Przebudowa trasy na Górnym Tarasie Rataj: zmiany w komunikacji miejskiej

Z początkiem nowego roku prace związane z przebudową trasy tramwajowej Kórnicka – os. Lecha – rondo Żegrze i budową odcinka od ronda Żegrze do ul. Unii Lubelskiej wkraczają w nowy etap: rozpocznie się modernizacja trasy na Górnym Tarasie Rataj. W związku z tym od 2 stycznia 2019r. tramwaje linii nr 17 zostaną skierowane do Franowa, w zamian zwiększona zostanie częstotliwość kursowania linii T1.

Zgodnie z harmonogramem, w 2018 roku zasadnicze prace toczą się w rejonie ronda Żegrze, natomiast w przyszłym roku będzie równolegle prowadzona przebudowa trasy na Górnym Tarasie Rataj. Powstanie tam nowoczesna trasa tramwajowa – trwała, stabilna, dostępna dla osób niepełnosprawnych, gwarantująca ograniczenie emisji drgań i hałasu oraz wysoki komfort podróżowania. Kompletnie przebudowane zostanie torowisko, a także sieć trakcyjna na całym odcinku od ronda Żegrze do os. Lecha. Nowe oblicze zyskają przystanki tramwajowe, a przystanek Os. Czecha stanie się przystankiem zintegrowanym, tramwajowo-autobusowym, gdzie przesiadki będą dokonywane „drzwi w drzwi”. Tam również piesi zyskają dodatkowe przejście naziemne, które umożliwi swobodny dostęp do przystanku osobom niepełnosprawnym.

Prace w tym rejonie rozpoczną się z początkiem stycznia 2019r. Dlatego, jak już informowaliśmy, od 2 stycznia nastąpi wstrzymanie ruchu tramwajów na Górnym Tarasie Rataj na odcinku od os. Lecha (tunel Franowo) do przystanku Żegrze I, a w zamian zostanie wzmocniona autobusowa komunikacja zastępcza.

Od środy (2 stycznia) tramwaje linii nr 17 kursować będą trasą Kórnicką do Franowa. W związku tym wzmocniona – do około co 5-6 minut w dni robocze (w godz. 6.00 – 19.00) – zostanie linia autobusowa za tramwaj T1 (w soboty i niedziele – kursy co 10 minut).

Linia nr 17

OGRODY – Dąbrowskiego – Fredry – … – Trasa Kórnicka – FRANOWO

Linia T1

RONDO STAROŁĘKA – Hetmańska – Żegrze – Chartowo – OS. LECHA – Chartowo – Żegrze – Hetmańska – RONDO STAROŁĘKA

W styczniu – jak informują Poznańskie Inwestycje Miejskie – rozpocznie się rozbiórka torowiska i sieci trakcyjnej, co w dalszej kolejności pozwoli na prowadzenie robót związanych z budową podziemnej sieci kanalizacyjnej, telekomunikacyjnej i elektrycznej. Roboty rozbiórkowe prowadzone będą również na łuku ulic Hetmańskiej i Żegrze, a w dalszej kolejności na tej części ronda układane będą warstwy konstrukcyjne jezdni.

Na początku stycznia planowane jest rozpoczęcie remontu stacji prostownikowej Żegrze i muru oporowego tunelu Franowo, co będzie powodować czasowe utrudnienia w ruchu przy przystanku os. Czecha.

W trakcie realizacji tego etapu inwestycji będzie funkcjonować, zgodny z etapowo wprowadzaną czasową organizacją ruchu, przejazd wzdłuż ulic Żegrze i Chartowo. Planowana jest zmiana organizacji ruchu na rondzie Żegrze: ruch samochodowy będzie odbywał się nowymi warstwami asfaltowymi, a wjazd od ul. Unii Lubelskiej zostanie przywrócony – podaje PIM. Od 2 stycznia 2019r.zmieniona zostanie lokalizacja przystanków Rondo Żegrze N/Z – będą się znajdować na ul. Żegrze, w pobliżu wjazdu na stację paliw BP.

Prowadzona inwestycja jest jedną z części dużego zadania projektowego pod nazwą „Przebudowa trasy tramwajowej: Kórnicka – os. Lecha – rondo Żegrze wraz z budową odcinka od ronda Żegrze do ul. Unii Lubelskiej” – projekt jest dofinansowany ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w obrębie działania 6.1 „Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach” (Fundusz Spójności).

Autor: ZTM

Dodaj komentarz

avatar