czwartek, 28 marca, 2024

„Przemilczane” – spotkanie autorskie z Joanną Ostrowską

Teatr Polski w Poznaniu zaprasza 5 listopada do Malarni na spotkanie z dr Joanną Ostrowską, poświęcone jej książce „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej”.

Publikacja jest pierwszą w Polsce książką poświęconą w całości przemocy seksualnej w okresie wojny.

– Seksualna praca przymusowa w nazistowskim burdelu nadal pozostaje w sferze tabu. Przemilczane jest samo istnienie systemu kontrolowanego nierządu. Przemilczane są jego ofiary. Przemilczany jest też okres powojenny – czas, w którym zmuszane do prostytucji kobiety oskarżano o kolaborację i którym publicznie golono głowy – mówi o swojej książce autorka.

– Mikrobiografie bohaterek tej książki pozostaną niedokończone. Mało która pozostawiła świadectwo, nikt też nie zadbał o to, aby opowiedziały o swojej przeszłości – dodaje Zofia Kotecka z Wydawnictwa Marginesy, wydawcy książki „Przemilczane”. – Dotychczas nie było „odpowiedniego” momentu. Nadal ofiary przemocy seksualnej to „nieistotne wątki”. Joanna Ostrowska wypełnia tę lukę.

“Autorka, przełamując wielkie trudności, pokazuje, że zorganizowana prostytucja była fragmentem hitlerowskiej machiny prowadzenia walki i panowania nad podbitymi krajami” – napisał prof. Marcin Kula. – “Naczelne Dowództwo Wehrmachtu (!) w środku wojny (!) zajmowało się domami publicznymi, prezerwatywami i tak dalej. Hitler chciał (i był w stanie) zorganizować wszystko. Jego system był połączeniem obsesji seksualnej ze zmodernizowaną, nowoczesną biurokracją”.

Książkę będzie można kupić w promocyjnej cenie podczas spotkania. Rozmowę poprowadzi Mike Urbaniak. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 19.00. Bilety w cenie 5 zł do nabycia w kasie teatru oraz w serwisie Bilety24.

Joanna Ostrowska – historyczka, judaistka. Ukończyła studia w Instytucie Sztuk Audiowizualnych oraz w Katedrze Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i gender studies na Uniwersytecie Warszawskim. Wykładała na UJ, UW i na UAM, w Polskiej Akademii Nauk oraz na Żydowskim Uniwersytecie Otwartym. Zajmuje się m.in. zjawiskiem przemocy seksualnej w czasie II wojny światowej i zapomnianymi ofiarami nazizmu. Współautorka książek: „Auschwitz i Holokaust. Dylematy i wyzwania polskiej edukacji” (2008), „Kino polskie 1989–2009. Historia krytyczna” (2010), „Kobiety wobec Holokaustu. Historia znacznie później opowiedziana” (2011). Redaktorka merytoryczna i inicjatorka wydania polskich tłumaczeń świadectw – „Mężczyźni z różowym trójkątem” Heinza Hegera (2016) i „Cholernie mocna miłość” Lutza van Dijka (2017).

Strona głównaKultura„Przemilczane” – spotkanie autorskie z Joanną Ostrowską