Punkt recepcyjny dla uchodźców zmieni lokalizację. Już od kwietnia!

Wojewoda M. Zieliński w punkcie recepcyjnym na MTP, 21.03.2022 fot. WUW

Zamiast jednego – powstanie sieć punktów informacyjno-doradczych w całym mieście. – Postanowiliśmy dostosować formułę działalności pomocowej do obserwowanych potrzeb obywateli Ukrainy – wyjaśnił wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Od 28 lutego 2022 roku punkt recepcyjny działał w Holu Wschodnim na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, a później został przeniesiony do pawilonu nr 2 MTP. Obsługę punktu zapewniała Caritas Archidiecezji Poznańskiej na podstawie umów zawartych z wojewodą wielkopolskim.

Jednak teraz służby wojewody uznały, że czas na kolejną zmianę, ponieważ zmieniły się potrzeby i oczekiwania uchodźców. Od kwietnia organizacja się zmieni.
– Oczekują oni obecnie na pewno innego wsparcia z naszej strony niż w pierwszych miesiącach ataku na ich kraj – wyjaśnił wojewoda. – Teraz te działania powinny być nakierunkowane na pomoc obywatelom Ukrainy w przystosowaniu się do życia w Polsce, do ich aktywizacji i integracji w naszym społeczeństwie.

Analizy Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego i Caritas Archidiecezji Poznańskiej wykazały, że z punktu recepcyjnego korzysta coraz mniej osób: od 5 do 12 maja 2022 r. trafiło tam 6674 osób, z czego 220 skorzystało z noclegu, ale już od 12 do 19 lutego 2023 do punktu przybyło 2433 osób i tylko 21 zdecydowało się zostać na noc. Teraz przybywający do punktu chcą przede wszystkim uzyskać informacje – w takim celu przychodzi prawie 98 proc. osób. Tylko 2 proc. szuka noclegu.

– Biorąc pod uwagę obecną sytuację postanowiliśmy dostosować formułę działalności pomocowej do obserwowanych potrzeb obywateli Ukrainy – powiedział wojewoda – poprzez zwiększenie liczby punktów, w których będą mogli uzyskać niezbędne informacje, a także dostosowanie liczby doraźnych miejsc noclegowych do faktycznych potrzeb.

Dzięki środkom uzyskanym w ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji można było rozbudować projekt „Wielkopolska – Wspólna Przyszłość” o utworzenie sieci punktów informacyjno-doradczych, które będą wsparciem dla uchodźców. W Poznaniu punkty takie znajdują się w budynku WUW, pl. Wolności 17, w Centrum Integracji Cudzoziemców, ul. Feliksa Nowowiejskiego 25 (we współpracy z ROPS) oraz w siedzibie UAM, ul. Święty Marcin 78 (dedykowany w szczególności środowiskom akademickim, we współpracy z UAM).

W ramach tego samego projektu będą także działać punkty informacyjno-doradcze w delegaturach WUW w Kaliszu, Koninie, Lesznie i w Pile, uruchomiona zostanie także dodatkowa funkcja w punkcie zakwaterowania przy ul. Bukowskiej 27, który jest prowadzony przez miasto, oraz w prowadzonym przez Caritas Centrum Wsparcia dla Rodzin z Ukrainy przy ul. Przemysłowej 47. Przy ul. Bukowskiej 27 znajdować się będzie punkt kwaterunkowy oraz 10 miejsc tymczasowych, z których będą mogli skorzystać obywatele Ukrainy po przyjeździe do Poznania lub czekając na pociąg do innego miasta.

Podziel się:

Ostatnio dodane: