiających pełne i sprawne funkcjonowanie.

PP, el

Strona głównaPoznańPuszczykowo: Nowy blok operacyjny w szpitalu powiatowym