Sprawdzanie zgód TCF
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Profilaktyka HIV w poznańskich klubach. “Od przygody się zwykle zaczyna”

Informacje o samym wirusie, ale także o profilaktyce i terapii HIV. W poznańskich klubach rusza akcja edukacyjna pod znamiennym tytułem “Od przygody zwykle się zaczyna”. Pierwsze spotkanie już 27 kwietnia.

Akcję rozpocznie o godzinie 22.00 w Dużym Lokum przy ul. Półwiejskiej występ Siostry Mary Read, będą tam też wolontariusze, którzy podzielą się informacjami na temat wirusa – a wszystko to w ramach projektu edukacyjnego “Od przygody zwykle się zaczyna” – grupa Stonewall wygrała środki na jego realizację w konkursie “Pozytywnie Otwarci”.

Akcja jest w Poznaniu bardzo potrzebna – województwo wielkopolskie od lat utrzymuje się w ścisłej czołówce, jeśli chodzi o liczbę wykrytych zakażeń HIV. Tylko w roku 2020 w regionie odnotowano 76 przypadków HIV – więcej było jedynie na Mazowszu i w Małopolsce. W roku 2019 wykryto 131 nowych zakażeń (czwarte miejsce w Polsce), a w 2018 – 152 (trzecia pozycja).

– Pracując z Grupą Stonewall, widzę jak duży jest głód informacji o chorobach przenoszonych drogą płciową – przyznaje Paweł Ziemba, koordynator poznańskich wydarzeń, przedstawiciel Stowarzyszenia Grupa Stonewall. – Problemem, który zauważyło Miasto , jest fakt, że poza środowiskiem LGBT+ w społeczeństwie brakuje wiedzy na temat nowoczesnej profilaktyki HIV, a także świadomości, że N=N, czyli że osoba HIV+ z niewykrywalnym poziomem wirusa we krwi nie przenosi zakażenia. Nie lepiej jest z wiedzą na temat innych chorób przenoszonych drogą płciową. Stąd projekt partyworkingu skierowanego do szerokiej rzeszy osób korzystających z klubów i dyskotek w Poznaniu, gdzie do tej pory nie była prowadzona podobna edukacja.

Oprócz Dużego Lokum wolontariuszy akcji będzie można znaleźć także w klubie Come back. A przed wakacjami zostanie uruchomiona aplikacja mobilna zawierająca między innymi ankietę, dzięki której każdy będzie mógł oszacować, czy i kiedy powinien pójść do Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego, żeby zrobić bezpłatny, anonimowy test. Aplikacja będzie zawierała także informacje na temat profilaktyki HIV, m.in. zachowań ryzykownych.

– Podczas pandemii covid-19 liczba wykonywanych w Polsce testów w kierunku zakażenia HIV znacząco spadła – podkreśla Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci. – To bardzo niebezpieczne, bo przecież ten wirus nie jest w odwrocie. Przeciwnie. Liczba zakażeń rośnie. Tymczasem ludzie nie robią badań, nie wiedzą o swoim statusie i nie podejmują leczenia. Dlatego cieszą akcje takie jak ta przygotowana przez Urząd Miasta Poznania oraz Grupę Stonewall. Dzięki niej możliwe będzie bezpośrednie dotarcie z wiedzą do młodzieży, a więc grupy, która HIV zakaża się najczęściej.

Strona głównaPoznańProfilaktyka HIV w poznańskich klubach. "Od przygody się zwykle zaczyna"