Sprawdzanie zgód TCF
środa, 24 kwietnia, 2024

Punkt Profilaktyki Intymnej – podsumowanie działania

Już 514 osób skorzystało z pierwszego w Poznaniu Punktu Profilaktyki Intymnej, który działa już ponad miesiąc. Można w nim szybko i bezpłatnie uzyskać pomoc medyczną i wsparcie.

Punkt został oficjalnie otwarty 1 października 2018. Od tego czasu z dostępnych w nim badań, porad i konsultacji skorzystało 510 kobiet i 4 mężczyzn.

– Punkt jest czynny przez 24 godziny na dobę. To odpowiedź miasta na potrzeby mieszkańców – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Projekt jest pilotażowy, więc jego pełne podsumowanie będzie możliwe dopiero na koniec roku. Już teraz widać jednak duże zainteresowanie poznanianek usługami świadczonymi w gabinecie, a o szczegóły realizacji tego przedsięwzięcia dopytują też przedstawiciele innych miast.

Do tej pory najwięcej konsultacji w Punkcie dotyczyło badań ginekologicznych, podczas których pobierano materiał do badań cytologicznych. Na dalsze konsultacje specjalistyczne kierowano pacjentów z podejrzeniem chorób zakaźnych przenoszonych drogą płciową oraz pacjentki z podejrzeniami zmian nowotworowych. U wielu kobiet, które zgłosiły się na badania ginekologiczne, stwierdzono ciąże. Te pacjentki przekierowano następnie do innych lekarzy, ponieważ Punkt Profilaktyki Intymnej nie obsługuje kobiet ciężarnych oraz kobiet w połogu.

– Mamy nadzieję, że oferowane przez Punkt bezpłatne konsultacje i poradnictwo pomogą zwiększyć zakres profilaktyki zdrowotnej dotyczącej higieny i kontaktów seksualnych – mówi Joanna Olenderek zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania. – Mamy też nadzieję, że wpłyną na bezpieczeństwo stosowania środków farmakologicznych dostępnych na receptę.

Punkt działa przy ul. Święty Marcin 58/64 (I piętro). Czynny jest przez 24h na dobę i jest w pełni dostępny dla wszystkich mieszkańców Poznania – także dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Do gabinetu i rejestracji znajdujących się na pierwszym piętrze przychodni można bezproblemowo dojechać windą.

Punkt zapewnia następujące usługi medyczne:

– konsultacje lekarskie i poradnictwo w zakresie chorób zakaźnych przenoszonych drogą płciową,

– konsultacje lekarskie i poradnictwo w zakresie higieny intymnej oraz antykoncepcji naturalnej, mechanicznej i farmakologicznej,

– rozpoznanie i doraźna pomoc medyczna w przypadku urazów oraz stanów zapalnych narządów rodnych,

– skierowania na badania diagnostyczne z zakresu chorób ginekologicznych (z wyłączeniem kobiet ciężarnych i kobiet w połogu) oraz zakaźnych przenoszonych drogą płciową,

– badania usg w przypadku wskazań lekarskich,

– przepisywanie leków w przypadku wskazań lekarskich.

Aby skorzystać z bezpłatnych usług, trzeba wcześniej skontaktować się telefonicznie z rejestratorem pod nr tel. 516 503 237 lub skorzystać z rejestracji on-line udostępnionej na stronie internetowej Fundacji Fanari, która realizuje projekt: www.fanari.pl.

Z Punktu mogą korzystać osoby pełnoletnie (oraz niepełnoletnie, pozostające pod opieką rodzica lub opiekuna prawnego), zamieszkałe na terenie Poznania.

Autor: UMP

Strona głównaPoznańPunkt Profilaktyki Intymnej - podsumowanie działania